Press "Enter" to skip to content

Zwyrodnienie stawów rąk – jak leczyć chore stawy?

Choroba zwyrodnieniowa stawów rozwija się latami, na początku nie wywołując żadnych uciążliwych objawów. Wśród wielu czynników predysponujących do zachorowania wymienia się m.in. płeć żeńską, dojrzały wiek oraz długotrwałe przeciążenia stawów. Procesu zwyrodnienia nie można całkowicie wyleczyć, ale istnieje szereg metod terapeutycznych, które spowalniają jego rozwój i poprawiają jakość życia pacjenta. Zmiany chorobowe mogą obejmować każdy staw, jednak najczęściej dotyczą bioder, kolan, kręgosłupa, stóp i rąk. W tym wpisie sprawdzimy, jak przebiega zwyrodnienie stawów rąk i w jaki sposób można leczyć to schorzenie.

Czynniki odpowiedzialne za zwyrodnienie rąk

Choroba zwyrodnieniowa może występować niezależnie od płci, jednak najczęściej atakuje dojrzałe kobiety w okresie okołomenopauzalnym. Przy zmianach obejmujących kończyny górne czynnikiem predysponującym do zachorowania jest wykonywanie pracy manualnej (obsługa maszyn i urządzeń wibracyjnych, praca na linii produkcyjnej, szycie, dziewiarstwo, fryzjerstwo, florystyka). Otyłość, zaniedbanie aktywności fizycznej, wielokrotne urazy, intensywne uprawianie sportu to kolejne czynniki ryzyka, które wynikają z wyboru chorego i jego stylu życia.

Niestety, zwyrodnienie stawów rąk może rozwijać się bez żadnego „udziału” pacjenta – chorobie sprzyjają także wady anatomiczne stawów oraz obciążenie genetyczne. Nierzadko do procesu niszczenia stawów przyczyniają się inne schorzenia (borelioza, RZS, cukrzyca) oraz infekcje bakteryjne i wirusowe. Z uwagi na częstość występowania (ponad 50% u osób po 40. roku życia) uważa się, że zmiany zwyrodnieniowe stawów są po części efektem naturalnego starzenia organizmu.

Zwyrodnienie stawów rąk – objawy

W przebiegu choroby zwyrodnieniowej obserwuje się okresy stabilizacji, w czasie których objawy (ból, zesztywnienie) wykazują stałe nasilenie i występują głównie w trakcie poruszania rękami. Z kolei w fazie zaostrzenia dochodzi do intensyfikacji dolegliwości, które dokuczają także w nocy i pomimo odpoczynku. Dodatkowo może rozwijać się stan zapalny powodujący wysięki w stawach, co można rozpoznać po powiększonym obrysie zajętego miejsca. W tym czasie chory skarży się na typowy ból zapalny (występujący także w spoczynku) oraz silne zesztywnienie dłoni.  Spowodowane stanem zapalnym obrzęki ograniczają ruchomość stawu, a tym samym utrudniają wykonywanie podstawowych czynności takich jak mycie, ubieranie się, spożywanie posiłków.

U chorych na zwyrodnienie stawów rąk objawy nasilają się zwłaszcza podczas wykonywania czynności manualnych oraz dźwigania ciężkich przedmiotów. U niektórych pacjentów dolegliwości bólowe można zaobserwować  szczególnie przy zmianie pogody. Innym charakterystycznym objawem choroby zwyrodnieniowej rąk jest występowanie guzków i nadżerek w paliczkach, które wywołują ból i utrudniają poruszanie palcami. Zaawansowane uszkodzenia stawów prowadzą do zniekształcenia dłoni oraz niepełnosprawności.

Leczenie choroby zwyrodnieniowej rąk

U pacjentów skarżących się głównie na okazjonalne dolegliwości bólowe,  leczenie ogranicza się do doraźnego przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, także pod postacią preparatów do smarowania (maści, żele, balsamy). Przy zaostrzeniu objawów lekarz może zaproponować steroidy lub kwas hialuronowy podane w bezpośrednich zastrzykach dostawowych. Oprócz tego pacjentowi zaleca się przyjmowanie tabletek z glukozaminą i siarczanem chondroityny – związki te uśmierzają ból i poprawiają funkcjonowanie stawów.

Zwyrodnienie stawów rąk z postępującym pogorszeniem sprawności wymaga intensywnego leczenia niefarmakologicznego, tj. rehabilitacji oraz zabiegów fizykoterapeutycznych. Nawet proste ćwiczenia wykonywane w domu (ściskanie piłeczki, złączanie palców) pomagają przywrócić ruchomość chorych stawów. Istotną rolę w zwalczaniu niepełnosprawności pełnią także różne techniki terapii manualnej. Pacjenci cierpiący na przewlekłe bóle mogą zostać skierowani na zabiegi, m.in. kąpiele wirowe, krioterapię, leczenie ultradźwiękami oraz magnetoterapię. Oprócz efektu przeciwbólowego rehabilitacja pomaga rozluźnić mięśnie rąk oraz przywrócić ruchomość stawów.

Leczenie zwyrodnienia stawów rąk wymaga również odpowiedzialnej  postawy chorego – należy unikać czynników pogarszających stan stawów, tj. noszenia ciężarów, intensywnej pracy manualnej, wilgoci i chłodu. Jeśli nie istnieją ku temu przeciwwskazania (np. zaburzenia krążenia), można stosować okłady z lodu lub okłady ciepłe z użyciem termoforu.

[Głosów:176    Średnia:2.6/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *