Press "Enter" to skip to content

Rehabilitacja reumatyzmu

Terapia farmakologiczna to tylko jeden z elementów leczenia chorób reumatyzmu. Najczęściej jest ona dodatkowo wspomagana zmianą przez chorego trybu życia na ten zdrowszy. Obejmuje on ustalenie i stosowanie się do odpowiedniej diety oraz aktywność fizyczną. Szczególnie ten drugi punkt budzi wiele kontrowersji. Nie wszyscy mają przekonania co do tego, czy uprawianie sportu jest właściwe w przypadku stanów zapalnych stawów. Jednak jak przekonują lekarze systematyczna gimnastyka, która ich nie obciąża to podstawa. Ta wykonywana jest zazwyczaj w ramach rehabilitacji. Zobacz, co musisz wiedzieć o rehabilitacji w chorobach reumatologicznych.

Rehabilitacja a reumatyzm – czy to konieczne?

Rehabilitacja w chorobach reumatyzmu odgrywa ważną rolę. Jej zadaniem jest zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz zmian w stawach spowodowanych chorobą. W podstawowym zakresie stosuje się rehabilitację opierająca się na gimnastyce leczniczej. Jest ona zalecana np. w przypadku zwyrodnienia stawów. Gimnastykę tę można wykonywać zarówno z rehabilitantem czy zajęciach zorganizowanych, jak i samodzielnie w domu. Zanim jednak zacznie się samodzielnie ćwiczyć, należy udać się do lekarza i skonsultować z nim ten krok. Zadaniem lekarza jest sprawdzenie, czy wybrane ćwiczenia są tymi odpowiednimi oraz, czy pacjent wykonuje je prawidłowo. Złe ćwiczenia lub ich niewłaściwe wykonywanie może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. Stawy będą zbyt obciążone, a przez to bardziej podatne na dolegliwości bólowe i dalszy rozwój choroby. Oprócz gimnastyki leczniczej pozytywnie na osoby chore na reumatyzm wypływają sport wodne. Ćwiczenia wykonywane w wodzie w o wiele mniejszym stopniu obciążają stawy.

Rehabilitacja to nie tylko ćwiczenia

Rehabilitacja w chorobach reumatyzmu to nie tylko ćwiczenia, ale również i inne metody zmniejszania bólu. W tym zakresie najczęściej spotykamy się ze stosowaniem promieni ultrafioletowych lub podczerwonych. Te pierwsze bardzo często stosowane są jako profilaktyka osteoporozy, która może występować przy niektórych formach reumatyzmu. Promienie działają na tkanki wewnątrz stawów, aby zwiększyć ich móc stosuje się światło laserowe. Cały zabieg kontrolowany jest i przeprowadzony przez specjalistę. Na początku terapii promieniami ultrafioletowymi może wystąpić nasilenie bólu w obrębie chorego stawu. Jest to jednak krótkotrwały efekt uboczny. Systematycznie prowadzenie naświetlania zmniejszy ból reumatyczny. Terapia promieniami podczerwonymi jest ta nakierowana na poprawienie ukrwienia tkanek położonych głęboko. Jest to o tyle istotne, że w przypadku lepszego ukrwienia zmniejszają się stany zapalne w stawach. W przypadku tej terapii również jest ona prowadzona przez specjalistę.

Rola okładów w chorobach reumatyzmu

W zależności od rodzaju schorzenia, na jakie się cierpi można uczestniczyć w różnych formach rehabilitacji. W przypadku osób, które borykają się z reumatoidalnym zapaleniem stawów, jedną z metod rehabilitacje są okłady. Mogą one występować w formie ciepłej lub zimnej, dlatego też mówimy tu o leczeniu temperaturą. Temperatura stosowanych okładów uzależniona jest od tego, czy zapalenie stawów jest ostre, czy nastąpiło spowolnienie choroby. Jedną z form okładów jest również krioterapia. Wykorzystywana jest ona przede wszystkim  wtedy, gdy ból się nasila. Zimno pozwala go ograniczyć i zniwelować, a jednocześnie poprawia ukrwienie stawów. Na podobnych zasadach działa rehabilitacja w saunie. Chory może korzystać z sauny mokrej lub suchej. W przypadku takich metod rehabilitacji reumatyzmu należy jednak pamiętać, aby ściśle stosować się do wytycznych lekarza. Nie można przekraczać czasu, jaki można pozostać w saunie czy korzystać z krioterapii, ponieważ może to mieć negatywne następstwa dla stanów zapalnych stawów.

Energoterapia w rehabilitacji reumatyzmu

W procesie rehabilitacji reumatyzmu coraz częściej wykorzystywane są również zaawansowane urządzenia elektroniczne. Takimi można m.in. poddawać pacjenta elektroterapii. Sprzęt do tego przeznaczony kontroluje sposób wysyłania impulsów elektrycznych do stawu. W większości urządzania do takich zabiegów można znaleźć w gabinetach rehabilitacyjnych, jednak na rynku coraz częściej pojawiają się sprzęty do domowego użytku. Ich zakup pozwala na samodzielne przeprowadzenie elektroterapii w reumatyzmie. Należy jednak pamiętać, że taka metoda niwelowania dolegliwości bólowych zawsze powinna być konsultowana z lekarzem. To on powinien określić jak często i w jakim zakresie można ją stosować, a często także musi przeprowadzić szkolenie z używania urządzenia.

Możliwości przeprowadzenia rehabilitacji w chorobach reumatyzmu jest kilka. Od tej najprostszej obejmującej gimnastykę leczniczą, po zaawansowaną rehabilitacje nowoczesnymi urządzeniami. To, na jaką metodę się zdecyduje, zależy przede wszystkim od schorzenia na, jakie się cierpi. Źle dobrana lub nieprawidłowo przeprowadzona rehabilitacja może być przyczyną jeszcze większego bólu i szybszego rozwoju choroby. Dlatego też w tym względzie najlepiej zaufać lekarzom i specjalistom stosując się do ich rekomendacji oraz zaleceń.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *