Press "Enter" to skip to content

Domowe leczenie reumatyzmu

Choroby reumatyczne są tymi, których leczenie nie jest proste. Cofnięcie zmian, które wywołuje choroba, zazwyczaj wymaga wiele czasu oraz odpowiedniej terapii. Tę powinien zaordynować lekarz. Chociaż domowe sposoby na reumatyzm cieszą się dużą popularnością i są chętnie stosowane przez osoby zmagające się z bólami stawów, to jednak nie zawsze są skuteczne. Warto jednak o nich wiedzieć, ponieważ mogą one wspomóc leczenie farmakologiczne i ograniczyć dolegliwości bólowe spowodowane przez reumatyzm. Trzeba jednak pamiętać, że ich stosowanie powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym. Zobacz, jakie są domowe sposoby na reumatyzm.

Domowe sposoby na reumatyzm – w czym pomogą?

Choroby reumatyczne mogą mieć różne oblicza. Zazwyczaj spotykamy się z zapaleniem stawów lub ich zwyrodnieniem. W zależności, na którą z odmian choroby reumatycznej się cierpi, takie są jej objawy. Trzeba jednak zaznaczyć, że w przypadku każdego z tych schorzeń chory spotyka się z bólem i sztywnością stawów. To właśnie na te dolegliwości mają pomóc domowe sposoby na reumatyzm. Ich zadaniem jest złagodzić ból oraz sprawić, że będzie on rzadszy. Chociaż domowe sposoby na reumatyzm są niezwykle popularne i uważane za bezpieczne, to nie można zapominać, że ich stosowanie koniecznie należy skonsultować z lekarzem. Może się bowiem okazać, że będą one stanowić przeszkodę w koordynowanym leczeniu farmakologicznym.

Domowe sposoby na reumatyzm – jak dbać o stawy?

Jednym z najbardziej znanych domowych sposobów na reumatyzm jest  unikanie wyziębienia stawów. Zalecenie jest ciepłe ubieranie się i niewystawianie ich na wiatr i zimno. Ze względu na ich osłabienie dolegliwości bólowe będą wzmagać się podczas wietrznej i wilgotnej pogody. W takim czasie pomóc mogą rozgrzewające kąpiele, których zadaniem jest złagodzenie bólu. Temperatura wody powinna 37 stopni Celsjusza. Kąpiel można przeprowadzać w samej wodzie lub też dodając do niej namoczoną wcześniej słomę owsianą.

Dolegliwości reumatyczne łagodzą również wykonywane samodzielnie okłady. To nich najczęściej wykorzystuje się liście kapusty, których właściwościami jest łagodzenie obrzęków. Podobne działanie ma też mniej znany kwiat arniki górskiej. Okłady można wykonywać także przy użyciu preparatów rozgrzewających, które bez problemu dostanie się w aptece. Preparaty na stawy zawierają zazwyczaj olejek kamforowy. Nie drażni on skóry, a jednocześnie rozgrzewa i daje poczucie ulgi w przypadku nasilających się dolegliwości. Należy pamiętać, aby przy okładach na stawy unikać popularnego spirytusu kamforowego, który podrażnia skórę.

Dieta na reumatyzm – co jeść na bolące stawy?

Domowe leczenie reumatyzmu powinno również obejmować odpowiednią dietę. Przez lekarzy zalecenie jest przejście na dietę jarską, kora obejmuje duże ilości warzyw, owoców i nabiału, a także ryb morskich bogatych w kwasy omega 3. Jak pokazują badania, wiele osób cierpiących na choroby reumatyczne, po zmianie diety odczuwa duża ulgę. Warto pamiętać, aby spożywane potraw nie były kaloryczne. Nadwaga czy otyłość pogarsza komfort życia chorego, a także może prowadzić do szybszego rozwoju choroby i w efekcie przyczynić się do nieporadności ruchowej. Dlatego też organicznie liczby zjadanych kalorii jest podstawa. Osoby chore na reumatyzm powinny także unikać produktów, które przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych oraz zwiększenia poziomu kwasu moczowego w organizmie. Do takich zalicza się m.in. kwas szałwiowy, kwasy omega 6, sól i konserwanty.

Aktywność fizyczna w chorobach reumatyzmu

Ze względu na znaczący wpływ otyłości na rozwój chorób reumatycznych należy zadbać o to, aby zrzucić zbędne kilogramy lub utrzymać wskazaną przez lekarza wagę. Pomóc w tym może nie tylko dieta niskokaloryczna, ale i aktywność fizyczna. Systematyczne ćwiczenia również zaliczane są do domowych metod leczenia reumatyzmu. Ich zadaniem jest nie dopuścić do szybkiego rozwój choroby. Należy jednak pamiętać, że osoby chore na reumatyzm nie mogą wykonywać wszystkich ćwiczeń i uprawiać wszystkich sportów. Gimnastyka nie powinna być obciążająca. Nadmierna aktywność fizyczna nie jest wskazana, ponieważ zbytnio obciąża stawy i przynosi jeszcze większy dyskomfort. Zestawy ćwiczeń najlepiej jest skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Leki na reumatyzm

W aptekach można dostać wiele leków na reumatyzm bez recepty. Duża część z ich działa wewnątrz. Zazwyczaj są to leki niesteroidowe przeciwzapalne. Jeśli woli się postawić na naturalne metody leczenia można leki te zastąpić korą wierzby, która również zawiera kwas acetylosalicylowy. Korę wierzby kupuje się w sklepie zielarskim i stosuje w formie wywaru. Należy go pić przypadku dolegliwości bólowych. Zwalcza ona ból oraz gorączkę.

Domowych sposobów na reumatyzm jest bezliku. Mają one łagodzić ból i hamować rozwój choroby. Większość z nich skupia się jednak na dbaniu o stawy i ich niewyziębianiu. Chcąc stosować domowe metody leczenia, należy pamiętać, że nie można tego robić bez konsultacji z lekarzem. Powinien on zaaprobować pite zioła czy brane leki, a także podejmowaną aktywność fizyczną.

[Głosów:170    Średnia:2.7/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *