Press "Enter" to skip to content

Leczenie reumatyzmu

Ból w stawach i kościach może oznaczać którąś z chorób reumatyzmu. Aby zdiagnozować, na jaką dolegliwość się cierpi, konieczna jest wizytą u lekarza reumatologa. To on dokonuje badania, diagnozy oraz określa proces leczenia. Z wizytą należy udać się jak najszybciej, najlepiej zaraz po zauważeniu u siebie pierwszych objawów. Nieleczony reumatyzm może prowadzić do wielu powikłań, z czego najbardziej poważnym jest utrata całkowitej sprawności. Da się temu zapobiec, jeśli terapie rozpocznie się stosunkowo wcześnie i będzie ona prowadzona pod koniem i zgodnie z zaleceniami lekarza. Zobacz, jak leczy się reumatyzm.

Leczenie reumatyzmu – główne zadania terapii

Głównym zadaniem leczenia reumatyzmu jest powstrzymywanie rozwoju choroby oraz jak najdłuższe utrzymanie pacjenta w sprawności fizycznej. To na czym będzie polegać terapia, zależy przede wszystkim od rodzaju schorzenia, na jakie się cierpi. W większości choroby reumatyzmu to te autoimmunologiczne, co oznacza, że ich wyleczenie jest niemożliwe. Jedyne co może zrobić lekarz to łagodzić objawy i podobność komfort życia chorego. Ważne jest również stosowanie leków i działań, które zapobiegną osłabieniu stawów i zachodzeniu w nich kolejnych zmian chorobowych.

Jak leczy się reumatyzm?

Reumatyzm leczy się zarówno farmakologicznie, jak i tzw. metodami poza medycznymi. To czy te drugie będą wspomagane medykamentami, zależy od lekarza oraz postępu choroby. Jeśli ordynuje on zażywanie lekarstw, będą to niemal na pewno środki przeciwbólowe nazywane niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. W ich składzie zgaduje się m.in. ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy. Leki tego typu dostępne są w formie tabletek lub maści. O wiele większą popularnością cieszą maści na reumatyzm, które nie wpływają negatywnie na narządy wewnętrzne np. wątrobę. Jedną z metod leczenia reumatyzmu jest równie wykonywanie zastrzyków ze środków przeciwbólowych. Lek wprowadzany jest podskórnie wprost w bolące miejsce. Metoda ta uznawana jest za skuteczna, choć nadal budzi wiele kontrowersji. Jej celem jest złagodzenie bólów stawów. Należy jednak pamiętać, że zastrzyki na reumatyzm może wykonywać tylko doświadczony lekarz. Nieodpowiednie przeprowadzenie takiego zabiegu oznacza liczne skutki uboczne, które odbija się na zdrowiu pacjenta.

Oprócz środków na łagodzenie bólu lekarz może zdecydować o przepisaniu tych, które mają spowolnić proces rozwoju choroby. Takie leki na reumatyzm to te immunosupresyjne. Zażywając je, należy pamiętać o skutkach ubocznych jakie wywołują. Tym podstawowym  jest znaczne osłabienie odporności organizmu. Ich przyjmowanie jest jednak niezbędne. Zaprzestanie kuracji spowoduje, że choroba będzie postępować szybciej. Obecnie znane są eksperymentalne terapie na choroby reumatyzmu testujące leki biologiczne. Mają one dawać o wiele lepsze efekty niż środki aktualnie dostępne na rynku przeznaczone do  leczenia chorób stawów.

Styl życia a leczenie reumatyzmu

W procesie leczenia reumatyzmu duże znaczenie ma styl życia pacjenta. Mowa tutaj o tym, jaką dietę posiada oraz czy jest aktywny fizycznie. Pierwszym zaleceniem lekarza po wykryciu chorób reumatyzmu jest zmiana jadłospisu. Z tego należy wyeliminować potrawy podwyższające stężenie kwasu moczowego w organizmie, mogące wpływać zapalnie czy przyspieszające wydalanie z organizmu wapnia. Zalecana jest głównie dieta jarska oparta na warzywach, owocach i nabiale, a także rybach morskich. Wskazane są również nieobciążające ćwiczenia, które pozwolą zachować sprawność fizyczna.

Operacja stawów w przypadku choroby reumatycznej

W przypadku dużych zmian w stawach, które może spowodować choroba reumatyczna, niezbędna jest interwencja chirurgiczna. Operacje na stawy mogą przybierać różne formy. Najmniej inwazyjna obejmuje usunięcie zmienionej chorobowo błony maziowej w stawie. W przypadku najbardziej inwazyjnych zabiegów dochodzi do wymianu uszkodzonego stawu na nowy, syntetyczny. Operacje, chociaż nieraz są jedynym rozwiązaniem, nie usuwają problemu. Po kilku latach konieczny jest następny zabieg. Trzeba jednak pamiętać, że niekiedy tylko operacja jest w stanie przywrócić pacjentowi możliwość samodzielnego poruszania się. Po operacji zazwyczaj następuje rehabilitacja oraz zabiegi u fizjoterapeuty. Te mogą być rekomendowane również w toku leczenia nieoperacyjnego. Ich celem jest zmniejszenie dolegliwości bólowych i możliwość zmniejszenia dawek leków.

Możliwości leczenia reumatyzmu jest kilka. Odpowiednią terapię zawsze dobiera lekarz prowadzący. Wynika ona z ogólnego stanu zdrowia pacjenta, schorzenia, na jakie cierpi oraz możliwości. Niemal zawsze leczenie farmakologiczne wspierane jest tym obejmującym aktywność ruchową i zdrowe odżywianie. Elementy te są niezwykle ważnym ogniwem w terapiach reumatycznych. W przypadku późnego zdiagnozowania choroby i dużych zmian w stawach konieczna jest operacja. Lekarze zalecają ją jednak w ostateczności, ponieważ nie eliminuje ona problemu, a tylko na chwile odsuwa go w czasie. Ma ona przewrócić, chociaż część sprawności pacjentowi i dzięki temu podwyższyć komfort życia.

[Głosów:7    Średnia:2.6/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *