Press "Enter" to skip to content

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatyzm ma wiele form chorobowych. Jedną z nich jest reumatoidalne zapalenie stawów. Nieleczone prowadzi do upośledzenia wielu narządów ruchu. Dlatego też przy pierwszych oznakach mówiących, że można cierpieć na to schorzenie, należy udać się do lekarza. Szybko postawiona diagnoza oraz rozpoczęcie efektywnego leczenia co prawda nie sprawi, że choroba się cofnie, ale będzie można znacznie dłużej zachować pełną sprawność ruchową pacjenta. Zobacz, co musisz wiedzieć o reumatoidalnym zapaleniu stawów. Poznaj jego przyczyny, objawy oraz sposób leczenia.

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba, która najczęściej w pierwszej kolejności atakuje dłonie, dlatego jej pierwszymi objawami są bóle w obrębie rąk. Nieleczone i zignorowane mogą prowadzić do rozwoju schorzenia, a wtedy już choroby dolegliwości bólowe może odczuwać we wszystkich stawach. Bóle przy reumatoidalnym zapaleniu stawów mogę być napadowe lub chroniczne (stałe). W związku z tym nie należy lekceważyć żadnego z nich.

U wielu osób ból występuje wraz z obrzękami i zaburzeniami czucia. Charakterystyczne dla reumatoidalnego zapalenia stawów jest również sztywnienie stawów. Występuje ono zazwyczaj zaraz po nocnym wypoczynku. Jeśli choroba przybiera ostry przebieg lub jest przewlekła dodatkowym objawem, z jakim możemy się spotkać, są zgrubienia pod skórą. Można wyczuć je palcem przeciągając po skórze przy stawach. Świadczą one o zmianach, które zachodzą w tkankach. Objaw ten jest bardzo niebezpieczny, bowiem oznacza, że zniszczeń dokonanych przez schorzenie w stawach nie da się cofnąć.

Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów – cele

Przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, tak jak przy każdej innej chorobie związanej z reumatyzmem podstawowym celem leczenia jest zahamowanie powstających zmian w obrębie stawów. Terapia zazwyczaj trwa bardzo długo, niemal stale i nie jest prosta. Wynika to z kilku elementów. Po pierwsze reumatoidalne zapalenie stawów bardzo ciężko zdiagnozować. Wielu lekarzy w początkowych fazach choroby stosuje jedynie terapię niwelującą dolegliwości, a nie cofającą rozwój choroby. Skuteczne leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów utrudnia również to, że do dziś nie jest znana przyczyna tego schorzenia. Z tego względu terapie, które działają na jednych pacjentów, nie przynoszą zupełne efektów u innych chorobach. W związku  tym lekarze stale próbują nowych kombinacji.

Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów – przebieg

Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów to zazwyczaj połączenie kuracji farmakologicznej i rehabilitacji. Leki na reumatyzm to te z grupy przeciwbólowych i immunosupresyjnych. Najczęściej, jeśli choroba jest wcześnie wykryta, zażywa się je doustnie. W przypadku, gdy bóle są dotkliwe a choroba zaawansowana, preparaty mogą być podawane w formie zastrzyku bezpośrednio do chorego stawu. Podobnie jak operacja jest to ostateczność. Operacje na reumatoidalne zapalenie stawów mogą oznaczać wymianę chorego stawu lub mieć na celu ograniczenie stawów zapalnych. W przypadku mniej inwazyjnych zabiegi chirurgicznych (nieobejmujących wymiany stawu na sztuczny) wycina się jedynie zmienioną chorobowo maź stawową. Dzięki temu zabiegowi ogranicza się dolegliwości bólowe.

Same leki podawane na reumatoidalne zapalenie stawów mają na celu zmniejszać odpowiedź immunologiczną organizmu, co pozwala na dłuższe zachowanie sprawności. Należy jednak pamiętać, że terapie farmakologiczne niosą ze sobą skutki uboczne m.in. wyniszczenie organów wewnętrznych. Stąd też coraz większą popularnością cieszą się leki biologiczne. Pozwalają one skutecznie zatrzymać rozwój choroby, nie niszcząc przy tym organów wewnętrznych. Trzeba jednak mieć świadomość, że tego rodzaju preparaty nie są skuteczne na wszystkich pacjentów. Może się zdarzyć, że terapia nimi nie powiedzie się i konieczne będzie zastosowanie standardowych środków farmakologicznych.

Obecnie pełne wyleczenie reumatoidalnego zapalenia stawów nie jest możliwe. Chorobę można uznać za przewlekłą i wymagającą stałej terapii. Co ważne, niemożliwe jest również jej samodzielne leczenie. Jednak oprócz terapii farmakologicznych po konsultacji z lekarzem można stosować domowe sposoby na łagodzenie bólu w stawach. Do takich zalicza się m.in. ziołolecznictwo, zastosowanie odpowiedniej diety czy stosowanie ciepłych lub zimnych okładów. Zabiegi te pozwalają przede wszystkim zmniejszyć dolegliwości bólowe. Wspomagane terapią farmakologiczną dają dobre efekty i pozwalają długo zachować pełną sprawność fizyczną. Należy jednak pamiętać, że zarówno terapia, jak i domowe sposoby na reumatoidalne zapalenie stawów największe skutki przynoszą, jeśli schorzenie wykryje się bardzo wcześnie i szybko rozpocznie leczenie. Zwlekanie z nim przynosi nieodwracalne zmiany w stawach, z którymi trudno walczyć, a przede wszystkim nie można ich cofnąć. Zmiany te przyczyniają się nie tylko do dużego bólu i utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu, ale i znacznie ograniczają sprawność ruchową pacjenta. W najgorszym przypadku mogą prowadzić do jego całkowitego unieruchomienia.

[Głosów:6    Średnia:3.5/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *