Press "Enter" to skip to content

Materiały wypełnieniowe w stomatologii

Stomatologia, podobnie jak wiele innych dziedzin medycyny, stale ewoluuje dzięki postępowi technologicznemu i badaniom naukowym. Jedną z najważniejszych kwestii są materiały wypełnieniowe oraz materiały wiążące. Odgrywają one istotną rolę w leczeniu ubytków w zębach. Wraz z upływem lat doszło do znacznego postępu w zakresie materiałów stosowanych w stomatologii, czego efektem są trwalsze, bardziej estetyczne i bezpieczne rozwiązania.

Tradycyjne materiały wypełnieniowe

Początkowo materiały wypełnieniowe używane w stomatologii opierały się głównie na amalgamacie, czyli stopie rtęci z metalem, głównie srebrem, miedzią, cynkiem lub cyną. Amalgamat był popularny i stosunkowo tani, jednak obecnie jego stosowanie jest coraz rzadsze z powodu obaw związanych z zawartością rtęci oraz wzrastających oczekiwań pacjentów pod względem estetyki.

Popularne kompozyty stomatologiczne

Innym tradycyjnym materiałem jest kompozyt stomatologiczny, czyli żywica syntetyczna zawierająca drobny  wypełniacz ceramiczny lub szklany. Wypełnienia tego rodzaju to także materiały światłoutwardzalne, które mogą być wykorzystywane zarówno do uzupełniania zębów trzonowych, jak i przednich. Niestety mogą też wykazywać niedoskonałości. Wśród największych mankamentów należy wymienić podatność na uszkodzenia oraz przebarwienia.

Nowoczesne materiały wypełnieniowe

Obecnie rozwój technologii stomatologicznych umożliwia stosowanie materiałów wypełnieniowych, które oferują zarówno doskonałą estetykę, jak i doskonałą trwałość. Powszechnie wykorzystywane są kompozyty nanohybrydowe, które łączą w sobie cechy tradycyjnych kompozytów z innowacyjną technologią nanowypełniaczy. Dzięki temu charakteryzują się wyjątkową estetyką, odpornością na przebarwienia oraz wytrzymałością mechaniczną.

Materiały z ceramiki i porcelany

W przypadku konieczności uzupełniania ubytków w bocznych zębach stosowane są elementy wykonane z ceramiki lub porcelany, które są nietoksyczne oraz biokompatybilne z tkankami. Pozwala to na uzyskanie bardzo wysokiego poziomu połączenia z dziąsłem, co w dłuższym czasie ogranicza ryzyko utraty implantu, na przykład, z uwagi na wystąpienie zapalenia dziąseł. Ponadto tego rodzaju wypełnienia są odporne na korozję i atrakcyjne wizualnie, w związku z czym spełniają potrzeby estetyczne najbardziej wymagających klientów.

Szeroki wybór dla potrzeb pacjentów

Nowoczesne materiały wypełnieniowe stosowane w stomatologii przynoszą liczne korzyści dla pacjentów. Zapewniają doskonałą estetykę, trwałość i bezpieczeństwo nawet podczas długoletniego użytkowania implantu bez wymiany. Przed wykonaniem zabiegu należy zawsze sprawdzić ofertę przedstawioną przez sklep dentystyczny, aby wybrać odpowiednie materiały wiążące i wypełnieniowe, dostosowane do indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *