Press "Enter" to skip to content

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek to bardzo częste schorzenie oczu, które potrafi znacząco obniżyć komfort życia. Może przybierać różne formy – zarówno infekcyjne, jak i bakteryjne. Nierzadko pojawia się wraz z innymi dolegliwościami ze strony górnych dróg oddechowych. Co warto wiedzieć o przyczynach, objawach i sposobie leczenia zapalenia spojówek?

Zapalenie spojówek – przyczyny i objawy

Najczęstszą przyczyną zapalenia spojówek są ropne bakterie, takie jak gronkowce, pneumokoki czy paciorkowce. Można wprowadzić je do oka za pośrednictwem nieumytych rąk. Bakteryjne zapalenie spojówek zazwyczaj rozwija się u dzieci i charakteryzuje je gwałtowny i nagły przebieg. Objawy mogą trwać nawet 4 tygodnie.

Wirusowe zapalenie spojówek pojawia się przy infekcjach – na przykład grypie lub przeziębieniu – lub samodzielnie. Mogą mu towarzyszyć katar lub powiększenie węzłów chłonnych. Zazwyczaj ustępuje w sposób samoistny. Często rozpoznaje się też alergiczne zapalenie spojówek pojawiające się pod wpływem czynnika uczulającego, na przykład kurzu, pyłków roślinnych, kosmetyków, lekarstw czy substancji chemicznych. Dodatkowo promieniowanie i dym papierowy mogą sprzyjać pojawianiu się przewlekłego zapalenia spojówek.

Czym się objawia to schorzenie? Objawy można podzielić na podmiotowe i przedmiotowe. Do tych pierwszych należy swędzenie, pieczenie oraz światłowstręt. Symptomy przedmiotowe to głównie łzawienie, obrzęk, obecność wydzieliny ropnej, przekrwienie oraz zaczerwienienie.

Leczenie oraz zapobieganie

Ryzyko pojawienia się wirusowego zapalenia spojówek można znacząco zmniejszyć przestrzegając zasad higieny. Przede wszystkim należy często myć ręce oraz nie dotykać nimi oczu. Zabronione jest korzystanie z tych samych ręczników czy produktów do higieny, co inne osoby. Bakterie wywołujące zapalenie spojówek mogą również przenieść się z nosa lub zatok do oka. Należy wiec zachowywać ostrożność w przypadku kataru – między innymi nie używać tej samej chusteczki do nosa i do przecierania oczu.

Diagnostyka schorzeń polega na badaniu wykonanym przez okulistę. Najczęściej wystarczające jest obejrzenie spojówki wykorzystując lampę szczelinową. Niekiedy specjalista zleci posiew czy badanie bakteriologiczne. Po postawieniu diagnozy, okulista może przepisać maść do oczu lub krople z antybiotykiem. Leczenie uzależnione jest jednak od czynnika, który spowodował przykre dolegliwości – w infekcji alergicznej przydatne są leki histaminowe. Niekiedy pomocne są domowe sposoby, doskonałym przykładem są napary z rumianku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *