Press "Enter" to skip to content

Objawy reumatyzmu

O chorobach reumatyzmu słyszał każdy. Większość z nas diagnozuje je sobie samodzielnie przy pierwszym strzyknięciu w kościach czy też bólu stawów. Trzeba jednak wiedzieć, że reumatyzm ma zazwyczaj podłoże genetyczne. Objawy chorób reumatycznych, czyli tych dotyczących zapalenia w obrębie tkanki łącznej, zazwyczaj objawiają się dyskomfortem w obrębie układu ruchu. Nie są to jednak jedyne symptomy choroby reumatycznej, jakie możemy zauważyć. Poznaj objawy reumatyzmu.

Objawy reumatyzmu – na co zwrócić uwagę?

Reumatyzm to choroba, która objawia się głównie bólami stawów. To takie dolegliwości powinny nas zaalarmować i być sygnałem, że pora odwiedzić lekarza reumatologa. W dalszych fazach rozwoju schorzeń związanych ze stawami mogą występować poranne bóle oraz sztywność stawów. Często dolegliwości pojawiają się zupełnie bez przyczyny. Częstym objawem reumatyzmu jest również gorączka. Jej pojawienie się jest efektem zapalenia stawów.

Większa ilość objawów, jakie możemy spotkać przy chorobach reumatyzmu, wynika już z konkretnego schorzenia. I tak np. w przypadku dny moczanowej, czyli artretyzmu objawem jest nagły atak bólu, który uniemożliwia poruszanie się. W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów mogą natomiast pojawić się dolegliwości bólowe po nocnych odpoczynku, typowy jest także brak czucia w palcach oraz obrzęki.

Warto również zaznaczyć, że bardzo często spotykanym objawem reumatyzmu są guzki. Wyczuć można je pod skórą w okolicach stawów. Ich pojawienie się w większości wypadków oznacza, że schorzenie postępuje i stawy ulegają zwyrodnieniu. Po ich wyczucia należy niezwłocznie udać się do lekarza. Może to być już jedyna okazja do rozpoczęcia skutecznej terapii. Nieleczony reumatyzm może również dawać o sobie znać poprzez dolegliwości w innych narządach. Wynika to z tego, że stany zapalne będą do nich przenikać. Zaatakowane narządy nie muszą mieć nic wspólnego z układem ruchu. Lekarze bardzo często obserwują, że zapaleniu ulega np. tęczówka oka.

Choroba reumatyczna jako następstwo innych schorzeń

Choroba reumatyczna może wystąpić również jako następstwo innych schorzeń, zwykle tych zakaźnych. W tym przypadku jej objawy różnią się trochę od tych standardowych. W tym przypadku można spodziewać się zapalenia gardła czy nerek. Dolegliwości bólowe, które najczęściej obejmują okolice kręgosłupa połączone są z problemami z oddychaniem. Spotkać możemy się też z zapaleniem tkanki łącznej. W praktyce oznacza to, że są one bardzo niebezpieczne dla życia i zdrowia człowieka.

Jak rozpoznać chorobę reumatyczną?

Wiele osób albo całkowicie lekceważy objawy choroby reumatyczne, albo wbrew przeciwnie za takie postrzega każdy ból stawów, nawet ten sporadyczny. Należy pamiętać, że powody do niepokoju pojawiają się wtedy, gdy bóle stawów występują codziennie i pojawiają się przede wszystkim w godzinach porannych. Wtedy to konieczne jest jak najszybsze udanie się do lekarza i ustalenie, na jakie schorzenie ewentualnie się cierpi. Z wizytą nie ma co zwlekać, ponieważ nieleczone schorzenia układu ruchu mogą prowadzić do wielu powikłań, łącznie z całkowitym unieruchomieniem. Nie należy również na własną rękę rozpoczynać leczenia ziołami czy ogólnodostępnymi maściami. W zakresie chorób reumatologicznych wyróżnia się wiele schorzeń i samodzielna diagnoza jest niemożliwa. Zaordynowanie sobie błędnej terapii może przyczyniać się do rozwoju choroby, a przy tym permanentnego bólu.

Z wizytą u reumatologa – jak wygląda diagnozowanie chorób reumatologicznych?

Aby móc stwierdzić, czy problemy ze stawami to naprawdę choroba o podłożu reumatologicznym, należy udać się na wizytę do lekarza specjalisty. To on po szeregu badań będzie w stanie stwierdzić, czy faktycznie nasze stawy są chore i co im dolega. Badanie u reumatologa zazwyczaj obejmuje prześwietlenie oraz analizę krwi. Na tej podstawie można stwierdzić, czy pacjent choruje na chorobę autoimmunologiczną. Lekarz bada również ciało pacjenta, sprawdzają, czy zmiany występują symetrycznie po obu stronach (jeśli tak jest mamy do czynienia ze standardowym reumatyzmem), czy też są nieregularne (te mogą występować przy innych chorobach reumatologicznych). Na podstawie badania wydawana jest diagnoza oraz ordynowane odpowiednie leczenie. Zazwyczaj obejmuje ona przyjmowanie leków doustnych lub stosowanie maści na stawy oraz przejście na dietę niskokaloryczną, oraz w jak największym stopniu jarską. Lekarze zalecają również ostrożną aktywność fizyczna. Część z pacjentów dostaje skierowanie do fizjoterapeuty. W przypadku chorób reumatycznych bardzo często chorzy korzystają też z terapii homeopatycznych. Jeśli badanie wykryje duże zmiany w stawach, konieczna może się okazać operacja chirurgiczna. W najbardziej zaawansowanej formie obejmuje ona wycięcie stawu i jego wymianę na nowy, sztuczny. Takie rozwiązanie rekomendowane jest w przypadku, gdy choroba zagraża sprawności fizycznej pacjenta. Operacja ma zapobiegać jego unieruchomieniu.

Nieleczony reumatyzm – do czego prowadzi?

Nieleczony reumatyzm jest przede wszystkim groźny dla zdrowia pacjenta. Brak leczenia powoduje szybszy rozwój choroby, co może skutkować zakażeniem również innych narządów wewnętrznych i ich stanami chorobowymi. Zaawansowany reumatyzm prowadzi natomiast do unieruchomienia, czyli braku możliwości poruszania się.

[Głosów:5    Średnia:3.2/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *