O chorobach artretyzmu słyszał niemal każdy. Nie każdy jednak wie, czym one się przejawiają, jakie są ich objawy oraz w jaki sposób można leczyć dnę moczową. Schorzenie to jest dziedziczne, a osoby na nie cierpiące zmagają się z nieprawidłowym metabolizmem wybranych substancji. Oznacza to, że kryształy moczanów okładają się wewnątrz stawów. Co to jednak oznacza w praktyce? Z jakimi dolegliwościami można spotkać się przy chorobach artretyzmu? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Czym jest artretyzm i jak go zdiagnozować?
Artretyzm to jedna z najbardziej znanych chorób reumatologicznych. Jej zdiagnozowanie oznacza, że chory musi zostać poddany kuracji. Na wstępie warto jednak zaznaczyć, że leczenie artretyzmu nie jest proste, a co więcej należy rozpocząć je możliwie jak najszybciej. Szybkie leczenie wynika z tego, że nie można dopuścić do rozległych zmian w stawach. Do lekarza z podejrzeniem artretyzmu najczęściej trafia się po nagłym i silnym ataku bólu. Często towarzyszy mu obrzęk jednego ze stawów oraz podwyższona temperatura ciała. Ból artretyczny może zniknąć po pewnym czasie samoistnie, nie oznacza to jednak, że można go ignorować. Nieleczony artretyzm prowadzi do wielu powikłań związanych ze zniszczeniem stanów. W takich sytuacjach nie wystarczy zwykle leczenie, konieczna staje się operacja chirurgiczna, która ma na celu wymianę uszkodzonego stawu na ten syntetyczny. Pierwszy atak artretyzmu może mieć różne nasilenie. Zazwyczaj jednak spotykamy się z tymi silnymi bólami, z którymi od razu udajemy się do lekarza specjalisty.
Jak leczy się atak dny moczanowej?
W przypadku pojawiania się ataku dny moczanowej leczenie obejmuje wyłącznie to objawowe. Wiele osób decyduje się na zmniejszenie bólu domowymi sposobami np. przykładaniem zimnych okładów. Po wizycie lekarskiej zazwyczaj otrzymuje się także odpowiednie środki przeciwbólowe, które zażywa się tylko w przypadku wystąpienia ataku dny. Należy pamiętać, że terapia farmakologiczna powinna być również wspierana odpowiednią dietą i zdrowym stylem życia. W tym zakresie lekarze zalecają picie dużych ilości wody, co pomaga nerkom w wydalaniu kryształów moczanowych oraz kwasu moczowego. Trzeba także pamiętać o tym, aby spożywane potrawy były niskokaloryczne, ponieważ nadwaga sprzyja atakom dny moczanowej. Negatywnie oddziaływać również na stan stawów. Dlatego też osoby z nadwagą, o których wykryto schorzenia dny moczanowej, w pierwszej kolejności muszą przejść na dietę odchudzającą i zgubić nadprogramowe kilogramy. Dietę na artretyzm łączy się także z ziołolecznictwem. Zbawiennie na schorzenia dny moczanowej wpływają nasiona selera, krwawnik pospolity oraz korzeń łopianu. Chcą jednak wykorzystywać zioła w leczeniu, koniecznie trzeba to skonsultować z lekarzem.
Terapia leczenia reumatyzmu – jak przebiega?
W przypadku chorób reumatyzmu, w tym i artretyzmu pierwszym etapem terapii jest zmiana zasad żywienia chorego. Koniecznie jest nie tylko zrzucenie zbędnych kilogramów (jeśli takie się posiada), ale także i wyeliminowanie z jadłospisu substancji, które mogą podwyższać poziom kwasu moczowego. Oznacza to, że osoby zmagające się z reumatyzmem muszą zrezygnować z tłustych mięs, roślin strączkowych, szparagów, kalafiora, gotowych produktów spożywczych oraz sosów i marynat. Dieta taka jest podstawa leczenia. Same leki i medykamenty, których zadaniem jest obniżanie kwasu moczowego w organizmie, stosuje się bardzo rzadko, lekarze najczęściej koordynują je, gdy w wyniku diety poziom tej substancji nie spada.
Choroby reumatyczne, co należy o nich wiedzieć?
Atak dny moczanowej nie sposób pomylić z niczym innym. U większości osób jest on bardzo silny i wywołuje ból, z którym natychmiast udajemy się do lekarza. Niestety wyeliminowanie tych ataków jest niemal niemożliwe. Choroby, który raz go doświadczył, musi wiedzieć, że ataki mogą się powtarzać. Mając już doświadczenie, jak one wyglądają można poznać je po pierwszych symptomach i od razu zażyć tabletki przepisane przez lekarza. Osoby chorujące na artretyzm muszą mieć jednak świadomość, że same medykamenty pomagają jedynie w neutralizowaniu chwilowego bólu. Przy chorobach tego typu niezwykle ważna jest profilaktyka oraz zdrowy tryb życia. Ten obejmuje głównie dietę zarówno tą niskokaloryczną, jak i wykluczającą z jadłospisu substancje podwyższające poziom kwasu moczowego organizmie. Leczenie chorób reumatycznych wspomagane jest również ziołolecznictwem. Przebieg leczenia oraz to jakie elementy zostaną w nim zastosowane, powinien być ustalony przez lekarza prowadzącego pacjenta. Na własną rękę nie można stosować ziół czy lekarstw niewiadomego pochodzenia. Lekarzem, który opiekuje się chorymi na artretyzm, jest reumatolog, to o dokonuje diagnozy oraz koordynuje terapię. Sama terapia nie jest prosta i bardzo często trwa wiele lat. Chociaż uciążliwa dla pacjenta musi być przeprowadzana. Zaniedbanie w zakresie leczenia artretyzmu oznacza nieprzyjemne powikłania obejmujące nawet inwazyjne zabiegi chirurgiczne i wymianę stawów. Wszystko to sprawia, że przy leczeniu artretyzmu należy uzbroić się w cierpliwość.
Be First to Comment