Press "Enter" to skip to content

Powikłania reumatyzmu

Reumatyzm jest chorobą przewlekłą, autoimmunologiczną, która nieleczona powoduje wiele negatywnych następstw dla chorego. Przede wszystkim uszkadza stawy, może też wypływać na pracę i kondycje innych narządów, a w skrajnych przypadkach prowadzić do całkowitego unieruchomienia. Stąd też tak ważne jest, aby zaraz po zauważaniu u siebie pierwszych objawów ewentualnej choroby reumatycznej udać się do lekarza, a następnie zastosować się do zalecanego przez niego procesu leczenia. Brak wizyty lekarskiej czy ignorowanie zaleceń i leczenie się na własną rękę nie wychodzi chorym na dobre i prowadzi do powikłań. Zobacz, jakie powikłania mogą wystąpić przy reumatyzmie.

Leczenie reumatyzmu – na czym polega?

Z racji tego, że reumatyzm jest chorobą autoimmunologiczną, 100% lekarstwo na nią nie jest znane. Na niektórych pacjentów standardowe terapie i leki nie działają. Należy także zaznaczyć, że leczenie reumatyzmu ma na celu niepozbycie się choroby z organizmu, ale spowolnienie jest rozwoju i zniwelowanie dolegliwości bólowych pacjenta. W przypadku, gdy choroba zostanie rozpoznana wcześnie i szybko rozpocznie się właściwe leczenie, jej rozwój można spowalniać przez bardzo długi czas, a komfort życia pacjenta nie cierpi na tym. Niestety zdarzają się i sytuacje, kiedy reumatyzm wykrywany jest w bardzo zaawansowanym stadium. Wtedy to prowadzenie skutecznego leczenia jest niemal niemożliwe, a chory odczuwa ból i dyskomfort w zakresie układu ruchowego. W takich przypadkach mogą też wystąpić liczna powikłania i następstwa reumatyzmu. Do tych najczęściej wymianach przez lekarzy zalicza się sztywność i ból stawów. Dolegliwości te bardzo często uniemożliwiają poruszanie się. W celu ich wyeliminowania zaleca się chromu odpowiednią gimnastykę oraz stosuje leki. A kiedy te działania nie pomagają, pacjent kierowany jest na operacje wymiany stawów.

Powikłania po reumatyzmie – jakie mogą wystąpić?

Lekarze wskazują, że jednym z nieczęstych powikłań występujących przy reumatyzmie są te dotyczące innych tkanek. Wynika to z tego, że choroby reumatyczne dotyczą tkanek łącznych, które znajdują się nie tylko w stawach. Zapalania mogą pojawić się tez w innych narządach np. oczach czy sercu. Jak pokazują badania, przy chorobach reumatycznych zwiększa się ryzyko wystąpienia zawału serca oraz paraliżu. Ten ostatni jest szczególnym zagrożeniem, kiedy cierpi się na bóle reumatyczne umiejscowienie w kręgosłupie. Wynika on z ucisku na nerwy, przez które wysłane są sygnały do innych elementów układu ruchu. Zesztywnienie części kręgosłupa to także ryzyko wystąpienia garbu lub zmian ustawienia ciała. Takie powikłania po reumatyzmie leczy się za pomocą operacji. Jej celem jest ich wyeliminowanie i podniesienie komfortu życia pacjenta.

Coraz częściej i więcej mówi się także o tym, że powikłania po chorobie reumatycznej mogą obejmować nie tylko stawy, ale i naczynia krwionośnie. Wystąpić tu może przede wszystkim niedotlenienie narządów, co w efekcie prowadzi do ich niewydolności. Niewydolność narządów daje zazwyczaj wiele objawów, które utrudniają codzienne życie. Niestety w tym przypadku nie da się wyeliminować zmian, jakie zaszły, a leczenie obejmuje jedynie dalszy ich rozwój.

Leki na reumatyzm – powikłania po terapii farmakologicznej

Powikłania, z jakimi może się spotkać osoba chora na reumatyzm, wynikają nie tylko z samego schorzenia, ale i terapii, jaka przechodzi. Przyjmowane leki szczególnie te doustne mogą powodować osłabienie, a nawet wyniszczenie narządów wewnętrznych. Ze względu na to, że leki na reumatyzm to ze z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych ich działanie jest bardzo silne. Środki zawierające kwas acetylosalicylowy czy ibuprofen mogą przyczyniać się do powstawania wrzodów, czy też powodować uszkodzenia nerek. Ze względu na to, że przy chorobach reumatologicznych leki należy przyjmować cały czas bez przerw, możliwość uszkodzenia narządów wewnętrznych jest bardzo duża. Z tego tez powodu lekarze zazwyczaj co jakiś czas zmieniają przepisywane preparaty medyczne, a także zalecają alternatywne sposoby na zmniejszenie bólu. Do takich zaliczane są maści na reumatyzm, które nie powodują uszkodzeń narządów wewnętrznych.

W leczeniu reumatyzmu ważne jest nie tylko zmniejszanie dolegliwości bólowych chorego i powstrzymywanie rozwoju choroby, ale także dbanie o to, aby jak najdłużej nie pojawiały się powołania mogące wpływać na pozostałe narządy i organy. Te mogą wystąpić zarówno ze względu na samą chorobą, jak i zażywane przez pacjenta leki. Większość z nich ma negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu i komfort życia pacjenta. Zdarza się, że aby je wyeliminować, konieczna jest operacja chirurgiczna. Jak więc widać choroby reumatologiczne są poważnymi schorzeniami, których ignorować nie można. Nieleczone mogą powodować zakażenie stawów i naczyń krwionośnych, podnosić ryzyko zawału serca, zesztywnienia, a nawet paraliżu ciała. Leczenie, chociaż ma wyeliminować takie powikłania po reumatyzmie, też nie jest do końca bezpieczne. Stałe przyjmowanie silnych leków prowadzić może do niewydolności i osłabienia takich organów jak wątroba czy żołądek.

[Głosów:9    Średnia:3.3/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *