Złamanie ręki to jeden z najczęstszych urazów ortopedycznych, w wyniku którego dochodzi do całkowitego lub częściowego przerwania ciągłości kości ramienia, przedramienia, nadgarstka lub dłoni. Najczęściej przytrafia się sportowcom, dzieciom i osobom starszym. Wiąże się z naturalnym odruchem obronnym, jakim jest podparcie się ręką w celu złagodzenia skutków upadku lub wypadku komunikacyjnego.
Pierwszym objawem jest silny ból, nasilający przy próbie poruszania kończyną. Następnie pojawia się zasinienie, krwiak, obrzęk, tkliwość i zwiększona ciepłota skóry w miejscu złamania. Ograniczenie ruchomości i zaburzenia czucia są objawem wymagającym konsultacji z lekarzem. W zależności od rodzaju złamania, przerwania ciągłości skóry i ewentualnych przemieszczeń odłamków kości lekarz nastawia kości i umieszcza rękę w odpowiednim opatrunku na kilka tygodni. W przypadku złamań niestabilnych konieczny jest zabieg chirurgiczny. Rozpoczyna się proces gojenia w kilku etapach: stan zapalny i powstawanie krwiaka, gojenie uszkodzonej kości, a następnie faza naprawcza, czyli stopniowa odbudowa odłamków kostnych. Każdemu etapowi powinien towarzyszyć odpowiedni proces rehabilitacji pod kontrolą fizjoterapeuty.
Zobacz: https://carolina.pl/aktualnosci/zlamanie-reki/
Rehabilitacja po złamaniu ręki
Każdy rodzaj złamania powinien być rozpatrzony indywidualnie, dlatego warto skorzystać z konsultacji specjalistycznej chirurgów ręki i fizjoterapeutów w dobry centrach medycznych. Pierwszym zadaniem fizjoterapeuty jest nauczenie pacjenta jak prawidłowo posługiwać się temblakiem, jakie ćwiczenia należy wykonywać, żeby zapobiec zanikom mięśni, zastojom krwi i limfy oraz jak wzmocnić mięśnie. Po zdjęciu opatrunku usztywniającego rękę rehabilitacja opiera się na ćwiczeniach obszaru złamania w celu poprawy ruchomości ręki. Szczególny nacisk jest kładziony na mobilizację stawów i mięśni po okresie dłuższego unieruchomienia.
Rehabilitacja składa się z ćwiczeń czynnych polegających na samodzielnych ruchach wykonywanych przez pacjenta i biernych wykonywanych przez fizjoterapeutę. Wsparciem mogą być również metody fizykalne wspomagające, przyśpieszające proces leczenia takie jak: magnetoterapia, elektrostymulacja czy laseroterapia. Ćwiczenia są dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta, powinny uwzględniać jego stan zdrowia i wiek.
Najważniejszym elementem leczenia jest poprawa siły i elastyczności tkanek. Odpowiednia rehabilitacja ręki ułatwia uniknięcia powikłań takich jak przykurcze czy ograniczenia ruchomości stawów, znacząco przyśpiesza powrót do codziennej aktywności.
Jak, gdzie skutecznie leczyć rękę?
Sprawna ręka jest niezbędna do codziennego funkcjonowania, dlatego jej leczenie warto powierzyć specjalistom z renomowanych placówek medycznych. W warszawskim Szpitalu Carolina kompleksowym leczeniem schorzeń ręki zajmują się specjaliści ortopedii i chirurgii urazowej oraz fizjoterapeuci zajmujący się kompleksową rehabilitacją. W klinice wykonywana jest pełna gama zabiegów i rehabilitacji w obrębie ręki.
Be First to Comment