Press "Enter" to skip to content

Reumatyzm nadgarstka

Jednym ze schorzeń, z którym bardzo często zmagają się osoby chore na reumatyzm, jest zespół ciśnienia nadgarstka. Jest to nic innego jak reumatyzm nadgarstka. Choroba ta może się uwidocznić zarówno w starszym, jak i młodszym wieku. Najczęściej dotyka osoby, które uprawiają sport, wykonują ciężką pracę fizyczną lub dużo pracują przy komputerze. Schorzenie to jak każda choroba reumatologiczna wiąże się z dużym bólem, a nie leczona z przykrymi konsekwencjami z unieruchomienie włącznie. Zobacz, jakie są objawy reumatyzmu nadgarstka i jakie leczenie stosuje się w przypadku zespołu ciśnienia nadgarstka.

Przyczyny reumatyzmu nadgarstka

Reumatyzm nadgarstków to choroba, która może mieć wiele przyczyn. Tą najbardziej znaną jest nacisk na nerw. Jednak nie jest to jedyna przyczyna, z jaką można się spotkać. Nadgarstki mogą atakować i inne chory reumatyczne. Większość z nich spowodowane jest przez nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Ma to miejsce, kiedy komórki wytwarzane przez układ atakują zdrowe tkanki znajdujące się w stawach. Wtedy choroba może rozejść się na inne narządy i nie tylko dotyczy nadgarstków. Z reumatyzmem nadgarstków mamy do czynienia w formie reumatoidalnego zapalenia stawów oraz choroby zwyrodnieniowej. To, którą formę przybierze u danego pacjenta, jest w stanie zdiagnozować lekarz reumatolog. Na wizytę od niego warto się udać, jeśli występują u nas pierwsze obawy mówiące o zespole ciśnienia nadgarstka.

Warto również wspomnieć, że reumatyzmu nadgarstków bardzo łatwo mogą nabawić się czynni sportowcy oraz osoby, które długo pracują przy komputerze.

Zespół ciśnienia nadgarstka – objawy

Zespół ciśnienia nadgarstka nazywany jest reumatyzmem pozastawowym. Mamy tu do czynienia z zapalaniem pochewki ścięgna, co w efekcie powoduje jej powiększenie. Powstały obrzęk sprawia, że w nadgarstku uciskany jest nerw. W efekcie tego wszystkie chory musi zmagać się z dużym bólem oraz zesztywnieniem tej części ciała. Do podstawowych objawów reumatyzmu nadgarstka zalicza się więc dolegliwości bólowe oraz zesztywnienie. Charakterystyczne jest również to, że ból może promieniować do ramienia i karku. Dodatkowo często spotkamy się z brakiem czucia w palcach. Jest to wynikiem ucisku nerwu oraz niedotleniania, jakie może wywierać ucisk na naczynia krwionośne. W przypadku, gdy leczenie reumatyzmu nadgarstka nie jest rozpoczęte natomiast i stan nacisku na nerwy utrzymuje się bardzo długo, może to prowadzić do zaniku mięśni dłoni. Szczególnie narażone są na to okolice kciuka.

Jak leczyć reumatyzm nadgarstka?

Leczenie reumatyzmu nadgarstka składa się z kilku elementów. Na początku pacjent kierowany jest na gimnastykę leczniczą oraz fizjoterapię. Jednym z celów wykonywanych ćwiczeń jest nauczenie prawidłowego układania dłoni i ręki oraz korzystania z nich. Po zdiagnozowaniu zespołu ciśnienia nadgarstka konieczne jest także rozpoczęcie terapii farmakologicznej. Ta obejmuje przyjmowanie preparatów przeciwbólowych. Zmniejszają one dolegliwości, a co najważniejsze pozwalają na wykonywanie ćwiczeń w tracie rehabilitacji. W najbardziej skrajnych sytuacjach zalecana jest operacja nadgarstka. Choć jest ona inwazyjnym zabiegiem chirurgicznym, to dla wielu osób też jedyną możliwością zmniejszenia objawów choroby.

Dokładna i szczegółowa terapia ustalana jest na podstawie diagnozy. W zależności od formy schorzenia, na jakie się cierpi, takie będzie leczenie. I tak np. jeśli mamy do czynienia z reumatyzmem nadgarstków, który został wywołany przez reumatoidalne zapalenie stawów to oprócz farmakologii lekarz zaleca zmianę stylu życia. Konieczna jest zmiana diety oraz w niektórych przypadkach zrzucenie zbędnych kilogramów. Przy zwyrodnieniu stawów niezbędna w leczeniu jest gimnastyka. Dodatkowo przy tej formie zmian reumatycznych bardzo często stosuje się operację, która pozwala na długi czas zachować sprawność ruchową. Bez względu na formę reumatyzmu nadgarstków, na jaką się cierpi, jego samodzielne leczenie nie jest możliwe. Terapia musi przebiegać pod okiem specjalisty, a ewentualne domowe sposoby pozwalające na zmniejszenie dolegliwości bólowych powinny być z nim konsultowane. Wśród poza farmakologicznych możliwość leczenia reumatyzmu nadgarstka wymienia się m.in. aktywność fizyczną (nieobciążającą stawów), odpowiednią dietę (najlepiej jarską), okłady i kompresy, homeopatię, ziołolecznictwo. Wiele osób stosuje również krioterapię czy elektroterapię wykonywana zarówno w gabinetach rehabilitacyjnych, jak i w domu.

Czy da się wyleczyć reumatyzm nadgarstków?

Leczenie reumatyzmu nadgarstków ma na celu zminimalizowanie odczuwalnego przez pacjenta bólu oraz zapobieżenie dalszemu rozwojowi choroby. Na chwilę obecną całkowite wyleczenie się z tego schorzenia jest niemożliwe. Aby przeprowadzane terapie były skuteczne, leczenie należy podjąć możliwie jak najszybciej. Im wcześniej wykryje się chorobę, z tym mniejszymi powikłaniami i następstwami ma się do czynienia, a także dłużej można zachować pełnię sprawności fizycznej. Późne wykrycie reumatyzmu nadgarstków sprawia, że prowadzenie leczenia jest o wiele bardziej skomplikowane.

[Głosów:16    Średnia:2.4/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *