Press "Enter" to skip to content

Depresja. Czy można ją samodzielnie rozpoznać?

Depresja to coraz częściej spotykana choroba, która dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn w każdym wieku. Często jest bardzo złożonym problemem, a jej przyczyny leżą zarówno w obecnych problemach osoby, jak i w jej wcześniejszych doświadczeniach – powodując negatywne skutki. Czy można zatem samodzielnie ją rozpoznać? A jeśli tak, jakie kroki warto wówczas podjąć?

Symptomy depresji

Depresja posiadać może wiele postaci, które na różny sposób wpływają na zachowanie osoby chorej. Istnieje jednak szereg powtarzających się symptomów, które mogą wskazywać, że to właśnie ona jest przyczyną pogorszenia jakości życia. Wśród nich jednym z najbardziej zauważalnych może być wyraźny spadek nastroju i chęci do życia. Aktywność osoby spada, spada także poziom zadowolenia z wykonywanych czynności (anhedonia) – nawet te, które kiedyś sprawiały przyjemność, stają się Pacjentowi obojętne.

Kolejne charakterystyczne objawy to obniżenie poczucia własnej wartości oraz przeświadczenie, iż w życiu nie może już wydarzyć się nic dobrego. Osoby z depresją wszystko postrzegają w czarnych barwach i często nie widzą dla siebie żadnej sensownej przyszłości.

W bardziej zaawansowanych stanach depresyjnych pojawiają się poważne problemy z wykonywaniem nawet najprostszych, codziennych czynności, takich jak mycie się czy wstawanie z łóżka. Występują także myśli i zachowania autodestrukcyjne.

Diagnostyka depresji

Pomimo iż depresja posiada wiele charakterystycznych symptomów, jej samodzielne rozpoznanie może być dla wielu osób trudne. Co więcej, w niektórych przypadkach może być z łatwością pomylona także z innymi chorobami lub zaburzeniami. Dlatego niezwykle istotne jest jej prawidłowe zdiagnozowanie. Rozpocząć można je nawet samodzielnie, wykonując test na depresję. Pomoże on wstępnie ocenić, czy dana osoba rzeczywiście jest nią zagrożona.

Kolejnym krokiem, pozwalającym w późniejszym czasie na podjęcie odpowiedniego leczenia, jest fachowa diagnoza, która może być przeprowadzana zarówno osobiście, jak i online. Powinna być prowadzona przez wyspecjalizowanego w tej dziedzinie psychoterapeutę lub psychiatrę. W diagnostyce wykorzystywane są różnorodne metody badawcze – zaczynając od rozmowy-wywiadu, który często okazuje się wystarczający, aby potwierdzić lub wykluczyć depresję, a kończąc na wyspecjalizowanych w tym kierunku testach.

Samodzielne zmagania z depresją

Wiele osób wciąż jeszcze ignoruje możliwość skorzystania z profesjonalnej pomocy i preferuje samodzielne “radzenie sobie” z depresją. Niestety, nierozpoznana prawidłowo choroba się pogłębia, a brak wsparcia profesjonality może doprowadzić do jeszcze poważniejszych problemów i podejmowania zachowań groźnych dla zdrowia oraz życia.

Z tych powodów depresja powinna być zawsze diagnozowana i leczona przez specjalistów. Samodzielnie niestety nie jesteśmy w stanie skutecznie się jej pozbyć, ale leczenie prowadzone przez psychoterapeutę i/lub psychiatrę jest bardzo efektywne i najczęściej daje także relatywnie szybkie efekty. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *