Press "Enter" to skip to content

5 popularnych typów depresji — co warto o nich wiedzieć?

Depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Dotyka naprawdę sporej części społeczeństwa, dlatego bez wątpienia warto poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie. Na początek możesz zapoznać się z popularnymi typami depresji, co pozwoli ci lepiej zrozumieć problem bliskiej osoby czy też własną chorobę. Sprawdź, co warto wiedzieć o popularnych rodzajach zaburzeń depresyjnych.

Depresja endogenna

Depresja endogenna powstaje bez udziału czynników zewnętrznych. Ma podłoże biologiczne, a jej wystąpienie jest związane z niskim poziomem neuroprzekaźników odpowiedzialnych za dobry nastrój. Jeśli test na depresję wskazuje na obecność zaburzeń, ale złe samopoczucie nie jest spowodowane np. śmiercią bliskiej osoby i utrzymuje się dłużej niż np. przez sezon zimowy, to warto skontaktować się ze specjalistą. Szybkie rozpoczęcie leczenia może przywrócić normalne funkcjonowanie, choć depresja endogenna może regularnie powracać.

Depresja egzogenna

W przypadku depresji egzogennej, określanej również mianem reaktywnej, za obniżenie samopoczucia odpowiadają czynniki zewnętrzne. Zaburzenie depresyjne może w tym przypadku być konsekwencją np. śmierci bliskiej osoby, poronienia czy też bolesnego rozwodu. Jej wystąpienie może też być spowodowane doświadczaniem przez dłuższy czas trudnych przeżyć, takich jak np. mobbing w pracy bądź toksyczny związek. W ramach leczenia zazwyczaj zaleca się psychoterapię, która niekiedy może być uzupełniona o leki.

Depresja poporodowa

Na takie zaburzenia cierpi nawet ponad 10% młodych mam. Depresja poporodowa może mieć podłoże biologiczne i być związana ze zmianami hormonalnymi. Niekiedy są za nią odpowiedzialne też czynniki psychospołeczne, czyli np. wyższa waga po ciąży, lęk przed macierzyństwem bądź zamknięcie w domu z noworodkiem. Warto zgłosić się do specjalistów z sieci klinik PsychoMedic, jeśli po porodzie kobieta np. nie wykazuje zainteresowania dzieckiem, jest ciągle zmęczona czy też kompletnie nie czerpie przyjemności z macierzyństwa.

Depresja sezonowa

Niemała część społeczeństwa zmaga się z depresją sezonową, która występuje w okresie jesienno-zimowym. Powodem obniżenia nastroju jest niedostateczna ilość światła słonecznego, które ma wpływ na poziom neuroprzekaźników odpowiedzialnych za dobre samopoczucie. Sezonowych zaburzeń depresyjnych nie należy bagatelizować, ponieważ mogą powodować m.in. duże skoki wagi czy też spore problemy w życiu zawodowym i osobistym. Można natomiast próbować je leczyć farmakologicznie, fototerapią bądź psychoterapią.

Depresja lękowa

W depresji lękowej bardzo ważna jest szybka reakcja na niepokojące objawy. W przypadku takich zaburzeń istnieje bowiem wysokie ryzyko popełnienia samobójstwa. Tak poważne konsekwencje są związane z tym, że osoby cierpiące na depresję lękową często odczuwają nieustanny niepokój, poczucie zagrożenia oraz silne pobudzenie psychoruchowe. Najczęściej specjaliści wdrażają leczenie farmakologiczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *