Press "Enter" to skip to content

Gdy boli kolano… Co to oznacza i jak leczyć?

Bóle kolan zdarzają się w każdym wieku, a ich przyczyny mogą mieć bardzo zróżnicowany charakter. W większości przypadków bolące kolano jest efektem urazu powstałego np. po intensywnym wysiłku fizycznym. Częstym powodem są jednak również infekcje bakteryjne, choroby reumatyczne oraz zmiany zwyrodnieniowe.

Bóle kolan przy schorzeniach reumatycznych

Jeżeli kolano daje o sobie mocno znać przy każdym kroku, a bólowi towarzyszą również takie objawy, jak sina lub zaczerwieniona skóra oraz obrzęk, to istnieje duże ryzyko, że pacjent cierpi z powodu reumatoidalnego zapalenia stawów. RZS z reguły najpierw atakuje małe stawy rąk oraz nadgarstki, ale zdarza się, że pierwsze oznaki choroby pojawiają się właśnie w kolanach. Pacjenci skarżą się w tym wypadku również na sztywność stawu, która może trwać około godziny po wstaniu rano z łóżka. Jeżeli choroba ma charakter przewlekły, pojawiają się również objawy podobne do grypy – podwyższona temperatura, roztargnienie i brak apetytu.

Choroby reumatyczne są związane z uwarunkowaniami genetycznymi. Jeżeli więc boli Cię kolano, a w Twojej rodzinie zdarzały się już przypadki zachorowania na RZS i inne schorzenia stawów, należy zachować szczególną ostrożność. Krokiem numer jeden powinno być udanie się do lekarza, najlepiej specjalisty od stawów, czyli reumatologa. Na konsultację należy się udać niezwłocznie, ponieważ choroba ta szybko postępuje i może prowadzić do trwałego uszkodzenia stawu.

Leczenie chorób reumatycznych kolan

Gdy boli kolano, staw jest sztywny i obrzęknięty, nie warto brać się za leczenie domowymi sposobami ani maściami dostępnymi w aptekach bez recepty. Rozgrzewające lub chłodzące specyfiki chwilowo uśmierzą ból, ale mogą też zaszkodzić.

Lekarz zleci badania USG, badania laboratoryjne oraz tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Leczenie natomiast obejmuje farmakoterapię. Pacjent może mieć zapisane również leki przeciwbólowe. Jeżeli doszło do silnego zniszczenia stawu, wykonuje się operacje. W najbardziej zaawansowanych przypadkach niezbędna jest rekonstrukcja stawu.

Nie należy również podejmować na własną rękę prób “rozruszania stawu” za pomocą ćwiczeń. Najlepiej stosować się do zaleceń lekarza i rehabilitanta. Aby staw funkcjonował prawidłowo niezbędna jest odpowiednia dawka ruchu, ale niewłaściwie dobrane ćwiczenia mogą sprawić, że stan kolan ulegnie pogorszeniu.

Istotna jest również zmiana codziennych nawyków. Bolące kolano powinno skłonić do reorganizacji miejsca pracy oraz mieszkania w taki sposób, by kolana nie były niepotrzebnie obciążane.

Infekcja bakteryjna a bolące kolano

Podobne objawy do reumatoidalnych chorób kolan dają również infekcje bakteryjne. Dochodzi do nich najczęściej na dwa sposoby:

  • gdy pacjent doznał kontuzji ze skaleczeniem
  • gdy podano leki lub wykonano zabieg na kolana w nieodpowiednich warunkach

Podawanie sterydów lub regeneracja chrząstki stawowej to zabiegi, które powinny być wykonywane jedynie przez specjalistów. Zdarza się jednak, że tego typu czynności wykonują również zwykli lekarze bez odpowiedniej wiedzy w tym zakresie. Wówczas może dojść do zakażenia i bolesnych powikłań.

Leczenie w tym wypadku obejmuje antybiotykoterapię, a czasem również płukanie kolana (w ramach artroskopii).

Zwyrodnieniowe zmiany stawów

Tkanka chrzęstna starzeje się, więc z czasem może dojść do zesztywnienia stawu i ograniczenia jego ruchomości. Niektórzy pacjenci odczuwają też charakterystyczne trzeszczenie w stawie. Rozwijająca się choroba prowadzi do tego, że kolano boli przy każdym ruchu. Może też pojawić się wysięk, objawiający się obrzękiem okolic kolana.

Aby nie doszło do zmian chorobowych, najlepiej utrzymywać staw w ruchu, czyli regularnie ćwiczyć – lekki aerobik czy nordic walking. Nie dotyczy to sytuacji, w której kolano już zaczęło boleć. Wówczas może być to wynik przeforsowania stawów i należy przez kilka dni unikać dodatkowego obciążania kolan.

Jeżeli ból utrzymuje się ponad tydzień, trzeba udać się do lekarza, który prawdopodobnie zleci badania USG lub RTG. Przy zaawansowanej chorobie stosuje się leczenie wstrzykiwanymi lekami sterydowymi. Konieczna może być również regeneracja chrząstki oraz fizykoterapia z pomocą rehabilitanta.

Krótkotrwały ból (krótszy niż tydzień), można redukować za pomocą leków przeciwbólowych. Jeśli jednak widać wyraźny obrzęk lub zaczerwienie, ból trwa długo i pojawia się poranna sztywność kolan, należy udać się do lekarza, który postawi profesjonalną diagnozę. Nieleczone bolące kolana mogą zostać trwale uszkodzone, np. w wyniku niezdiagnozowanych zmian reumatycznych.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *