Press "Enter" to skip to content

Choroby reumatyczne, które mogą Cię dotknąć

Choroby reumatyczne to nie tylko powszechnie znane reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Istnieje wiele innych schorzeń związanych ze stawami, które niestety mogą dotknąć każdego z nas. Poniżej opisujemy trzy często pojawiające się przypadłości tego rodzaju.

Reumatyzm tkanek miękkich

Wśród chorób stawów można wskazać takie, których przyczyny są nadal słabo poznane lub na tyle złożone, że w indywidualnym przypadku trudno o jednoznaczne wskazanie powodów występowania schorzenia – dotyczy to np. RZS. Zupełnie inaczej sprawa ma się w przypadku reumatyzmu tkanek miękkich. Tutaj powód dolegliwości jest jasny i w dużej mierze stan pacjenta zależy od jego stylu życia.

Reumatyzm tkanek miękkich inaczej nazywany jest zespołem przeciążeniowym, co wiele mówi o charakterze tej choroby. Najczęściej schorzenie to atakuje kobiety po czterdziestce, zwłaszcza, gdy pracują one fizycznie lub zawodowo zajmują się sportem. Reumatyzm tkanek miękkich powstaje w wyniku mikrourazów i przeciążenia stawów – tkanki z czasem zaczynają się degradować i może dojść do powstania stanu zapalnego, którego leczenie jest trudne i długotrwałe. Osoby cierpiące na tę chorobę reumatyczną muszą także ograniczyć aktywność fizyczną, by nie obciążać chorych stawów. Stosuje się również maści oraz leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Dna moczanowa

Są takie choroby reumatyczne, o których słyszał chyba każdy. Dna moczanowa jest jedną z nich. W tym przypadku przyczyną dolegliwości jest nieprawidłowy metabolizm. W wyniku niewłaściwego funkcjonowania mechanizmów metabolicznych, w organizmie odkłada się kwas moczowy, co prowadzi do ostrego, nagłego bólu stawów. Dna moczanowa jest o tyle charakterystyczna, że ból jest najczęściej odczuwany w dużym palcu stopy lub w stawie łokciowym.

Gorączka reumatyczna

Jak wskazuje nazwa tej choroby reumatycznej, jednym objawów jest wysoka temperatura ciała, mogąca sięgać nawet 39 stopni C. Choroba atakuje kolejne stawy, w których pojawia się stan zapalny, co prowadzi do nagłego pojawiania się gorączki. Stan zapalny może pojawić się w kolanach, stawach skokowych, nadgarstkach i barkach. Typowe dla gorączki reumatycznej jest to, że stawy są atakowane symetrycznie – jednocześnie po dwóch stronach ciała. Widoczne jest zarumienienie i silny obrzęk. Po dotknięciu chorego miejsca można też wyczuć, że okolice stawu są cieplejsze od skóry wokół.

Ta choroba reumatyczna ma też objaw bardzo nieprzyjemny dla pacjenta – silny ból pojawiający się przy każdym ruchu. Pojedyncze ataki choroby trwają do czterech dni, by następnie ustąpić i powrócić za jakiś czas, gdy choroba dotknie kolejnych stawów. Dodatkowo u chorych mogą pojawić się niewielkie guzki wielkości ziarna fasoli – występują one na grzbietach rąk, wzdłuż kręgosłupa, na łopatkach, łokciach, kostkach, rzepkach, a nawet czaszce. Niejednokrotnie pojawia się też rumień (czerwona plama z jasnym środkiem), najczęściej pod pachami.

Gorączka reumatyczna może mieć groźne powikłania. Po przebytej chorobie mogą pojawić nabyte wady serca. Może dojść do niebezpiecznego zapalenia mięśnia sercowego, a w konsekwencji m.in. do zaburzenia rytmu jego pracy lub zwężenia zastawek.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *