Press "Enter" to skip to content

Reumatyzm tkanek miękkich

Jedną z najczęściej wykrywanych chorób stawów jest reumatyzm tkanek miękkich. Jest to choroba, która dotyka stawów najczęściej używanych, a przez to i  najbardziej narażonych na urazy. Ze względu na jej powszechność terapii leczenia reumatyzm tkanek miękkich są niezwykle rozpowszechnione. Wiele osób do stłumienia dolegliwości stosuje także domowe sposoby na reumatyzm. Warto jednak wiedzieć, że samodzielne leczenie jest nieskuteczne i może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Dlatego też niezbędna jest konsultacja i stała opieka lekarska. Zobacz, jak przebiega leczenie reumatyzmu tkanek miękkich i jakie są symptomy tej choroby.

Jakie są przyczyny reumatyzmu tkanek miękkich?

Jako główną przyczynę reumatyzmu tkanek miękkich podaje się tzw. mikrourazy. Są to niewielkie pęknięcia, które mogą powodować ból. Mikrourazu może doświadczyć każdy z nas. Ze względu na to, że zazwyczaj ból nie jest duży, jest on przez większość osób lekceważony i bagatelizowany. Nie powinno jedna tak być. Nieleczone urazy tego typu mogą mieć przykre konsekwencje. Wśród powikłań po mikrourazach wymienia się m.in. złamanie kości lub nagły rozwój choroby reumatycznej. W przypadku reumatyzmu tkanek miękkich najczęściej dotyka on takich części ciała jak nadgarstek, bark czy ramię. Choroby te nazywane są barkiem/ ramieniem tenisisty oraz zespołem ciśnienia nadgarstka. Najczęściej na reumatyzm tkanek miękkich chorują osoby aktywnie uprawiające sport, jednak należy pamiętać, że nie jest regułą. Z problemem mogą zmagać się również osoby prowadzące siedzący tryb życia czy  nieprzywiązujące wagi do odpowiedniej postawy ciała.

Objawy reumatyzmu tkanek miękkich

Pierwszym objawem, o jakim mówimy w przypadku reumatyzmu tkanek miękkich, jest ból. Może on pojawić się nagle zarówno samoistnie, jak i przy nadmiernym przeciążeniu mięśni. Charakterystycznym objawem tej choroby jest także ogólne osłabienie organizmu. Objawy łączą się też z poszczególnym elementem ciała, które zaatakowały zmiany reumatyczne. W przypadku zespołu ciśnienia nadgarstka mówmy więc o zesztywnieniu palców po nocnym wypoczynku, spowodowanych niedotlenieniem tej części ciała czy zanikaniem mieści w okolicach kciuka. Przy reumatyzmie tkanek miękkich często występują również stwardnienia podskórne. Ich pojawianie się, znaczenie utrudnia wykonywanie ruchów. Widząc u siebie takie objawy trzeba jak najszybciej udać się do reumatologa. Będzie on w stanie rozpoznać formę choroby oraz zastosować odpowiednie leczenie. Zmian reumatycznych nie należy leczyć na własną rękę oraz ich ignorować. Nie leczone mogą prowadzić do poważnych powikłań.

Jak leczyć reumatyzm tkanek miękkich?

Reumatyzm tkanek miękkich podlega takiemu samemu leczeniu jak inne choroby reumatyczne. Przede wszystkim celem terapii jest złagodzenie dolegliwości bólowych oraz spowolnienie rozwoju choroby. W procesie leczenia stosuje się nie tylko farmaceutyki, ale i alternatywne metody. Niezbędna jest tu dobra wola i zaangażowanie pacjenta. Po wykryciu reumatyzmu tkanek miękkich lekarz najczęściej na wstępie zaleca zmianę trybu i stylu życia. Ten powinien obejmować lekką gimnastykę leczniczą, ewentualne zrzucenie zbędnych kilogramów oraz przejście na jarską dietę. Działania te są wzmaganie przyjmowaniem środków przeciwbólowych. Nastawione są one na zmieszczenie napięcia mięśniowego, które w dużym stopniu odpowiada za niedotlenienie tkanek. Oprócz tego typu preparatów wiele pacjentów otrzymuje recepty na środki uspokajające. Stres i nadmierna nerwowość przyczynią się bowiem  do zwiększonego napięcia mięśniowego. W przypadku, gdy zaordynowana terapia nie przynosi efektów i rozwój choroby postępuje, pacjent kierowanych jest na operacje. Ta ma na celu wycięcie uszkodzonych stawów i w następstwie zastąpienie ich sztucznymi lub przy mniej inwazyjnym rozwiązaniu wycięcie chorej mazi stawowej. Operacje na reumatyzm przyczyniają się do zmniejszenia odczuwanego przez chorego bólu oraz pozwala mu dłużej zachować sprawność ruchową. Należy jednak pamiętać, że nie cofa ona choroby i nie jest rozwiązaniem stałym. Zazwyczaj należy ją powtórzyć po kilku latach. Pacjent, koty przeszedł operację wymiany stawu musi również nadal uczestniczyć w terapii obejmującej ćwiczenia i rehabilitacja. Jest to konieczne, aby nie zaprzepaścić efektów zabiegu.

Samodzielne leczenie reumatyzmu

W sieci można znaleźć wiele porad jak domowymi sposobami leczyć reumatyzm. Należy jednak pamiętać, że metod tych nie można stosować bez konsultacji z lekarzem. W przypadku zastosowania niezawodnych zabiegów może się doprowadzić do zwiększenia stanu zapalnego tkanki i większego bólu. Zazwyczaj lekarz już w czasie pierwszej wizyty mówi o domowych sposobach, które są zalecane w walce z bólem. Do tych najbardziej znanych zalicza się ziołolecznictwo oraz okłady i kompresy. Coraz częściej można również spotkać się z wykonywana w domu elektroterapią. Szerokie spektrum możliwości sprawia, że ból można łagodzić na różne sposoby. Warto również na co dzień dbać o stawy nie wystawiając ich na zimno i wiatr. W deszczową i wietrzną pogodę dolegliwości bólowe mogą się też wzmagać.

[Głosów:72    Średnia:2.5/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *