Press "Enter" to skip to content

Zapalenie stawu barkowego – przyczyny i leczenie bólu w stawie barkowym

Cierpisz na silny ból w okolicy barku? Masz problem z poruszaniem ręką i dokucza Ci poranne zesztywnienie barku? Zauważyłeś opuchliznę i zaczerwienienie skóry na ramieniu? Taki stan wymaga kontroli lekarskiej – prawdopodobną przyczyną tych dolegliwości może być zapalenie stawu barkowego. W niektórych przypadkach chory powinien poddać się hospitalizacji, dlatego nie zwlekaj z konsultacją medyczną. Jakie mogą być przyczyny zapalenia barku i na czym polega leczenie tego schorzenia?

Co może doprowadzić do zapalenia stawu barkowego?

Proces zapalny może obejmować wszystkie struktury tworzące staw barkowy, a więc: tkankę kostną, chrząstkę, kaletki maziowe, błonę maziową, torebkę stawową, a także więzadła i ścięgna. W zależności od nasilenia i tempa rozwoju zmian chorobowych, schorzenie może mieć ostry, podostry lub przewlekły przebieg. Zapalenie stawu barkowego występuje z różnych przyczyn, zarówno u młodych, jak i starszych ludzi.

Stan zapalny może być efektem bezpośredniego zakażenia drobnoustrojami – zdarza się, że wirusy i bakterie przedostają się do stawu przez rany otwarte. Do problemów z barkiem może również dojść wskutek infekcji wtórnych – zapalenie stawu bywa powikłaniem chorób wenerycznych (kiły, rzeżączki), gruźlicy, boreliozy. Jednak najczęściej do rozwoju choroby przyczyniają się wielokrotne urazy i długotrwałe przeciążenia – to tzw. pourazowe zapalenie stawu barkowego. Niemniej u części pacjentów ustalenie konkretnej przyczyny jest trudne, gdyż stan zapalny może być efektem autoagresji układu odpornościowego. Problemy ze stawem barkowym mogą towarzyszyć również schorzeniom reumatycznym, takim jak RZS, łuszczycowe zapalanie stawów czy młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów. Ponadto choroba może być następstwem zapalenia jelita lub dny moczanowej. Zdarza się też, że zapalenie stawu barkowego jest efektem obumierania tkanki wskutek utrudnionego krążenia krwi.

Jak rozpoznać zapalenie barku?

Osłabienie, bóle mięśni, gorączka – to oznaki stawu zapalnego rozwijającego się w organizmie chorego. Samopoczucie pogarsza się wskutek zmian pogodowych, co nasuwa skojarzenia z reumatyzmem. Proces zapalny powoduje widoczne zmiany w okolicy stawu barkowego – obrzęk, zaczerwienienie i ocieplenie skóry nad zajętym stawem. Chory skarży się na silny ból i tkliwość na dotyk w miejscu przyczepu ramienia, niestety dolegliwości bólowe będą nasilać się wraz z rozwojem schorzenia. Zapalenie stawu barkowego ma negatywny wpływ na sprawność fizyczną, powoduje m.in. poranne zesztywnienie oraz problemy z poruszaniem kończyną.

Medyczne rozpoznanie zapalenia barku ustala się na podstawie wywiadu z pacjentem oraz wyników badań obrazowych (RTG i USG). Ostateczne potwierdzenie uzyskuje się przez badanie krwi z oznaczeniem białka CRP i OB oraz badanie krwi z posiewem, które pomoże określić rodzaj patogenów chorobotwórczych.

Zapalenie stawu barkowego – jak leczyć?

Leczenie stawu barkowego może wymagać pobytu w szpitalu, zwłaszcza jeśli przyczyną zachorowania były bakterie lub wirusy. Podstawą kuracji są leki – antybiotyki w przypadku zakażenia bakteryjnego oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne. Ponadto lekarz może zalecić unieruchomienie stawu za pomocą ortezy lub stabilizatora. W celu zmniejszenia opuchlizny stosuje się okłady chłodzące. Zapalenie stawu barkowego może także wymagać rehabilitacji – przy tym schorzeniu lekarze zalecają szczególnie stymulację prądami TENS, krioterapię oraz kąpiele lecznicze. Wskazane są również ćwiczenia ruchowe i masaże, które mają na celu łagodzenie napięcia mięśniowego oraz uelastycznienie tkanek miękkich. Aby przyśpieszyć regenerację chorego stawu lekarz może zaproponować również stabilizację barku specjalnymi plastrami (taping) oraz terapię hiperabryczną.

Zapalenie stawu barkowego wymaga również zaangażowania pacjenta –  chory powinien się oszczędzać i odpoczywać aż do ustąpienia objawów, dbać o odpowiednie nawadnianie organizmu oraz stosować suplementy na stawy.

[Głosów:118    Średnia:2.4/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *