Press "Enter" to skip to content

Jak przebiega zapalenie stawu skokowego?

Staw skokowy łączy kość piszczelową i strzałkową ze stopą. Składa się z dwóch części: stawu skokowego górnego oraz dolnego, przy czym drugi dzieli się dodatkowo na staw skokowy przedni i tylni. Z racji skomplikowanej budowy staw ten jest szczególnie narażony na przeciążenia i urazy. Bardzo często ulega zwichnięciu, skręceniu i złamaniu, zwłaszcza u sportowców i osób aktywnych fizycznie. Natomiast stosunkowo rzadko stwierdza się zapalenie stawu skokowego. Jakie dolegliwości występują przy tym schorzeniu i na czym polega jego leczenie?

Jak dochodzi do zapalenia stawu skokowego?

Codzienne pokonujesz około 6 000 kroków. Według ekspertów, żeby zachować dobre zdrowie, warto przemierzać o 4 000 kroków więcej. Natomiast jeśli chcesz schudnąć, Twój krokomierz powinien wskazywać wynik ok. 18 000. Niestety, to co dobre dla Twojej sylwetki i organizmu, niekoniecznie jest dobre dla układu ruchu. Za każdym razem gdy stawiasz stopę i odrywasz ją od ziemi, zmuszasz staw skokowy do ciężkiej pracy. Oczywiście normalne chodzenie nie doprowadzi do jego uszkodzenia, jednak czasami wystarczy źle wymierzyć krok czy nienaturalne skręcić stopę, aby mieć problemy z kostką.

Przebyte urazy i długotrwałe przeciążenia mogą wywołać zapalenie stawu skokowego – ta niezbyt częsta przypadłość może być następstwem np. uszkodzenia torebki stawowej przez naciągnięcie lub zerwanie więzadeł. Jednak stan zapalny w stawie skokowym może być również efektem działania wirusów lub bakterii, które przeniknęły do stawu podczas zabiegu chirurgicznego, ugryzienia czy złamania. Zdarza się, że objawy zapalenia stawu skokowego zgłaszają osoby cierpiące na choroby zakaźne, np. kiłę, gruźlicę lub boreliozę. Problemy z kostką mogą towarzyszyć również reumatyzmowi, czyli takim schorzeniom jak reumatoidalne zapalenie stawu czy młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów. Również inne choroby o podłożu zapalnym (dna moczanowa, choroba Leśniowskiego-Crohna, toczeń) mogą wywołać ból i obrzęk stawu skokowego. W rzadkich przypadkach przyczyną zapalenia kostki jest jałowa martwica kości.

Po czym rozpoznać zapalenie stawu skokowego?

Objawy zapalenia stawu skokowego przypominają dolegliwości związane z urazem. Na złe samopoczucie chorego największy wpływ ma wyraźny ból kostki, który nasila się przy dotyku oraz pod wpływem zmian pogody. Podobnie jak w przypadku  skręcenia czy zwichnięcia, występuje opuchlizna, a chory ma problemy z poruszaniem stopą i chodzeniem. O powstaniu stanu zapalnego świadczy zaczerwienienie i ocieplenie skóry nad zajętym stawem. W przypadku wystąpienia powyższych dolegliwości należy zwrócić się do specjalisty, tj. ortopedy lub reumatologa, który poza badaniem fizykalnym może zlecić USG lub badanie rentgenowskie stawu. Zapalenie stawu skokowego potwierdza się na podstawie badań kwi z oznaczeniem OB i białka C-reaktywnego (CRP).  Uwaga – obrzęk kostki może wymagać dalszej diagnostyki pod kątem innych schorzeń. Objaw ten może być skutkiem zaburzeń krążenia, problemów hormonalnych, nadwagi, niewydolności nerek lub wątroby, czy choroby płuc.  

Jak wyleczyć staw skokowy?

Pacjent, u którego stwierdzono zapalenie stawu skokowego, powinien jak najwięcej odpoczywać. Wskazane jest, aby w tym czasie trzymać kostkę nieco wyżej, np. na poduszce. Ponadto lekarz może zalecić noszenie ortezy lub stabilizatora. W celu złagodzenia bólu i zahamowania rozwoju stanu zapalnego stosuje się środki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Zapalenie w następstwie infekcji bakteryjnej wymaga dobrania odpowiedniego antybiotyku na podstawie wcześniej wykonanego posiewu krwi. Jeśli stan zapalny wystąpił wskutek zakażenia otwartej rany (np. ugryzienia), pacjent musi poddać się oczyszczeniu i zaopatrzeniu kostki. Opuchliznę można zmniejszać za pomocą chłodnych okładów, które dodatkowo przynoszą lekki efekt znieczulający.

Zapalenie stawu skokowego może doprowadzić do utraty pełnej sprawności stopy – aby temu zapobiec, lekarz może skierować pacjenta na rehabilitację z zastosowaniem optymalnych metod. Oprócz odpowiednio dobranych ćwiczeń często zaleca się elektrostymulację prądami TENS, laseroterapię, leczenie niskimi temperaturami, masaże oraz taping. Aby przyspieszyć powrót do zdrowia, można sięgnąć po suplementy na stawy.

[Głosów:208    Średnia:2.4/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *