Press "Enter" to skip to content

Co to jest cysta Bakera? Przyczyny, objawy i leczenie torbieli pod kolanem

Wskutek różnych przyczyn możesz wyczuć wyraźny guzek umiejscowiony w charakterystycznym miejscu – z tyłu nogi pod kolanem. To tzw. cysta Bakera – z pozoru niegroźna torbiel, która może jednak wywołać uciążliwe skutki uboczne. Jak powstaje i w jaki sposób daje o sobie znać? Czy leczenie guza pod kolanem jest konieczne i jeśli tak, to jak przebiega?

Czym jest cysta Bakera?

To nietypowa przypadłość przyjmująca postać małego, okrągłego guzka wypełnionego płynem (tzw. ganglion). Znajduje się tuż pod skórą i co najważniejsze – nie należy do zmian nowotworowych. Zazwyczaj przyjmuje niewielkie rozmiary, jednak można wyczuć ją pod palcami. Niemniej zdarzają się również duże cysty Bakera, które są dobrze widoczne i powodują lekkie zniekształcenie nogi. Rozpoznanie schorzenia nie przysparza większych trudności – diagnoza lekarska opiera się na wywiadzie i badaniu fizykalnym, sporadycznie wykonuje się USG.

Jak powstaje guzek pod kolanem?

Można zauważyć, że schorzenia i dolegliwości obejmujące stawy bardzo często mają niesprecyzowaną przyczynę. Tak jest również w przypadku cysty Bakera – dokładnie nie wiadomo, dlaczego guzek wyrasta w tym miejscu, jednak można wyróżnić sprzyjające mu czynniki. Ganglion może powstać wskutek kontuzji lub przemęczenia stawu kolanowego, dlatego należy do typowych przypadłości osób trenujących wyczynowo. Szczególnie narażeni są również ludzie otyli, gdyż przy dużej nadwadze stawy kolanowe są stale przeciążone i często ulegają mikrourazom. Torbiel Bakera towarzyszy zaobserwować również o osób cierpiących na schorzenia reumatyczne oraz stany zapalne stawów. Powstanie guzka w tym miejscu może być spowodowane także przepukliną torebki stawu kolanowego.

Po czym rozpoznać torbiel Bakera?

Niewielki guzek możesz wyczuć palcami, natomiast duży wyraźnie rysuje się pod skórą, czasami można zauważyć znaczne zgrubienie nogi. Miejsce pod kolanem może być zaczerwienione i ciepłe – zupełnie jak bóle stawów przy stanach zapalnych  i schorzeniach reumatycznych. Dolegliwości bólowe występują głównie w trakcie chodzenia i wzmożonej aktywności fizycznej. Duża cysta Bakera utrudnia zginanie kolana, a czasami może doprowadzić do drętwienia łydki (np. gdy pęknie lub zacznie uciskać żyły i nerwy przechodzące pod kolanem).

Czy guzek pod kolanem wymaga leczenia?

Mała torbiel pod kolanem z reguły nie boli i nie utrudnia poruszania, zatem wystarczy ograniczyć aktywność fizyczną. Jeśli przyczyną jest otyłość, warto popracować nad zredukowaniem wagi – w przeciwnym razie guzek może powiększać się i wywoływać nasilone objawy. W leczeniu tkliwej i powiększonej cysty Bakera zaleca się fizjoterapię – dobre rezultaty dają m.in. jonoforeza, ultradźwięki, magnetoterapia oraz leczenie niskimi temperaturami. Pomagają również masaże oraz terapia FM (manipulacja powięziowa). Zaawansowany ganglion może wymagać leczenia polegającego na odessaniu płynu z torbieli i podaniu iniekcji sterydowych. Duży rozmiar guzka lub nasilone objawy są wskazaniem do wykonania zabiegu artroskopii kolana w znieczuleniu ogólnym.  

[Głosów:36    Średnia:2.4/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *