Dolegliwości bólowe nóg mogą być wyrazem jednej z chorób reumatyzmy. Stawy kolanowe i biodrowe narażone są zarówno na reumatoidalne zapalenie stawów, jak i chorobę zwyrodnieniową. Podobnie jak inne schorzenia reumatologiczne również i te nóg obawia się bólem, który w skrajnych przypadkach uniemożliwia jakakolwiek aktywność fizyczną. Pomocą na reumatyzm nóg może tylko odpowiednia terapia. Ta ustalana jest przez lekarza reumatologa. Niepodjęcie jej nie daje szans na zahamowanie postępów chory i wyeliminowanie z życia bólu. Skuteczne leczenie reumatyzmu nóg za główne zadanie stawia sobie bowiem podwyższenie standardu i komfortu życia osoby chorej. Zobacz, jak leczy się reumatyzm nóg i jakie są objawy tego schorzenia.
Przyczyny reumatyzmu nóg
Ból w stawach w nogach może być spowodowany wieloma czynnikami. Jeśli jednak jest on częsty i mocny może oznaczać zmiany reumatoidalne. W przypadku zapalenia stawów objawem choroby są widoczne obrzęki oraz rwące bóle. Przyczyną ich wystąpienia jest nieprawidłowo działający układ odpornościowy. Ten produkuje zbyt dużo komórek, a efekcie czego atakują one zdrowe tkanki znajdujące się w stawach. Chociaż leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów jest znane i stosowane to lekarze nadal do końca nie wiedzą jak skuteczne zapobiegać tej chorobie.
Czym jest reumatyzm nóg? Zwyrodnienie stawów nóg
Reumatyzm nóg może przybierać wiele form. Jedna z nich jest zwyrodnienie stawów. Objawia się obrzękami w okolicach stanów zapalnych oraz bólami. Te jednak są zupełnie inne niż w dolegliwości występujące w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. Bóle pojawiają się przede wszystkim przy poruszaniu się oraz dużym obciążeniu stawów. Dolegliwości ustępują w miarę szybko, kiedy wykonuje się lekką gimnastykę leczniczą, gdy jednak na długo pozostaje się bez ruch, wraca. Aby uchronić się przed rozwojem choroby, zalecane jest przejście na zdrowy i rozsądny tryb życia. Powinien on obejmować lekkie ćwiczenia nóg, które oszczędzaj stawy. Sporty, które można uprawiać przy zwyrodnieniu stawów nóg to jazda na rowerze lub pływanie, należy natomiast unikać biegów czy aerobiku. Konieczne jest także utrzymywanie prawidłowej wagi ciała. Nadwaga i otyłość prowadzi do przyspieszenia zmian w stawach oraz sprawia, że szybciej się zużywają. Stąd konieczność stosowania diety niskokalorycznej najlepiej jarskiej.
Reumatyzm nóg w formie zwyrodnienia stawów najczęściej pojawia się u osób starszych. Jest on wynikiem ciężkiej pracy fizycznej, wyczynowego uprawiania sportu czy mocnego obciążania stawów. Trzeba jednak pamiętać, że choroba ta może zaatakować i młode osoby oraz te, które nie obciążały swoich stawów. Przyczyny występowania schodzenia w takich sytuacjach nie są znane.
Jak leczyć reumatyzm nóg?
Leczenie reumatyzmu nóg polega na zmniejszeniu dolegliwości bólowych oraz zmian, które z czasem zachodzą w stawach. Taki jest główny cel zarówno terapii na zwyrodnienia stawów, jak i ich zapalenie. Leczenie farmakologiczne jest wspomagana gimnastyką, rehabilitacją oraz dietę. Te elementy można stosować samodzielnie, jednak tylko w porozumieniu z lekarzem prowadzącymi. Źle dobrane mogą spowodować skutek odwrotny od zamierzonego i nadmiernie obciążać uszkodzone stawy. Szczególnie ważne jest to przy aktywności fizycznej. Ta nie powinna ich forsować, a tym samym przyspieszać ich zużycia. W leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów oraz zwyrodnienia stawów stosowane są też bardziej inwazyjne metody, do jakich zalicza się operacje. To czy pacjent otrzyma na nią skierowanie, zależy od stopnia uszkodzenia stawu oraz samego przebiegu choroby. Zabiegi chirurgiczne o wiele częściej stosuje się w przypadku zwyrodnienia stawów. Operacje stawu biodrowego czy kolanowego są popularne. W ich trakcie uszkodzony staw wymieniany jest na sztuczny. Ma to zmniejszyć ból oraz zapewnić dłuższy czas w sprawności fizycznej. Trzeba jednak pamiętać, że zabiegi chirurgiczne zawsze są traktowane jako ostateczność.
Reumatyzm w każdej formie jest chorobą autoagresywną. Dla pacjenta oznacza to, że jej wyleczenie do końca nie jest możliwe. Po rozpoczęciu leczenie jest długie i często trwa do końca życia. Lekarze przede wszystkim skupia się na tym, aby jak najdłużej zachować sprawność fizyczna pacjenta i nie doprowadzić do jego unieruchomienia. Zwykle największe szanse na sukces w walce z reumatyzmem nóg ma się w przypadku, gdy choroba zostanie wcześnie wykryta. Dlatego też do lekarza należy udać się już w chwili kiedy zaobserwuje się pierwsze objawy. Powodem do niepokoju mogą być przede wszystkim duże i często bóle w okolicach stawów i ich sztywnienie. W diagnozowaniu u siebie reumatyzmu nóg należy jednak zachować zdrowy rozsądek – nie każdy ból czy strzyknięcie oznacza chorobę. Chcąc jej uniknąć dobrze też zapoznać się z zasadami profilaktyki reumatyzmu i je stosować Im wcześniej zacznie się dbać o własne stawy, tym większą szansę ma się na uniknięcie choroby. Przy tym warto jednak pamiętać, że wiele osób uwarunkowania do chorób reumatycznych dziedziczy, tak jest np. w przypadku dny moczanowej, czyli powszechnego artretyzmu.
Be First to Comment