O czym może świadczyć ból stawów kolanowych? Czasem jest to jedynie niegroźna kontuzja, innym razem zapalenie lub zwiastun poważnej choroby reumatoidalnej. Poniżej opisujemy trzy częste przyczyny bólu kolan. Pamiętaj jednak, że niezależnie od powodu odczuwanego dyskomfortu, gdy kolano boli, jest zaczerwienione lub widoczny jest obrzęk, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Leki przeciwbólowe i maści mogą dać chwilową ulgę, ale nieleczona choroba staje się coraz groźniejsza – brak rozpoczęcia terapii w odpowiednim momencie może doprowadzić do trwałego zwyrodnienia stawów.
Choroby reumatyczne wywołujące ból stawów kolanowych
Istnieje wiele chorób reumatycznych, które w pierwszej kolejności mogą zaatakować stawy kolanowe. Należy pamiętać, że przebieg reumatoidalnego zapalenia stawów czy zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa może mieć nietypowy przebieg. Na przykład dla RZS charakterystyczne jest to, że choroba w pierwszej kolejności dotyka małych stawów rąk i nadgarstków. Część pacjentów jednak pierwsze objawy RZS zauważa właśnie w kolanach – są to:
- poranna sztywność stawu
- ból stawów kolanowych przy każdym kroku
- obrzęk
- sina i zaczerwieniona skóra
- nieco cieplejsza skóra
Gdy zapalenie ma postać przewlekłą, chory może odczuwać także brak apetytu, stan podgorączkowy, ogólne zmęczenie i inne objawy zbliżone do przeziębienia lub grypy.
Ból kolana po infekcji bakteryjnej
Jeżeli pacjent odczuwa silny ból kolana, a stanowi temu towarzyszy zaczerwienienie skóry i obrzęk, istnieje prawdopodobieństwo, że doszło do bakteryjnego zakażenia kolana. U niektórych chorych występuje również podwyższona temperatura ciała.
Jak dochodzi do zakażenia? Ból stawów kolanowych w wyniku infekcji może się pojawić po kontuzji, gdy doszło do skaleczenia okolic kolana. Inną drogą zakażenia jest niewłaściwe podawanie leków, np. regenerujących chrząstkę kolanową. Jeżeli zabieg nie jest wykonany w sterylnych warunkach przez specjalistę, do stawu mogą dostać się szkodliwe bakterie.
W przypadku rozległego zakażenia stawu kolanowego wykonuje się artroskopię wraz z płukaniem kolana. Zwykle jednak nie jest to konieczne i wystarcza terapia z wykorzystaniem antybiotyków.
Jeżeli podejrzewasz, że mogło dojść u Ciebie do infekcji bakteryjnej, nie zwlekaj z pójściem do lekarza. Branie leków przeciwbólowych może chwilowo uśmierzyć ból, ale nie powstrzyma infekcji. Konsultacja z lekarzem pozwoli na wybranie skutecznej metody terapii.
Ból stawów kolanowych przy boreliozie
W ostatnich latach coraz częściej mówi się o boreliozie, czyli chorobie odkleszczowej. Krętki Borrelia dostają się do organizmu człowieka po ukąszeniu przez kleszcza. Następnie wędrują one wraz z krwią i mogą wywoływać stany zapalne – również w kolanie.
Bardzo charakterystycznym objawem boreliozy jest wędrujący rumień na skórze. W przypadku zauważenia takiego objawu po ukąszeniu przez kleszcza zalecamy niezwłoczne skonsultowanie się z lekarzem. Wczesne i skuteczne leczenie boreliozy ma duże znaczenie dla stanu stawów pacjenta. Choroba ta w postaci przewlekłej prowadzi do trwałego zniekształcenia stawów.
Nie należy również samodzielnie przerywać leczenia, gdy ból stawów kolanowych ustąpi. Kluczowe dla skuteczności antybiotykoterapii (nie tylko przy boreliozie, ale również w innych chorobach leczonych antybiotykami) jest przyjmowanie leków przez odpowiednio długi okres.
Be First to Comment