Press "Enter" to skip to content

Doskwiera Ci ból stawów dłoni? Sprawdź przyczyny!

Ludzka dłoń to skomplikowany mechanizm składający się z licznych drobnych struktur: stawów, ścięgien, mięśni, nerwów. Kiedy jeden z elementów zawodzi, chory nie tylko odczuwa dotkliwy ból dłoni, ale i ma problem z wykonywaniem najprostszych czynności. Gdy uciążliwe objawy są przyczyną urazu, przy odpowiedniej rehabilitacji pacjent może wrócić do sprawności. Jednak gdy specjalista zdiagnozuje chorobę stawów, z czasem nawet zrobienie kanapki czy pisanie na komputerze staje się wyczynem. Sprawdź zatem, z czego może wynikać ból stawów dłoni i jak postępować przy tej dolegliwości.

Ból dłoni przy chorobie zwyrodnieniowej stawów

Osoby cierpiące na chorobę zwyrodnieniową rąk najczęściej odczuwają ból w stawach międzypaliczkowych i przy podstawie kciuka, choć schorzenie może obejmować także stawy nadgarstków. Do rozwoju choroby przyczyniają się czynniki genetyczne, ale także przebyte urazy, infekcje, przeciążenia. Oprócz bólu chory skarży się na poranną sztywność stawów i pogorszenie sprawności dłoni. Wykonywanie codziennych czynności utrudniają zaburzenia czucia (mrowienie, drętwienie palców). Można zaobserwować obrzęki i zaczerwienienia okolic stawów, z czasem powstają drobne guzki i deformacje dłoni. Choroba ma również negatywny wpływ na ogólne samopoczucie pacjenta – mogą wystąpić zmęczenie, stany depresyjne, gorączka i spadek apetytu.  Ból w stawach dłoni zwykle zmniejsza się w zaawansowanym stadium choroby, po powstaniu guzków i zniekształceń. Niestety, choroba zwyrodnieniowa przechodzi w stan przewlekły i rozwijając się, systematycznie pogłębia niepełnosprawność pacjenta.

Ból stawów dłoni wynikiem stanu zapalnego

Zaraz po chorobie zwyrodnionej ból dłoni najczęściej jest objawem stanu  zapalnego, do którego dochodzi w przebiegu takich schorzeń jak reumatoidalne zapalenie stawów czy łuszczycowe zapalenie stawów. Podobnie jak powyżej, również w tym przypadku choremu towarzyszą: poranna sztywność rąk, obrzęki, stany podgorączkowe, nieuzasadnione zmęczenie. Mimo panującego przekonania, że zmiany reumatyczne dotyczą seniorów, uciążliwy ból stawów dłoni może doskwierać także młodszym pacjentom. Zwykle rozwój stanu zapalnego można zaobserwować u osób pomiędzy 30. a 50. rokiem życia.

Pozostałe przyczyny bólu dłoni

Choroby stawów to najczęstszy, ale nie jedyny czynnik wywołujący ból dłoni. Za ograniczenie sprawności mogą odpowiadać także schorzenia obejmujące ścięgna, np. zespół de Quervaina, który polega na wytworzeniu stanu zapalnego ścięgien kciuka wskutek wykonywania stale powtarzanych czynności.

Duży odsetek pacjentów cierpi z powodu zespołu cieśni nadgarstka – to schorzenie często towarzyszące chorobie zwyrodnieniowej i RZS, w którym ból dłoni jest wynikiem ucisku na nerw nadgarstka.

Przyczyną dolegliwości może być również ganglion, czyli torbiel powstała z płynu wyciekającego ze stawów lub pochewek ścięgien wskutek urazu albo przeciążenia.

Mężczyźni w średnim wieku mający do czynienia z wibracjami (np. robotnicy pracujący młotem pneumatycznym) są narażeni na tzw. przykurcz Dupuytrena. Jak sama nazwa wskazuje, schorzenie prowadzi do powstania trwałego przykurczu palców, co powoduje znaczne ograniczenie ruchomości dłoni.

Postępowanie przy bólu dłoni

Jeśli ból nie jest skutkiem urazu, postaraj się ustalić jego przyczynę – być może pracujesz na komputerze w nieodpowiedniej pozycji, codziennie dźwigasz ciężary albo wykonujesz powtarzalne ruchy dłonią (np. jako fryzjer, mechanik)? Aby  złagodzić ból dłoni, postaraj się tymczasowo zrezygnować z czynności powodujących przeciążenie stawów i mięśni rąk. Pomoże też stosowanie ciepłych i zimnych okładów, a przy nasileniu dolegliwości można sięgnąć po lek przeciwzapalny (np. paracetamol).

Kiedy należy udać się do lekarza? Nie zwlekaj z wizytą, jeśli ból stawów dłoni trwa dłużej niż kilka dni i towarzyszą mu inne objawy: mrowienie, drętwienie, poranna sztywność stawów, gorączka, osłabienie. Nie lekceważ również nagłego pogorszenia sprawności ręki i wyraźnych zaburzeń czucia, zwłaszcza jeśli objawy nasilają się z dnia na dzień.

[Głosów:5    Średnia:2.8/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *