Press "Enter" to skip to content

Czym jest choroba RZS? Przyczyny, objawy  i leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów

Choć choroba RZS kojarzona jest głównie ze stawami, obejmuje również narządy. W przebiegu tego schorzenia chory musi zmagać się z bólem stawów i ograniczoną aktywnością, a w dalszej kolejności z postępującymi deformacjami kończyn. Oprócz tego w trakcie rozwoju choroby występuje szereg innych objawów, które obniżają jakość życia pacjentów i powodują duży dyskomfort na co dzień. Ponieważ reumatoidalne zapalenie stawów ma charakter chroniczny, wymaga długotrwałego leczenia i nie daje gwarancji na powrót do dawnej sprawności. Jak w porę rozpoznać RZS, na czym polega leczenie i kto jest szczególnie narażony na to schorzenie?

Przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów

Choroba RZS nie ma jednoznacznej etiologii, medycyna wyodrębnia raczej listę czynników, które zwiększają podatność na jej wystąpienie. Wiadomo natomiast, że schorzenie przyjmuje postać przewlekłego stanu zapalnego, w wyniku którego cierpią stawy i narządy. Choć przyczyny RZS nie są do końca znane, lekarze biorą pod uwagę genetykę. Wprawdzie dzieci chorych rodziców nie muszą mieć problemów ze stawami, są jednak znacznie bardziej podatne niż osoby, u których w bliskiej rodzinie nie występowało RZS. Należy również zaznaczyć, że reumatoidalne zapalenie stawów wykazuje cechy autoimmunologiczne. Oznacza to, że organizm chorego (a konkretnie układ odpornościowy) traktuje zdrowe komórki jak obce i walczy z nimi, stopniowo doprowadzając do ich zniszczenia.

A oto inne czynniki, które sprzyjają rozwojowi choroby RZS:

  • palenie papierosów
  • płeć żeńska
  • infekcje bakteryjne i wirusowe
  • długotrwały i silny stres

Jak widać, pacjent nie ma większego wpływu na wystąpienie schorzenia. Niemniej rzucenie nałogu nikotynowego i zredukowanie codziennego stresu byłoby szczególnie korzystne dla osób, których członkowie rodziny cierpieli z powodu bólu stawów.

Jak rozpoznać RZS – objawy i skutki

Ból stawów to nieodłączony element RZS, ale niestety – nie jedyny. Chorobie towarzyszy długa lista dolegliwości, przy czym trzeba wspomnieć również o objawach świadczących o zajęciu organów. Na razie skupmy się jednak na najbardziej typowych symptomach. Zapalny charakter schorzenia uwidacznia się w postaci stanów podgorączkowych i gorączki. Gdy choroba RZS postępuje, dochodzi do zniekształceń stawów widocznych gołym okiem, ponadto chory uskarża się na zesztywnienie stawów i osłabienie zdolności do wykonywania precyzyjnych ruchów. Co dzieje się w tym czasie w organizmie? Otóż dochodzi do degeneracji struktur stawowych, co nieuchronnie prowadzi do ograniczenia sprawności pacjenta. Co więcej, ponieważ RZS atakuje również narządy i w rezultacie może powodować:

  • miażdżycę
  • dysfunkcje mięśnia sercowego
  • zespół suchego oka
  • osteoporozę
  • objawy neurologiczne
  • zapalenie płuc
  • uszkodzenie nerek
  • anemię
  • guzki reumatoidalne występujące pod skórą lub na narządach

Niestety, choroba RZS może mieć również skutek śmiertelny z uwagi na zagrożenie zawałem i uszkodzeniem narządów.

Na czym opiera się leczenie RZS?

Całkowite wyleczenie RZS jest praktycznie niemożliwe – ta choroba zostaje z pacjentem na całe życie. Zanim dojdzie do remisji wskutek zażywania odpowiednich leków, uszkodzone stawy mogą doprowadzić do trwałego ograniczenia sprawności. Im wcześniej zostanie podjęte leczenie, tym większe szanse na zahamowanie rozwoju schorzenia i uniknięcie najpoważniejszych komplikacji. Niestety bywa też tak, że nawet dobrze zaplanowana terapia nie daje satysfakcjonujących rezultatów. W dodatku wystarczy na jakiś czas odstawić leki, by choroba RZS powróciła i na nowo zaczęła siać spustoszenie w organizmie.

Funkcjonowanie chorego zależy więc nie tylko od wcześnie postawionej diagnozy, ale również od jego zaangażowania w kurację. A na czym polega leczenie RZS? Podstawową rolę odgrywa farmakoterapia, a przede wszystkim leki immunosupresyjne (adalimumab, etanercept, tocilizumab) i doraźnie przeciwbólowe. Ważne jest również osobiste podejście chorego – pacjentom zaleca się odpoczynek i podejmowanie umiarkowanej aktywności fizycznej (spacer, jazda na rowerze). Osoby z nadwagą i otyłe powinny dążyć do zmiany diety i zredukowania wagi, gdyż każdy dodatkowy kilogram prowadzi do nadmiernego obciążenia stawów.

Choroba RZS wymaga również leczenia bezpośrednio w miejscu występowania stanu zapalnego. W tym celu stosuje się iniekcje ze środkiem przeciwzapalnym, zabiegi chirurgiczne usuwające zmienioną chorobowo błonę maziową oraz zabiegi usztywnienia i rekonstrukcji stawów. W części przypadków wskazane jest wszczepienie endoprotezy.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *