Press "Enter" to skip to content

Bóle stawów i mięśni – czy zawsze oznaczają chorobę?

Nie ma znaczenia, czy spędzasz całe dnie na treningach czy jesteś zatwardziałym kanapowcem. Nie ma znaczenia, czy jesteś starszym mężczyzną, studentką czy karierowiczem. Bóle stawów i mięśni to powszechna dolegliwość, która może przytrafić się dosłownie każdemu. Ta „przyjemność” nie omija nawet osób, które dbają o siebie i prowadzą zdrowy tryb życia. Co zwiastuje ten symptom i czy zawsze wymaga leczenia?

Bóle mięśni i stawów jako objaw chorób i infekcji

Być może się zdziwisz, ale bolesność mięśni czy stawów nie zawsze ma związek z układem ruchu. Jeśli ból przyjmuje postać przewlekłą, zamiast do ortopedy możesz dostać skierowanie do… neurologa. Zdarza się bowiem, że źródłem chronicznego bólu mięśni jest schorzenie układu nerwowego.

Ten symptom może mieć również inną trudną do zdiagnozowania przyczynę – boreliozę. W tym przypadku oprócz bólów mięśniowo-stawowych samopoczucie chorego pogarszają bóle głowy, gorączka, stany depresyjne i uczucie rozbicia.

Dolegliwości ze strony układu ruchu, a zwłaszcza okolic barków i miednicy, mogą towarzyszyć także niedoczynności tarczycy.

Objaw opisywany jako „łamanie w kościach” pojawia się również w przebiegu dobrze znanych chorób wirusowych, m.in. grypy  i przeziębienia, ospy wietrznej i różyczki. Oczywiście wówczas ból stawów i mięśni współistnieje z innymi dolegliwościami, takimi jak gorączka, wysypka, kaszel, biegunka itp.

Reumatyczne przyczyny bólów mięśniowo-stawowych

Rozważając możliwe źródło bólu mięśni i stawów, nie sposób nie wziąć pod uwagę schorzeń reumatycznych. Przy zapaleniu wielomięśniowym choremu dokuczają również osłabienie mięśni oraz poranne zesztywnienie stawów. W przebiegu zapalenia skórno-mięśniowego oprócz układu ruchu cierpią również powłoki skórne.

Bóle mięśni i stawów są charakterystyczne dla fibromialgi, ale wówczas u pacjenta można także zaobserwować spadek odporności, duże zmęczenie fizyczne, bezsenność, powiększenie węzłów chłonnych, zaburzenia wypróżniania.

Inną przyczyną tej kategorii może być reumatoidalne zapalenie stawów – tu oprócz bólu pojawiają się obrzęki, wrażliwość na dotyk, zniekształcenia w obrębie stawów, widoczne pogorszenie sprawności.

Bolesność stawów i mięśni pochodzenia reumatoidalnego może zostać zdiagnozowana także jako:

  • młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów,
  • toczeń rumieniowaty układowy,
  • polimialgia reumatyczna,
  • choroba Stilla,
  • twardzina układowa,
  • zespół Sjogrena,
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
  • ostra gorączka reumatyczna.

Bóle stawów i mięśni po treningu

Czy zdarzyło Ci się ćwiczyć bez rozgrzewki? A może trenujesz „zrywami”, czyli okresy  leniuchowania przeplatasz z dniami intensywnej aktywności fizycznej? Nie potrafisz dostosować natężenia treningu do swojej kondycji i możliwości fizycznych? W ten sposób narażasz się na bóle stawów i mięśni, które utrudnią Ci powrót do ćwiczeń, a nawet wykonywanie zwykłych czynności. Brak odpowiedniego przygotowania do treningu i przetrenowanie mogą doprowadzić nie tylko do bolesnego przeciążenia układu ruchu, ale również do kontuzji (zwichnięcia, skręcenia stawu), co bezwzględnie wymaga wizyty u ortopedy, a często także rehabilitacji.

Inne przyczyny bólu mięśni i stawów

Na bóle mięśniowo-stawowe są narażone także te osoby, które nie przywiązują wagi do poprawnej postawy ciała (np. podczas podnoszenia ciężarów) oraz pracują na komputerze na nieergonomicznym stanowisku. Wówczas często bezpośrednią przyczyną bólu jest stan zapalny kaletki stawowej, co można rozpoznać także po obrzęku, tkliwości i obniżonej sprawności w obrębie stawu.

Jeśli bolesność występuje w nocy i zmusza Cię do poruszania nogami, prawdopodobnie cierpisz na zespół niespokojnych nóg – wówczas dolegliwości ustępują podczas ruchu lub po rozciągnięciu mięśni.

Dojmujące uczucie wyczerpania oraz bóle stawów i mięśni to podstawowe objawy zespołu przewlekłego zmęczenia. Postawienie takiej diagnozy jest jednak utrudnione ze względu na nieoczywiste dolegliwości współistniejące, takie jak lekka gorączka, bóle i zawroty głowy, krótkotrwałe omdlenia.

[Głosów:5    Średnia:2.4/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *