Press "Enter" to skip to content

Bóle reumatyczne. Przyczyny i leczenie

Choroby reumatyczne mają podłoże immunologiczne. Oznacza to, że układ odpornościowy zaczyna atakować własny organizm, doprowadzając do powstawania stanów zapalnych o przewlekłym charakterze. Współczesna medycyna nie jest na razie w stanie wskazać ścisłych przyczyn powstawania chorób tego rodzaju. Wiadomo jednak, że ryzyko choroby znacznie zwiększają czynniki genetyczne i niektóre infekcje. Podejrzenie pada także na część leków.

Co robić, gdy pojawią się bóle reumatyczne?

Jeżeli odczuwasz bóle stawów, a okolice niektórych stawów są opuchnięte i zaczerwienione, należy udać się do lekarza. Bóle takie mogą mieć różne podłoże – czasem jest to jedynie niegroźna kontuzja, jednak diagnozę powinien postawić specjalista. Dużym błędem części pacjentów jest walka z bólami stawów za pomocą maści i leków przeciwbólowych. Takie preparaty mogą przynieść ulgę, ale nie mają działania leczniczego. To oznacza, że łagodząc ból i odkładając wizytę u lekarza, pacjent zwiększa ryzyko trwałego uszkodzenia stawów. Ważnym sygnałem, że należy udać się do lekarza są również nawracające bóle.

W medycynie przyjęło się mówić o tak zwanym oknie terapeutycznym, czyli okresie, w którym możliwe jest skuteczne leczenie i remisja objawów. W przypadku bólów reumatycznych czas ten wynosi 6-12 tygodni. Jest to okres, w którym należy podjąć leczenie od momentu wystąpienia pierwszych objawów.

Rodzaje chorób reumatycznych

Czy wiesz, że bóle reumatyczne mogą oznaczać wiele różnych chorób reumatycznych? Generalnie wyróżnia się

  • układowe choroby tkanki łącznej
  • zapalenia stawów, pochewek ścięgien i kaletek maziowych
  • zapalenia stawów z zajęciem stawów kręgosłupa (spondyloartropatie)
  • zwyrodnienia stawów
  • choroby stawów towarzyszące chorobom metabolicznym i chorobom gruczołów dokrewnych
  • zaburzenia nerwowo-naczyniowe
  • choroby kości i chrząstek
  • zmiany zapalne w obrębie tkanek miękkich
  • nowotwory

Jedną z częstych przyczyn bólów reumatycznych jest reumatoidalne zapalenie stawów. Silnemu dyskomfortowi odczuwanemu w stawach towarzyszy zwykle obrzęk. Choroba ta dotyka przede wszystkim małych stawów rąk oraz stóp. Zdarza się jednak, że ból jest odczuwany najpierw w dużych stawach (np. barkowych czy kolanowych). RZS łatwo rozpoznać po tym, że występuje symetrycznie po obu stronach ciała. Typowym objawem tej choroby jest również poranna sztywność stawów.

Bóle reumatyczne mogą być też objawem spondyloartropatii, czyli zapalenia stawów z zajęciem stawów kręgosłupa. To jedno z bardziej niebezpiecznych schorzeń reumatoidalnych. Do tej grupy zalicza się m.in. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, którego objawem jest tępy ból w obszarze krzyżowo-biodrowym. Ból promieniuje do pośladków i górnej, tylnej części nóg. Jest najsilniej odczuwany rano oraz w nocy, a przestaje dokuczać podczas aktywności sportowej.

Najczęściej diagnozowaną chorobą reumatyczną jest jednak choroba zwyrodnieniowa stawów. W tym wypadku pacjent odczuwa silne bóle reumatyczne, gdy stawy są obciążone, np. podczas wstawania z krzesła czy wchodzenia po schodach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *