Pacjenci kojarzą reumatyzm przede wszystkim z bolącymi stawami, a także zaburzeniami czynnościowymi. To właściwe konotacje. Rzeczywiście reumatyzm najczęściej oznacza właśnie takie problemy. Dodatkowo może pojawić się obrzęk oraz zaczerwienienie.
Reumatyzm wynika z nieprawidłowego działania układu immunologicznego, który atakuje własne tkanki. Patologiczny proces prowadzi do trwałych zmian w stawach i z czasem uniemożliwia ich właściwe funkcjonowanie. Właśnie dlatego tak ważne jest szybkie wskazanie przyczyn bolących stawów. Powody mogą być jednak zróżnicowane – nie zawsze jest to reumatyzm.
Stawy bolące po intensywnym wysiłku
Najbardziej prozaiczną przyczyną bólu stawów jest ich przeciążenie. Jeżeli na co dzień nie uprawiasz sportu i postanowisz wybrać się na długą górską wycieczkę, w kolejnych dniach możesz odczuwać np. ból stawów kolanowych. Po intensywnej wizycie na siłowni mogą też boleśnie dawać o sobie znać nadgarstki czy stawy łokciowe. O ile nie jest to poważna kontuzja, ból minie samoczynnie po kilku dniach. W tym czasie można sporadycznie przyjmować leki przeciwbólowe.
Powodem do zmartwień powinny być natomiast stawy bolące przez ponad tydzień. W takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza, który może zalecić wizytę u reumatologa. W diagnozie pomóc może badanie USG lub RTG. Do konsultacji lekarskiej powinny skłonić także inne objawy – zaczerwienienie, obrzęk oraz sztywność stawu od rana.
Infekcje bakteryjne i ból stawów
Inną przyczyną bolących stawów może być zakażenie bakteryjne. Ma ono miejsce w sytuacjach, gdy na danym stawie wykonywano zabieg w niewłaściwych warunkach. Do zakażenia może dojść na przykład w gabinecie lekarskim podczas wstrzykiwania leków w staw kolanowy. Bakterie wywołujące stan zapalny dostają się do stawów również w wyniku kontuzji ze skaleczeniem.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ból stawów to również jeden z objawów boreliozy. Jest to choroba odkleszczowa, której powikłania mogą obejmować zarówno układ nerwowy, sercowo-naczyniowy, jak i stawy. Jeżeli borelioza nie jest od razu leczona, przechodzi w stan przewlekły, który prowadzi do powolnego zniekształcania stawów na przestrzeni lat. Najbardziej charakterystycznym objawem boreliozy jest tzw. wędrujący rumień, czyli widoczne na skórze okrągłe zaczerwienienie.
Reumatoidalne zapalenie stawów
W klasycznym przebiegu choroby, reumatoidalne zapalenie stawów najpierw atakuje nadgarstki oraz małe stawy rąk. Zdarza się jednak, że chory najpierw odczuwa ból w innych stawach, np. kolanowych. Ból stawów przy RZS jest uciążliwy i pojawia się przy każdym ruchu. Dodatkowo widoczny jest obrzęk, a skóra wokół dotkniętego chorobą stawu może być czerwona lub sina. Po dotknięciu okolicy stawu czuć, że skóra w tym miejscu jest również cieplejsza. Jeżeli zapalenie ma przebieg przewlekły, chory dodatkowo odczuwa objawy takie, jak stan podgorączkowy lub brak apetytu (czuje się podobnie, jak podczas grypu albo przeziębienia).
Przy podejrzeniu RZS należy niezwłocznie udać się do lekarza, który zdiagnozuje chorobę i wskaże właściwe metody terapii.
Be First to Comment