Press "Enter" to skip to content

Jak reumatyczne zapalenie stawów wpływa na życie chorego?

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba przewlekła, która zostaje z pacjentem na całe życie. Najczęściej atakuje kobiety w przedziale wiekowym 30-50 lat, jednak chorują także mężczyźni i młodzi ludzie po okresie dojrzewania. Choć całkowite wyleczenie nie jest możliwe, współczesne leki są w stanie zahamować postęp choroby i zapobiec poważnym powikłaniom. Jak rozpoznać reumatyczne zapalenie stawów i jaki wpływ na życie pacjenta ma to schorzenie?

Jakie dolegliwości wywołuje reumatoidalne zapalenie stawów?

Przez kilka tygodni, a nawet miesięcy od zachorowania, zmiany zachodzące w organizmie są praktycznie niewyczuwalne. W większości przypadków początek RZS rozwija się bezobjawowo, co opóźnia wdrożenie odpowiedniego leczenia. Chorzy zgłaszają się do lekarza z podejrzeniem grypy – skarżą się na gorączkę, uczucie rozbicia, osłabienie, brak apetytu, bóle mięśni, ogólnie złe samopoczucie. Postawienie prawidłowej diagnozy ułatwiają typowe objawy zapalenia stawów, tj. ból i opuchlizna w miejscu zajętego stawu, poranna sztywność, nadwrażliwość na ucisk, ograniczenie ruchomości stawu. Zdarza się jednak, że reumatyczne zapalenie stawów atakuje agresywnie i od zachorowania do wystąpienia objawów stawowych mija zaledwie kilka-kilkanaście dni.

RZS a codziennie funkcjonowanie

Wskutek przewlekłego stanu zapalnego stawy ulegają nieodwracalnym uszkodzeniom. Nieleczona choroba prowadzi do stopniowego pogorszenia sprawności. Na początku problemy ze stawami ujawniają się głównie po przebudzeniu – poranne zesztywnienie często uniemożliwia wstanie z łóżka i normalne rozpoczęcie dnia. Na zaawansowanym etapie RZS chory nie tylko nie może pracować czy uprawiać sportu, ale ma problem z podstawowym czynnościami, takimi jak: trzymanie długopisu i pisanie, posługiwanie się sztućcami, wkładanie butów, mycie zębów itp.

Osoby cierpiące na reumatyczne zapalenie stawów najbardziej obawiają się poważnego kalectwa, które zmusi ich do życia na wózku inwalidzkim i uczyni zależnymi od pomocy bliskich. Niestety, postępująca niepełnosprawność to nie jedyny problem, z jakim muszą zmagać się pacjenci z RZS. Chorobie towarzyszy przewlekły ból, który wymaga przyjmowania silnych leków. Dodatkowo zmienione chorobowo stawy ulegają trwałemu zniekształceniu – chorych na reumatyczne zapalenie stawów można rozpoznać m.in. po skręconych lub wygiętych w stronę łokcia palcach, koślawych kolanach czy zdeformowanych stopach. Schorzenie uwidacznia się także w postaci niebolesnych guzków reumatoidalnych, które przeszkadzają głównie ze względów estetycznych.

Jakie powikłania wywołuje reumatyczne zapalenie stawów?

Chory na RZS zmaga się z licznymi problemami: utratą sprawności, niemożnością wykonywania pracy, koniecznością przyjmowania lekarstw i uczęszczania na rehabilitację, ograniczeniem aktywności w życiu prywatnym, różnymi reakcjami otoczenia. Schorzenie daje o sobie znać nawet podczas przywitania przez uścisk dłoni czy picia kawy, co skłania pacjenta do porzucenia życia towarzyskiego. Niestety, w poważnych przypadkach dolegliwości zdrowotne ulegają zaostrzeniu i może dojść do komplikacji pozastawowych. Do powikłań wywołanych przez reumatyczne zapalenie stawów należą m.in.:

  • miażdżyca,
  • choroby serca (zapalenie osierdzia, kardiomiopatia)
  • zapalenie naczyń krwionośnych,
  • choroby płuc (zapalenie opłucnej, śródmiąższowe zapalenie płuc),
  • osteoporoza,
  • zespół suchego oka,
  • powikłania neurologiczne, w tym ucisk na rdzeń kręgowy,
  • uszkodzenie nerek,
  • problemy hematologiczne (anemia, nadpłytkowość, powiększenie węzłów chłonnych).

Spośród wyżej wymienionych powikłań RZS najpoważniejsze są schorzenia kardiologiczne (miażdżyca), które mogą doprowadzić do przedwczesnej śmierci z powodu zawału serca, nagłego zgonu sercowego czy udaru mózgu.

Schorzenie może przebiegać z okresami remisji i zaostrzenia objawów, jednak można je kontrolować za pomocą leków modyfikujących przebieg choroby i nowoczesnych leków biologicznych. Choć medycyna nadal nie zna dokładnej przyczyny RZS i póki co nie wynaleziono leku umożliwiającego całkowity powrót do zdrowia, chorzy mogą prowadzić w miarę normalne życie. Reumatyczne zapalenie stawów to nie wyrok, jednak wiele zależy od nastawienia pacjenta i czasu, który minął od zachorowania do postawienia diagnozy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *