Press "Enter" to skip to content

Co na ból kolana? Profilaktyka i domowe metody

Ból kolana potrafi skutecznie zaprzepaścić plany. Nie możesz wyjechać na weekend, by nie nadwyrężać kolana podczas prowadzenia samochodu. Masz z głowy shopping, trening na siłowni czy spacer z psem, bo każdy Twój ruch jest naznaczony bólem. Masz więc dużo czasu na to, aby zastanowić się nad przyczyną swojej dolegliwości. Co mogło ją wywołać? Najczęściej uraz mechaniczny lub przemęczenie, ale czasami kolano niedomaga wskutek choroby, infekcji bakteryjnej, postępującego zwyrodnienia, czy wad postawy. Na problemy ze stawami kolanowymi narażone są zwłaszcza osoby otyłe i osoby trenujące wyczynowo. Niemniej ta przypadłość może dopaść każdego – bez względu na wiek, płeć czy sposób życia. Jak można jej zapobiec? Co na ból kolana można wziąć w domu?

Jak zapobiegać bólowi kolan?

Jeśli co jakiś czas Twoje kolana dają o sobie znać bólem i ograniczoną ruchomością, warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób je traktujesz. Skomplikowana budowa i bardzo duże obciążenie sprawiają, że stawy kolanowe są najbardziej narażonymi na uszkodzenia stawami w ciele człowieka. Szkodzi im zarówno wyczynowe uprawianie sportu, jak i siedzący tryb życia. Nie wybaczają błędów treningowych – jeśli więc chcesz uniknąć bólu, zawsze pamiętaj o rozgrzewce i nie trenuj do upadłego. Osoby narażone na ból stawów kolanowych powinny unikać podskoków, intensywnego trekkingu, biegania, jazdy na łyżwach i dźwigania ciężarów. Pamiętaj również, że lepsze są regularne i umiarkowane ćwiczenia niż nagłe „zrywy” morderczego treningu.

Co na ból kolana poradzić osobie, która ma kilkanaście kilogramów za dużo? Cóż, nadwaga i otyłość to powolne „zabójstwo” kolan. Nadmierne obciążenie powoduje, że nawet tak prozaiczne czynności jak spacer czy wchodzenie po schodach, prowadzą do bolesnych zmian zwyrodnieniowych. Zrzucenie nadwagi to najlepsze, co możesz zrobić dla swoich kolan i kręgosłupa.

Co ciekawe, odwiecznym wrogiem kolan jest również… moda. Przepastne torebki typu shopper dźwigające pół dobytku i szpilki na wysokim obcasie stanowią niemałe zagrożenie dla stawów. W przypadku torby szkodzi nie tylko ciężar jej zawartości, ale również obciążanie tylko jednej strony ciała. Dlatego wybierając się zakupy spożywcze, warto wziąć ze sobą dwie torby (nawet jeśli zakupy spokojnie zmieszczą się do jednej). A zamiast dużej shopper bag czy torebki miejskiej, najlepiej sprawić sobie modny plecak. Kobiety szukające rady na ból kolana, powinny nosić szpilki jedynie na specjalne okazje lub całkowicie zrezygnować z nich na rzecz płaskich butów.

Nawet najwygodniejszy fotel biurowy w końcu przyprawi Cię o ból kolan. Spędzanie całego dnia w pozycji siedzącej to wręcz znęcanie się nad stawami, dlatego koniecznie wykorzystaj przerwę w pracy na rozruszanie się. Niebezpieczne dla kolan są również tak niepozorne nawyki jak trzymanie wyprostowanych nóg na krześle czy siadanie „po turecku”.

Jak leczyć ból kolana?

Leczenie bólu kolana na własną rękę nie zawsze odnosi skutek. Jeśli przyczyną dolegliwości jest infekcja bakteryjna, trzeba podać antybiotyki, zaś w zaawansowanych przypadkach przeprowadza się zabieg płukania kolana. Z kolei urazy i zwyrodnienia mogą wymagać zaopatrzenia ortopedycznego i rehabilitacji, czasami potrzebna jest operacja. Nie odkładaj wizyty u lekarza zwłaszcza wówczas, gdy ból poważnie utrudnia poruszanie oraz doszło do obrzęku i zaczerwienia okolicy stawu.

Jednak zazwyczaj niedomaganie kolana wynika z jego przemęczenia, na przykład wskutek dłuższego biegu czy dźwigania ciężkich pakunków. Co na ból kolana możesz wziąć w domu? W tej sytuacji można doraźnie wspomóc się lekami o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Nie staraj się również „rozchodzić” nogi – daj stawom odpocząć, usiądź lub połóż się (byle nie na stronie bolącego kolana). Pomogą również chłodne okłady, możesz wykorzystać w tym celu torebki wypełnione żelem lub po prostu włożyć kostki lodu do bawełnianej ściereczki. Przeforsowane kolano możesz smarować również maścią lub kremem stosowanymi na ból stawów.

[Głosów:78    Średnia:2.7/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *