Press "Enter" to skip to content

Bóle stawów rąk – przyczyny i metody leczenia

Pracujesz na komputerze? A może należysz do osób uzdolnionych muzycznie i grasz na skrzypcach albo fortepianie? Relaksujesz się za pomocą robótek ręcznych lub majsterkowania? Na co dzień nie zadajesz sobie sprawy z tego, jak ważne są stawy w rękach i dłoniach. Dopiero gdy zaczynają niedomagać, doceniasz ich rolę w Twoim codziennym życiu. Bolesne, opuchnięte i zdeformowane stawy rąk praktycznie uniemożliwiają wykonywanie precyzyjnych czynności, nawet tak prozaicznych jak smarowanie chleba masłem. Jeśli zatem dokuczają Ci bóle stawów rąk, w tym wpisie możesz przeczytać o różnych sposobach leczenia.

Co może być przyczyną bólu stawów rąk?

Przewlekłe lub nawracające bóle dłoni i rąk zazwyczaj są objawem reumatoidalnego zapalenia stawów. W przebiegu tego schorzenia dochodzi do zwyrodnienia stawów, co można rozpoznać po bólu, deformacji stawów, porannej sztywności stawów, ograniczeniu sprawności manualnej, obrzękach i zaczerwienieniach w obrębie stawu. Przy zmianie pogody lub w nocy chory może odczuwać nasilenie objawów. Etiologia choroby pozostaje nieznana, jednak można wyodrębnić pewne czynniki sprzyjające rozwojowi RZS, tj. infekcje wirusowe, obciążenie genetyczne, stany zapalne, przeciążenia i nadmierne obciążenie stawów.

Reumatoidalnemu zapaleniu stawów i chorobie zwyrodnieniowej rąk często towarzyszy tzw. zespół cieśni nadgarstka, który powoduje uczucie bólu, mrowienia i cierpnięcia palców.  

Bóle stawów rąk mogą być także skutkiem wykonywania powtarzalnych i nieergonomicznych czynności, które z czasem prowadzą do wystąpienia stanu zapalnego i przeciążenia stawów. Do takich schorzeń należą łokieć tenisisty i łokieć golfisty, które charakteryzują się m.in. obrzękiem okolicy łokcia, bólem oraz ograniczeniem sprawności kończyny (w tym osłabieniem chwytu dłoni).

Za bóle dłoni może odpowiadać także ganglion – to mała kulka wypełniona płynem wyciekających z pochewek ścięgien lub stawów, która staje się bardziej widoczna wskutek aktywności fizycznej.

Jak można leczyć bóle stawów rąk?

Ponieważ przewlekła bolesność stawów najczęściej wynika z RZS, niezbędne jest wdrożenie specjalistycznej diagnostyki. Zanim lekarz podejmie dalsze kroki w kierunku leczenia, może zlecić wykonanie RTG, USG oraz rezonansu magnetycznego. Schorzenie rozwijając się, prowadzi do deformacji stawów i ograniczenia sprawności, toteż pacjent kierowany jest na rehabilitację. Odpowiednio dobrane zabiegi nie tylko przynoszą ulgę w bólu, ale również mogą choć częściowo przywrócić zdolność chorego do wykonywania precyzyjnych czynności.

Bóle stawów rąk można leczyć rozmaitymi metodami fizjoterapeutycznymi, takimi jak:

  • masaż podwodny kończyn, tj. kąpiel wirowa z udziałem dysz masujących;
  • krioterapia, czyli działanie niskimi temperaturami poniżej 0°C;
  • jonoforeza, która polega na wprowadzeniu substancji przeciwbólowych z użyciem prądu stałego;
  • magnetoterapia, czyli zabieg łagodzący ból i stan zapalny za pomocą pola magnetycznego;
  • terapia manualna, tj. masaż z wykorzystaniem specjalnych technik ucisku i chwytów.

Poza zabiegami rehabilitacyjnymi bóle stawów rąk można zmniejszyć za pomocą maści lub żeli o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, aplikowanych na skórę w miejscu występowania dolegliwości. Nasilony ból i postępujące zwyrodnienie stawów może wymagać przyjmowania zastrzyków z lekami sterydowymi i kwasem hialuronowym.

[Głosów:6    Średnia:2/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *