Press "Enter" to skip to content

Często występujące choroby reumatoidalne

Choroby reumatoidalne często objawiają się sztywnością stawów i ich bólem, a w późniejszych etapach również deformacją kości i chrząstek. Poniżej opisujemy trzy często występujące choroby tego rodzaju.

RZS – reumatoidalne zapalenie stawów

Stawy w pewnym sensie przypominają klasyczne zawiasy – oprócz elementów, które się poruszają, niezbędny jest smar, który zmniejszy tarcie. W przypadku stawu rolę takiego smarowidła pełni płyn wytwarzany przez błonę maziową. Zdarza się, że błona ta w wyniku stanu zapalnego wytwarza zbyt dużą ilość płynu – tak dużą, że torebka stawowa nie jest w stanie go pomieścić. W efekcie pacjent odczuwa ból, a staw ma zmniejszoną ruchliwość. Kolejny etap choroby to stopniowe niszczenie chrząstek i kości stawów przez rozrastającą się torebkę maziową (tworzy ona nową warstwę nazywaną łuszczką). Właśnie tak powstaje choroba reumatoidalna znana jako RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów.

Dawniej przypadłość ta była określana również mianem gośćca przewlekłego postępującego. Ta starsza nazwa wskazuje na istotny charakterystyczny element choroby – RZS powoli rozwija się przez całe życie. Choroba na początku atakuje małe stawy dłoni i stóp, a z czasem obejmuje też większe stawy. Zdarza się jednak, że pierwsze objawy są widoczne w stawach barkowych, kolanach, stawach biodrowych, a nawet w żuchwie. Różne jest też tempo rozwoju choroby – czasem postępuje ona szybko, a innym razem rozwija się bardzo powoli.

Zróżnicowany przebieg choroby oznacza, że terapia musi być również prowadzona indywidualnie. W każdym przypadku jednak niezbędne jest łączenie farmakoterapii z rehabilitacją.

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Jedną z najczęstszych dolegliwości związanych ze stawami jest choroba zwyrodnieniowa polegająca na ścieraniu się chrząstki, która pokrywa kości. Dlaczego element ten zużywa się? Jedną z głównym przyczyn jest przeciążanie stawów. Dużą rolę odgrywają jednak także czynniki niezależne od pacjenta, takie jak:

  • przebyte choroby
  • predyspozycje genetyczne
  • niewłaściwa budowa stawu
  • urazy stawów
  • niektóre choroby, w tym cukrzyca

Choroba zwyrodnieniowa stawów należy do chorób reumatoidalnych, które mogą powodować duży dyskomfort. Z czasem stawy zaczynają boleć – zwłaszcza przy dłuższej aktywności. Ból może pojawić się jednak nie tylko podczas chodzenia, ale także w pozycji stojącej. Charakterystyczna dla choroby zwyrodnieniowej jest także tak zwana poranna sztywność stawów. Leczenie choroby zwyrodnieniowej polega zarówno na likwidowaniu bólu, jak i na powstrzymywaniu dalszych zmian chorobowych.

ZZSK – zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Choć choroby reumatoidalne kojarzone są głównie ze starszymi ludźmi, to niektóre z nich atakują głównie ludzi młodych. Dotyczy to właśnie ZZSK – zesztywniające zapalenia stawów kręgosłupa, które atakuje najczęściej mężczyzn pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Choroba na początku powoduje ból w dolnej części pleców. Pacjenci zauważają też poranną sztywność kręgosłupa w tym obszarze. Z czasem choroba rozszerza się na wyższe partie i powoduje twardnienie wiązadeł oraz zrastanie się kręgów. Choroby nie można całkowicie wyleczyć, jednak fizjoterapia w połączeniu z lekami znoszącymi ból pozwala na osiągnięcie dobrych rezultatów i opóźnienie rozwoju choroby. Ważnym czynnikiem ryzyka jest występowanie ZZSK u członków rodziny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *