Press "Enter" to skip to content

Ból ręki. Jakie mogą być przyczyny?

Przyczyny bólu ręki mogą być prozaiczne i łatwe do wyjaśnienia – czasem jest to po prostu uraz spowodowany uderzeniem lub nadwyrężeniem podczas ćwiczeń. Dolegliwości bólowe mogą być jednak spowodowane również przez szereg chorób, często nawet takich, które pozornie wydają się nie być związane z dyskomfortem odczuwanym w kończynach.

Choroby wywołujące ból ręki

Choroby reumatyczne kojarzone są głównie ze starszymi osobami, ale już młodzi pacjenci mogą cierpieć z powodu reumatoidalnego zapalenia stawów, objawiającego się m.in. bólem rąk. W przypadku tego schorzenia ból stawów ma charakter stały. Pojawia się również stan zapalny i zaczerwienienie stawów. U wielu pacjentów zauważyć można także guzki reumatoidalne (które jednak nie są bolesne). Choroba zwykle pojawia się w obu kończynach górnych i dotyczy stawów nadgarstkowych, śródręczno-paliczkowych i międzypaliczkowych. Może pojawić się łokciowe odchylenie ręki i drętwienie palców (zwłaszcza po porannym przebudzeniu).

Choroba Kienbocka

Choroba Kienbocka dotyka księżycowatej kości nadgarstka. Jest to martwica tej kości powstała przez niedokrwienie kości u ludzi młodych. Osoby dotknięte tą chorobą odczuwają bóle kostne w dłoni. Zauważalny jest także obrzęk nadgarstka i wyraźne osłabienie uścisku. Dłoń dotknięta chorobą Kienbocka ma też ograniczoną ruchomość.

Artroza

Artroza to choroba zwyrodnieniowa stawów rąk. Powstaje w wyniku przeciążenia kończyn górnych podczas intensywnej pracy. Lista nieprzyjemnych objawów jest w tym przypadku długa:

  • pękanie chrząstki stawowej
  • utrata chrząstki stawowej
  • rozwój narośli kostnych
  • przykurcze
  • zaniki mięśni
  • ograniczenia ruchomości i sztywność stawów
  • trzeszczenie stawów
  • silny, tępy ból palców (zwłaszcza przed zmianami pogody)

Zespół cieśni nadgarstka

Coraz częstszą przyczyną bólów rąk jest zespół cieśni nadgarstka, który dotyka osób spędzających długie godziny przy komputerze. Choroba ta powstaje w wyniku ciągłego nienaturalnego ułożenia dłoni na myszce komputerowej i klawiaturze. Pacjent odczuwa mrowienie i drętwienie palców. Może mieć też problem z zaciskaniem pięści i wykonywania innych czynności wymagających użycia siły, jak np. odkręcanie słoików. Choroba ta może dotknąć również osoby zmagające się z cukrzycą, reumatoidalnym zapaleniem stawów lub amyloidozą. Zespół cieśni nadgarstka powstaje w wyniku uciskania nerwu w kanale nadgarstka.

Neuropatie

To jedna z najczęstszych przyczyn bólu rąk i dłoni. Oznacza uszkodzenie nerwów przebiegających przez kończynę górną. Choroba może mieć różne objawy, zależnie od tego, które nerwy zostały nią dotknięte:

  • uszkodzenie nerwu pośrodkowego – ból kciuka i środkowych palców, które sprawiają trudność podczas zaciskania pięści (nie chcą się zginać)
  • uszkodzenie nerwu promieniowego – ból ręki pojawia na grzbiecie ręki
  • uszkodzenie nerwu łokciowego – ból pojawia się w zewnętrznej stronie ręki, a dłoń przybiera szponiastą formę. Zanikają mięśnie małego palca i mięśnie międzykostne. Objawy dotykają palców małego i serdecznego.
[Głosów:14    Średnia:1.8/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *