Gdy zaczynają boleć kości i stawy warto udać się do lekarza na konsultacje. Przyczyny takich dolegliwości mogą być bardzo różne – od bardzo prozaicznych po poważne choroby. Czasem bóle kości i stawów są miejscowe, innym razem mają charakter ogólny. Czasem występują w izolacji, ale zdarza się, że współtowarzyszą im inne symptomy chorobowe.
Co może kryć się za tego rodzaju dolegliwościami?
Torbiel kości
Jednym z powodów bólu kości może być cysta – torbiel tętniakowata kości pojawiająca się najczęściej u młodych pacjentów przed 30 rokiem życia. Jest to rozdęcie trzonu kości. Inną postacią cysty jest torbiel samoistna, która zwykle pojawia się u jeszcze młodszych ludzi (dzieci i młodzież). Nie jest to groźne schorzenie. U młodych pacjentów torbiel samoistna kości goi się sama wraz ze wzrostem szkieletu.
Zapalenie szpiku kostnego
Jamy szpikowe kości wypełnione są tkankę. To tkanka krwiotwórcza, nazywana szpikiem. Gdy dojdzie do jej zapalenia, mogą pojawić się nieprzyjemne dla pacjenta efekty w postaci bólu kości i stawów, w których pojawiła się choroba. Chore miejsce jest także nieco cieplejsze, może pojawić się obrzęk oraz zaczerwienienie. Wielu pacjentów cierpiących z powodu zapalenia szpiku kości ma również gorączkę. Charakterystycznym objawem zapalenia szpiku kostnego jest silniejszy ból podczas poruszania chorą kończyną.
Jałowa martwica kości
Jałowa martwica kości powstaje bez udziału drobnoustrojów. Pojęciem tym określa się grupę chorób rozwijających się jako efekt obumarcia tkanki kostnej lub chrzęstnej. W tym przypadku pacjent również może skarżyć się na bóle kości i stawów – narastające i ustępujące po wypoczynku. Z czasem dochodzi do ograniczenia ruchu stawów, w których doszło do martwicy. Może to prowadzić m.in. do kulejącego chodu pacjenta.
Osteomalacja
Najmłodsi pacjenci mogą cierpieć na chorobę nazywaną krzywicą. Podobna przypadłość występuje u dorosłych nie przyjmujących odpowiednich dawek witaminy D. Choroba ta u pacjentów pełnoletnich nosi nazwę osteomalacji. Towarzyszą jej takie dolegliwości, jak ból kości miednicy oraz klatki piersiowej. Często pojawiają się także bóle kręgosłupa. Pacjent dodatkowo może zauważyć osłabienie siły mięśni oraz mieć trudności z wstawaniem z miejsc siedzących. Osteomalację można rozpoznać dość łatwo po kończynach wygiętych w kształt przypominający literę O oraz nietypowym, kołyszącym sposobie chodzenia.
Osteoporoza
Przy osteoporozie ból kości pojawia się najczęściej w związku z ich złamaniem. Sama rozwijająca się choroba nie daje wyraźnych objawów. Ból podczas złamania może natomiast uśpić czujność pacjenta i lekarza – dolegliwości bólowe są w końcu przypisywane jedynie do złamania, a choroba pozostaje niezdiagnozowana. Sygnałem, że pacjent może cierpieć na osteoporozę jest natomiast wyraźne zaokrąglenie pleców i szybka utrata wagi.
Hiperostoza
Gdy kręgosłup przewlekle boli, a kończyny zaczynają drętwieć, pacjent może cierpieć na hiperostozę. Dolegliwości bólowe nie są w tym wypadku mocno nasilone, ale ból promieniuje do stawów i kości. Z czasem może dochodzić do ograniczenia ruchomości stawów.
Be First to Comment