Press "Enter" to skip to content

Zapalenie stawów dłoni – jak zapobiec niepełnosprawności?

Na co dzień nie doceniasz, jak wielką pracę wykonują dla Ciebie stawy dłoni. To dzięki nim piszesz ręcznie lub na komputerze, wiążesz buty, poprawiasz poduszkę, układasz fryzurę i nakładasz krem na twarz. Dzięki nim jesteś w stanie uprawiać ogródek, majsterkować i gotować. Jednym słowem, potrzebujesz ich w każdej minucie swojego życia. Co by się stało, gdyby stawy dłoni z dnia na dzień uległy unieruchomieniu i przestały spełniać swoje funkcje? Taki scenariusz może spotkać każdego z nas – choć niekorzystne zmiany nie postępują gwałtownie, stopniowo odbierają sprawność. Przyczyną tego procesu może być zapalenie stawów dłoni. Sprawdź, czy jesteś w zasięgu tego schorzenia i jak możesz sobie pomóc.

Na czym polega ta choroba?

Zmiany zapalne obejmujące dłonie na ogół towarzyszą artretyzmowi, czyli reumatoidalnemu zapaleniu stawów. W typowych przypadkach początkowy etap choroby skupia się właśnie na stawach dłoni – stan zapalny atakuje najpierw stawy śródręczno-paliczkowe (miejsca przyczepu palców) oraz międzypaliczkowe bliższe (miejsca na środku palców). Zapalenie stawów dłoni przeważnie występuje symetrycznie, tzn. zajmuje obie dłonie jednocześnie. Na RZS chorują najczęściej kobiety w wieku 40-50 lat, przy czym jak dotąd nie znaleziono głównej przyczyny tego schorzenia. Ustalono jedynie, że stan zapalny wywołuje układ odpornościowy, który wskutek niewiadomego błędu atakuje komórki organizmu i traktuje je jak patogeny chorobotwórcze. Uważa się, że czynnikami sprzyjającymi RZS są m.in. zmiany hormonalne (co może tłumaczyć przewagę zachorowania wśród kobiet), częste urazy, długotrwałe przeciążenia, infekcje oraz geny.

Jakie objawy wywołuje zapalenie stawów dłoni?

Ponieważ RZS odpowiada za szereg mniej lub bardziej charakterystycznych dolegliwości, skupimy się na objawach dotyczących bezpośrednio dłoni. Zajęte stawy bolą i sztywnieją (poranne zesztywnienie to typowy symptom RZS), co utrudnia choremu normalne wykonywanie pracy. Postępujący stan przewlekły manifestuje się obrzękami, a także ociepleniem i zaczerwienieniem skóry nad stawami.

Na początkowym etapie choroby zapalenie stawów dłoni może wywoływać szereg uciążliwych objawów, tj.: drętwienie i mrowienie palców, wrażliwość na niskie temperatury, wrażenie „ obumierania” dłoni.

Ze względu na przewlekły oraz postępujący charakter choroby pacjenci muszą zaakceptować stopniowe osłabienie siły mięśni i sprawności. Chory ma trudności z zaciśnięciem dłoni w pięść i chwytaniem przedmiotów, z czasem wykonanie nawet prostych czynności (np. ubrania się) wymaga dużego wysiłku.

Przewlekłe zapalnie dłoni prowadzi również do nienaturalnego wygięcia palców (ulnaryzacja, „łabędzia szyja”, palce butonierkowate), co nie tylko stanowi trudny do zaakceptowania defekt kosmetyczny, ale i poważnie utrudnia wykonywanie precyzyjnych ruchów. Wygląd dłoni pogarszają także niebolesne guzki reumatoidalne występujące nad wyprostnymi powierzchniami stawów. Miejsce zajęte przez stan zapalny można rozpoznać także po zmienionej skórze, która staje się cienka, wilgotna i chłodna w dotyku.

Jak leczyć zapalenie stawów dłoni?

Leczenie RZS, a więc i zapalenia stawów dłoni, przebiega długofalowo i z wykorzystaniem różnych metod. Najpierw dąży się do wyciszenia objawów stanu zapalnego przez zastosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz glikokortykosteroidów. Jednocześnie wprowadza się leki modyfikujące przebieg choroby, które są w stanie powstrzymać dalsze uszkodzenia stawów i utratę sprawności. Dodatkowo lekarz może podjąć decyzję o włączeniu leków biologicznych, które wykazują największą skuteczność w hamowaniu postępów RZS, a jednocześnie nie wywołują tak poważnych skutków ubocznych jak NLPZ czy steroidy.

Ponieważ zapalenie stawów dłoni prowadzi do stopniowej utraty sprawności, bardzo ważne jest zahamowanie tego procesu za pomocą rehabilitacji. Pacjenci z RZS są kierowani m.in. na masaże, laseroterapię i jonoforezę. Szczególną rolę w leczeniu schorzenia odgrywa kinezyterapia (czyli gimnastyka rehabilitacyjna), dzięki której chory częściowo odzyskuje siłę chwytu i zdolność poruszania palcami oraz jest w stanie wykonywać także bardziej precyzyjne czynności. Osobom cierpiącym na zapalenie stawów dłoni zaleca się również umiarkowane uprawienie sportu – należy jedynie unikać dyscyplin nadmiernie obciążających stawy, tj. tenisa, podnoszenia ciężarów, siatkówki, koszykówki. Oprócz tego warto zapytać lekarza lub dietetyka o odpowiednie odżywianie przy chorych stawach.

[Głosów:43    Średnia:2.2/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *