Press "Enter" to skip to content

Ból stawów biodrowych – przyczyny

Ortopedzi codziennie mają do czynienia z pacjentami, którzy skarżą się na ból stawów biodrowych. Ta jedna z najczęstszych dolegliwości układu ruchu może wynikać zarówno z wadliwej budowy stawu, jak i zmian zwyrodnieniowych. Niestety, współczesny styl życia nie sprzyja zdrowej postawie ciała – rozleniwienie, bieganie na obcasach czy monotonna praca powodują nadmierne obciążenie obręczy biodrowej i stopniowo pogłębiają dysfunkcję stawów. W tym wpisie chcemy Ci przedstawić możliwe przyczyny bólu w stawie biodrowym. Na niektóre z nich pacjent nie ma większego wpływu, inne można skutecznie wyeliminować lub chociaż ograniczyć.

Zmiany zwyrodnieniowe

Zwyrodnienie stawu to stopniowy ubytek chrząstki stawowej, który może nastąpić wskutek różnorodnych czynników – od wad genetycznych i wrodzonych, przez schorzenia ogólnoustrojowe (np. cukrzyca) i urazy mechaniczne, aż po nadmierne obciążenia wynikające z trybu życia. Ból stawów biodrowych związany ze zmianami zwyrodnieniowymi może być następstwem naturalnego starzenia organizmu. Niemniej w razie wystąpienia pierwszych dolegliwości (sztywność po przebudzeniu, ograniczenie ruchowe) warto podjąć działania profilaktyczne, zmierzające do utrzymania prawidłowej wagi i zwiększenia aktywności  fizycznej.

Wrodzone lub nabyte przodopochylenie miednicy

Dosyć często bóle stawów biodrowych wynikają z nieprawidłowej pozycji miednicy, tj. jej nadmiernym pochyleniu ku przodowi. Ponieważ układ ruchu dąży do utrzymania wyprostowanej postawy ciała, mięśnie ulegają przeciwstawnym siłom – kręgosłup „ciągnie” w tył, a kość miedniczna do przodu. Konsekwencjami tego braku równowagi są bolesne napięcia i przeciążenia torebki stawowej, a z czasem zmiany zwyrodnieniowe prowadzące do ograniczenia ruchomości stawu biodrowego.

Patologie w budowie stawu biodrowego

Górna część kości udowej (głowa) porusza się w obrębie panewki stawu biodrowego kości miednicznej. Zaokrąglony kształt stawu nie zawsze wygląda prawidłowo – jeśli jest zbyt płytki, panewka nie jest w stanie utrzymać kości udowej bez obciążania mięśni. Anomalia ta najczęściej występuje pod postacią dysplazji stawu biodrowego, która może kształtować się już w życiu płodowym. Ból w stawie biodrowym może być wynikiem również zbyt głębokiej panewki, która ogranicza ruchomość głowy kości udowej, co prowadzi do choroby zwyrodnieniowej (koksartrozy).

Przeciążenia statyczne antygrawitacyjne

Przeciążenia statyczne powstają w trakcie długotrwałego utrzymywania ciała w pozycji wymuszającej nadmierne napięcie mięśni. W tym przypadku ból stawów biodrowych najczęściej wynika z mało aktywnego trybu życia i unieruchomienia podczas wykonywania pracy, choć dolegliwości mogą być spowodowane także wadami anatomicznymi (np. asymetrią kończyn dolnych). Niestety pacjenci bardzo często sami nieświadomie doprowadzają do bolesnych przeciążeń, chodząc na wysokich obcasach czy siedząc z założoną nogą na nogę.  

Przeciążenia psychogenne

Nieprawidłowe napięcie mięśni może towarzyszyć również osobom, które codziennie zmagają się ze znacznym obciążeniem psychicznym. Wbrew pozorom obszar miednicy wykazuje dużą wrażliwość na stres, dotyczy to szczególnie mięśni miednicy mniejszej i dna miednicy, torebki stawu biodrowego, mięśni przywodzicieli i zginaczy bioder. Choć trudno w to uwierzyć, ból w stawie biodrowym może być wypadkową trudnej sytuacji życiowej (mobbing w pracy, rozwód, problemy finansowe), a nawet pewnych cech osobowościowych (introwersja, nerwowość).

Urazy mechaniczne

W trakcie wywiadu lekarskiego często okazuje się, że historia pacjenta skrywa dawno zapomniane złamanie kończyny dolnej lub przypadki zwichnięć/skręceń stawu. Nawet jeśli uraz nastąpił „wieki temu”, dziś może dać o sobie znać uporczywym bólem stawów biodrowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *