Press "Enter" to skip to content

Reumatyzm mięśni – choroby reumatyczne obejmujące mięśnie

Reumatyzm zwykle kojarzy się z chorobą stawów. Tymczasem to wspólna nazwa schorzeń atakujących cały układ ruchu, także kości i mięśnie. Charakterystyczną chorób reumatycznych jest ograniczenie sprawności – często trwałe i postępujące, czasami możliwe do zniwelowania za pomocą zabiegów rehabilitacyjnych. Niestety zazwyczaj reumatyzm ma niejasne pochodzenie i przechodzi w stan przewlekły, co w efekcie odbiera choremu szansę na całkowite wyzdrowienie. W tym wpisie nie zajmiemy się jednak stawami – bierzemy pod lupę reumatyzm mięśni. Jakie choroby wywołują przewlekły ból mięśni?

Fibromialgia

To bardzo nietypowa choroba reumatyczna mięśni objawy nie dają się lekceważyć, ale bardzo trudno znaleźć dowód potwierdzający dolegliwości pacjenta. Chory zgłasza głównie bóle mięśni i kości, ogólne osłabienie oraz zaburzenia snu. Tymczasem badania laboratoryjne nie wykazują obecności czynnika reumatoidalnego, typowego dla reumatyzmu. W efekcie pacjent wędruje od lekarza do lekarza, przy czym często słyszy, że problem leży nie w mięśniach, a psychice.

Postawienie diagnozy utrudnia fakt, że fibromialgia ma bardzo indywidualny przebieg – chorzy cierpią w różny sposób i nie ma tzw. „książkowego przykładu”. Dolegliwości bólowe mogą obejmować całe ciało lub tylko pojedynczy jego fragment. Skupiają się w części krzyżowej kręgosłupa, lecz mogą promieniować zarówno w górę (do rąk, barków, głowy), jak i w dół (kolana, kostki). Reumatyzm mięśni może ulokować się także w nietypowych miejscach, np. szczęce czy klatce piersiowej. Pacjenci różnie opisują dolegliwości – niektórzy czują silny i rozlany ból, inni uporczywe pulsowanie i kłucie. Ból może mieć zmienne nasilenie, przy czym często jest mocniej odczuwalny podczas chłodnych i wilgotnych dni oraz w stanach przemęczenia (np. po nieprzespanej nocy czy wysiłku fizycznym). Oprócz tego normalne wykonywanie czynności utrudnia uczucie mrowienia i drętwienia kończyn.

Zapalenie wielomięśniowe

Reumatyzm mięśni w postaci zapalenia wielomięśniowego atakuje dwie grupy pacjentów: dzieci w wieku szkolnym (10-15 lat) oraz dorosłych około 40. roku życia. Choroba wykazuje wiele podobieństw z RZS – częściej atakuje kobiety, ma podłoże autoimmunologiczne, a dokładna przyczyna pozostaje nieznana. Podobne są również objawy. Przewlekły stan zapalny mięśni wywołuje osłabienie, stany podgorączkowe, utratę apetytu (a przez to spadek wagi), bóle i tkliwość mięśni.

Ponieważ tkanka mięśniowa występuje praktycznie w całym organizmie, reumatyzm mięśni może zaatakować nie tylko układ ruchu, ale również serce, układ oddechowy, przełyk, czy narząd wzroku. W zależności od lokalizacji stanu zapalnego mogą wystąpić problemy przełykaniem lub oddychaniem, arytmie oraz zaburzenia widzenia. W diagnostyce zapalenia wielomięśniowego – obok badań laboratoryjnych – stosuje się badanie elektromiograficzne, rezonans magnetyczny oraz badanie histopatologiczne (biopsję).

Zapalenie skórno-mięśniowe

Jak sama nazwa wskazuje, zapalenie skórno-mięśniowe atakuje nie tylko tkankę mięśniową, ale również skórę. Na początku chory cierpi głównie na dolegliwości ogólne – stany podgorączkowe, osłabienie i złe samopoczucie, co utrudnia wczesne rozpoznanie choroby. Kolejny etap przynosi zmiany dermatologiczne, tj. rumień na dekolcie, rumień wokół oczu, rumień na karku, rumień wokół bioder, objaw Gottrona (widoczne zmiany skórne nad stawami dłoni), objaw Keininga (zmiany wokół płytki paznokciowej), twardnienie opuszków palców.

Oprócz typowych objawów skórnych chory może zauważyć postępujące łysienie, łupież czerwony mieszkowy oraz nadmierne owłosienie. Dolegliwości ze strony układu ruchu obejmują głównie bóle mięśni i stawów, fizyczne osłabienie, poranne zesztywnienie stawów oraz ograniczenie sprawności. Stan zapalny może uwidaczniać się także w postaci zaburzeń rytmu serca, problemów z przełykaniem oraz utrudnionego oddychania. Niestety reumatyzm mięśni zdiagnozowany jako zapalenie skórno-mięśniowe zwiększa ryzyko zachorowania na raka nawet o 25%. Diagnostyka choroby przebiega podobnie jak w przypadku zapalenia wielomięśniowego.  

[Głosów:32    Średnia:2.6/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *