Press "Enter" to skip to content

Badanie RTG – rentgenowskie. Na czym polega?

Czym jest badanie RTG? To jedna z powszechnie stosowanych metod obrazowania. Pacjent jest prześwietlany promieniami rentgenowskimi, co pozwala na uzyskanie szczegółowego obrazu kości, a także układu oddechowego czy serca. Promienie rentgenowskie są w różnym stopniu pochłaniane przez tkanki pacjenta, co sprawia, że np. kości wyraźnie odróżniają się na obrazach od tkanek miękkich.

Czy badanie RTG szkodzi?

Pojedyncze badania RTG są całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Żyjemy w dobie wszechobecnego promieniowania urządzeń generujących fale o różnej długości. Aparat rentgenowski jest jednym z takich urządzeń. Wiele osób zaczyna martwić się o to, czy wystawianie się na dodatkową porcję promieniowania jest bezpieczne. Na szczęście nie ma powodu do obaw – podczas badania dawka promieniowania jest zbyt niska, by mogła zaszkodzić. Dodatkowo w trakcie działania rentgena narządy płciowe pacjenta są chronione.

Z uwagi na potencjalną szkodliwość promieniowania, badań RTG powinny unikać jedynie kobiety w ciąży.

Przebieg badania RTG

Dużą zaletą badania radiologicznego jest jego całkowita bezinwazyjność. Metoda ta jest również bezbolesna i nie wymaga od pacjenta żadnego wcześniejszego przygotowania. Warto jedynie wziąć pod uwagę, że podczas naświetlania konieczne jest odsłonięcie badanego fragmentu ciała, więc lepiej założyć odzież, która nie będzie tego utrudniać.

Badanie rentgenowskie nie zajmuje również wiele czasu. Pacjent wchodzi do pomieszczenia, w którym znajduje się aparat i przyjmuje pozycję wskazaną przez osobę wykonującą prześwietlenie. Czasem konieczne jest chwilowe wstrzymanie oddechu. Po paru minutach można opuścić pomieszczenie. Zdjęcia są gotowe do odebrania jeszcze tego samego dnia lub dnia następnego. Z fotografiami rentgenowskimi należy udać się do lekarza.

Kiedy wykonuje się badanie radiologiczne?

Istnieją różne rodzaje badań RTG. Najczęściej aparaturę radiologiczną wykorzystuje się do obrazowania kości. Ten element ludzkiego ciała jest na zdjęciach rentgenowskich widoczny szczególnie wyraźnie, więc fotografie są bardzo wiarygodne i pomocne przy stawianiu diagnozy. Lekarz może zlecić rentgen, gdy istnieje podejrzenie złamania kości. Badanie radiologiczne jest również wykonywane przy chorobie reumatoidalnej.

Innym typem RTG jest obrazowanie jamy brzusznej. Jeżeli pacjent cierpi z powodu bólów brzucha, których przyczynę trudno jest zdiangozować innymi metodami, lekarz zleca rentgen. Badanie RTG ukazuje całą jamę brzuszną i umożliwia diagnozowanie schorzeń dwunastnicy, wrzodów żołądka i wielu innych chorób. Możliwe jest również wykrycie nieprawidłowości w okolicy przełyku.

Kolejnym często stosowanym badanie jest RTG klatki piersiowej. Stosuje się je do oceny stanu serca i sylwetki pacjenta. W większości przypadków jednak ten rodzaj badania ma na celu zdiagnozowanie zmian w płucach – wykonuje się takie badanie przy podejrzeniu gruźlicy, zapalenia płuc albo nowotworów w tym obszarze.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *