W jaki sposób potwierdzić, że chory cierpi z powodu reumatyzmu? Często stosowaną metodą jest wykonanie tzw. profilu reumatycznego, czyli szeregu badań na reumatyzm. Za ich pomocą można wykryć wiele przypadłości zaliczanych do chorób reumatycznych, na przykład:
- reumatoidalne zapalenie stawów
- toczeń rumieniowaty
- zwyrodnienia stawów
W jaki sposób przebiegają takie badania i kiedy warto je wykonać?
Na czym polega profil reumatyczny?
Profil reumatyczny to nic innego, jak badanie krwi pozwalające na zdiagnozowanie chorób reumatycznych. Krew jest badana pod kątem stężenia kwasu moczowego, odczynu Biernackiego, białka CRP oraz czynnika reumatoidalnego. Zwykle wykonuje się również morfologię krwi obwodowej oraz odczyn Waalera-Rosego.
Zestaw badań na reumatyzm może się różnić w zależności od ośrodka, w którym są one wykonywane. Część placówek sprawdza również stężenie anty-CCP oraz ASO.
Wyjaśnijmy niektóre z wymienionych pojęć, by zobaczyć, jaki związek mają one z chorobami reumatoidalnymi.
Badania CRP na reumatyzm
Zacznijmy od CRP, czyli białka C-reaktywnego. Wielu pacjentów kojarzy tę nazwę z innych badań. CRP wzrasta bowiem, gdy organizm jest zarażony infekcją. Jak ma się to do reumatyzmu? Jeżeli badania na reumatyzm wykazują CRP na odpowiednich poziomach, lekarz jest w stanie ocenić, czy organizm zmaga się z wirusami lub bakteriami. Na przykład stężenie w zakresie 10-40 mg/l może wskazywać na infekcje wirusowe, a wartość powyżej 200 mg/l to sygnał, że mamy do czynienia z ciężkim zapaleniem bakteryjnym.
Podejrzewa się, że za niektóre choroby reumatyczne odpowiadają wirusy stymulujące układ odpornościowy do atakowania własnych tkanek. Badania CRP mogą więc wskazać przyczynę cierpień pacjenta.
Kwas moczowy a choroby reumatyczne
Kwas moczowy również może powiedzieć wiele na temat stanu zdrowia chorego. Jeżeli jest go zbyt mało, pacjent ma prawdopodobnie problem z metabolizmem. Z kolei zbyt wysokie stężenie kwasu moczowego może świadczyć o niewydolności nerek lub artretyzmie. W przypadku bólu stawów, badanie kwasu moczowego może zasugerować lekarzom, że przyczyną jest dna moczanowa.
RF, czyli czynnik reumatoidalny
Bardzo ważnym elementem diagnozowania reumatyzmu jest sprawdzanie poziomu czynnika reumatoidalnego. W ten sposób nazwano przeciwciało, które atakuje organizm pacjenta i niszczy tkanki, co jest bezpośrednią przyczyną chorób reumatycznych. Jeżeli ten wskaźnik jest wysoki, to chory prawdopodobnie cierpi z powodu reumatoidalnego zapalenia stawów. Wysokie stężenie RF jest zauważalne aż u 80% pacjentów z tą przypadłością.
Wraz z RF zwykle bada się odczyn Waalera-Rosego. Jeżeli zostaje on wykryty, to z dużo większą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że pojawiła się choroba reumatyczna. Natomiast samo RF nie musi oznaczać reumatoidalnego zapalenia stawów. Jednocześnie RZS może się pojawić, mimo że wskaźnik RF pozostaje na prawidłowym poziomie. Właśnie dlatego badania na reumatyzm zwykle obejmują zarówno czynnik reumatoidalny, jak i odczyn Waalera-Rosego.
Be First to Comment