Press "Enter" to skip to content

Zioła na reumatyzm – naturalne sposoby na bolące stawy

Reumatyzm to potoczna nazwa szerokiej grupy schorzeń powodujących zmiany zapalne w tkance łącznej. W przebiegu chorób reumatycznych na ogół cierpią stawy, ścięgna i mięśnie, przez co chory ma problem z poruszaniem i podejmowaniem aktywności fizycznej. Niestety stan zapalny przechodzi w stan przewlekły, wówczas chory musi zaakceptować długotrwałą i nierzadko wieloelementową terapię. Leczenie obejmuje m.in. przyjmowanie leków, ćwiczenia, zabiegi fizjoterapeutyczne, odbarczanie stawów, stosowanie stabilizatorów i ortez, w zaawansowanych przypadkach zabiegi chirurgiczne. Uzupełnieniem terapii mogą być zioła na reumatyzm, o które często pytają pacjenci przekonani do naturalnych metod leczenia. Choć rośliny rzeczywiście mogą pomóc chorym na stawy, nie należy stosować ich w zastępstwie leków, a jedynie jako dodatek. Jakie zioła przy reumatyzmie są najskuteczniejsze?

Jak stosować zioła przeciw reumatyzmowi?

Z uwagi na zapalne podłoże reumatyzmu oraz towarzyszące chorobie dolegliwości bólowe, w leczeniu schorzeń z tej grupy stosuje się zioła o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Można przyjmować je doustnie, w postaci naparu lub tabletek ziołowych, albo zewnętrznie w miejscu zajętego stawu. Ponieważ stawy nie lubią chłodu, warto zaopatrzyć się w akcesoria zawierające gorczycę, która działa rozgrzewająco i „promieniuje” przez skórę. Wśród szerokiej gamy produktów (poduszki, opaski, materace, rękawice, nakolanniki) wybierz te, które będą najlepiej pasowały do lokalizacji zmian chorobowych.

Niektóre zioła na reumatyzm (np. kwiaty z arniki górskiej) najlepiej używać w formie okładów – wystarczy przygotować napar, a następnie w przestudzonym zanurzać ściereczkę i przykładać na chore miejsce. Jeśli wolisz pić wyciągi, napary czy nalewki ziołowe, skonsultuj ten zamiar ze swoim lekarzem, gdyż niektóre rośliny wykazują silne działanie moczopędne, a inne mogą wywoływać dolegliwości żołądkowe. Leczenie reumatyzmu ziołami może polegać również na wcieraniu w ciało naturalnych maści, olejków i balsamów – odpowiednie produkty znajdziesz w każdej aptece.    

Jakie zioła są najlepsze dla chorych na reumatyzm?

Zanim podbiegniesz do sklepu zielarskiego, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, zwłaszcza jeśli cierpisz również na inne schorzenie oprócz reumatyzmu. Silne działanie roślin może obrócić się przeciwko Tobie – przykładowo, gorczyca jest niewskazana przy zaburzeniach pracy tarczycy, natomiast arniki górskiej nie należy stosować na rany ani przez dłuższy czas (może doprowadzić do martwicy tkanek).

No dobrze, ale o jakie zioła na reumatyzm warto zapytać w aptece lub  sklepie zielarskim? Oto najważniejsze rośliny pomagające na chore stawy:

  • kora wierzby białej – dzięki zawartości salicyny łagodzi stan zapalny, zwalcza gorączkę i działa przeciwbólowo;  w leczeniu reumatyzmu można stosować napary, odwary, płynne wyciągi oraz herbatkę z wierzby
  • kwiaty arniki górskiej – stosowane wewnętrznie (w formie naparu lub odwaru) działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo, natomiast okłady zlikwidują obrzęki
  • gorczyca biała – łagodzi bóle reumatyczne i rozgrzewa, przez co zmniejsza sztywność stawów; najlepiej stosować zewnętrznie przez przykładanie woreczków wypełnionych nasionami w miejscu bolesnego stawu
  • gorczyca czarna – wykazuje silne działanie przeciwbólowe; można wykorzystać mocno rozcieńczony olejek z nasion do wcierania w bolące miejsce
  • wiązówka błotna – ma właściwości przeciwreumatyczne i przeciwgorączkowe; można spożywać pod postacią naparu z kwiatów
  • hakorośl (czarci pazur) – zmniejsza stan zapalny, łagodzi ból, działa przeciwartretycznie; najlepiej stosować wewnętrznie jako napar lub wyciąg alkoholowy (w proporcjach 2:1)
  • inne zioła o właściwościach przeciwreumatycznych: czarnuszka, kurkuma, rozmaryn, imbir, pokrzywa, czosnek niedźwiedzi, jałowiec, skrzyp, cząber, mieszanka ziół szwedzkich

Powyższe zioła na reumatyzm od dawna mają zastosowanie w fitoterapii w leczeniu bólu i obrzęku stawów. Możesz stosować je wewnętrznie i zewnętrznie, bacznie obserwując reakcję organizmu. Weź pod uwagę, że okłady i wcierki ziołowe mogą wywołać uczulenie kontaktowe, dlatego w razie wystąpienia wysypki czy silnego swędzenia skóry niezwłocznie odstaw specyfik. Leczenie reumatyzmu ziołami wymaga też systematyczności – napary, wyciągi i herbatki należy pić 2-3 razy dziennie przez ok. 2 tygodnie, o ile nie wystąpią dolegliwości żołądkowe lub inne niepokojące objawy.

Choć zioła na reumatyzm są z reguły bezpieczne i nie wywołują tylu skutków ubocznych co leki (zwłaszcza niesteroidowe leki przeciwzapalne), chory nie powinien rezygnować z terapii konwencjonalnej. Schorzenia reumatyczne mogą doprowadzić do niepełnosprawności oraz uszkodzenia ważnych narządów, dlatego niejednokrotnie wymagają agresywnej terapii z zastosowaniem nowoczesnych leków immunosupresyjnych oraz zabiegów chirurgicznych.

[Głosów:68    Średnia:2.4/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *