Press "Enter" to skip to content

Jak rehabilitacja pomaga w walce z reumatyzmem?

Zgodnie z definicją choroby reumatyczne potocznie nazywane reumatyzmem, to grupa chorób, których cechą charakterystyczną są przewlekłe zmiany zapalne w obrębie tkanki łącznej. Najczęstszym ich powodem jest reakcja autoimmunologiczna. Jak sobie z nimi poradzić?

Reakcja autoimmunologiczna oznacza tyle, że nasz organizm wytwarza przeciwciała skierowane przeciwko własnym komórkom. Najczęstszymi chorobami są te związane z procesami starzenia w obrębie kości – osteoporoza oraz stawów tj. choroba zwyrodnieniowa. Zadaniem rehabilitacji, jest profilaktyka i leczenie. Utrzymanie lub powrót do zdrowia wymagają szczegółowego planu działania. Uwzględnia on indywidualne wyniki każdego pacjenta, leczenie farmakologiczne i wspomnianą rehabilitacje. Mimo tak szczegółowej analizy i opieki specjalistów bóle mogą co pewien czas powracać. Wówczas suplementacja leków i zakres ćwiczeń musi być szybko dostosowany do nowych okoliczności.

Leczenie

Współczesna medycyna nie znalazła jeszcze lekarstwa na reumatyzm. Oznacza to tyle, że jeśli lekarz lub my zdiagnozujemy u siebie tę dolegliwość, to z jej skutkami będziemy mierzyli się do końca życia. Choroby reumatyczne powinny być leczone, gdyż w najgorszym wypadku mogą doprowadzić do sytuacji, że pacjent będzie przykuty do łóżka. To czarny scenariusz, ale gdy zlekceważymy chorobę, warto mieć świadomość na co się decydujemy. Istnieją jednak sposoby, aby jej się oprzeć.

Skuteczne leczenie obejmuje istniejące deformacje oraz ma na celu zapobieganie powstawaniu nowych. Jedną z efektywniejszych metod jest kinezyterapia. W dużym uproszczeniu to leczenie ruchem lub też gimnastyka lecznicza. Jej celem jest likwidacja przykurczów, przywrócenie prawidłowej funkcji mięśni oraz odżywienie chrząstki stawowej i zwiększenie zakresu ruchów.

Rodzaje terapii

Nie każde ćwiczenie może być dla nas właściwe. Chcąc uniknąć zbędnego ryzyka najlepiej skonsultować się z fizjoterapeutą. Dostosuje on wachlarz ćwiczeń do naszej dolegliwości, uwzględniając jednocześnie motorykę pacjenta. Specjalista po analizie może zalecić ćwiczenia: czynne, bierne, wolne, samo wspomagane czy takie w odciążeniu lub z oporem. Technologia stworzyła bieżnie antygrawitacyjne (ALTER-G), które znacząco ułatwiają powrót do sprawności.

Walka z chorobami reumatycznymi wymaga systematyczności. Sposobów na zmniejszenie dolegliwości jest przynajmniej kilka. W celu poprawy efektów kinezyterapii zaleca się zabiegi z zakresu fizykoterapii. Wśród nich są: światłoterapia, magnetoterapia, krioterapia, laseroterapia, elektroterapia czy ultrasonoterapia. W skrócie to kolejno leczenie światłem, polem magnetycznym, zimnem, laserem, prądem i ultradźwiękiem.

Zadaniem powyższych zabiegów jest zmniejszenie bólu, intensyfikacja działań przeciwzapalnych oraz regulacja napięcia mięśni. Ponadto wpływają one pozytywnie na przygotowanie tkanek do różnych form leczenia ruchem. Poszukując specjalistów, którzy mogą pomóc w walce z chorobami reumatycznymi, warto zajrzeć na rehabilitacja Chorzów. Doświadczone osoby, posiadające dużą wiedzą, otwarte na innowacje, pomogą w zmaganiach o lepsze zdrowie.

Skuteczne rozpoznanie dolegliwości reumatycznych to jednocześnie czas na szybką reakcję. Dzięki niej oraz przy wsparciu specjalistów szybko podejmiemy działania prewencyjne. Indywidualne podejście rehabilitantów, wiedza oraz zdobycze technologii znacząco pomagają w walce z dolegliwościami. To sprawia, że osiągnięcie dobrego samopoczucia i sprawnego funkcjonowania bez niczyjej pomocy, jest realnym scenariuszem.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *