Press "Enter" to skip to content

Homeopatia na reumatyzm

Reumatyzm jest chorobą, która trudno leczy. Wynika to z tego, że lekarze jeszcze nie odnaleźli 100% metody pozwalającej na jej powstrzymanie. Wszystko to jest efektem tego, że reumatyzm zaliczany jest to chorób autoimmunologicznych, czyli tych autoagresywnych. W praktyce oznacza to, że nie zawsze i nie w przypadku każdego chorego standardowe środki farmakologiczne działają, co więcej u niektórych pacjentów mogą wywoływać wiele skutków ubocznych. Dlatego też oprócz standardowego leczenia zaleca się korzystanie z domowych sposobów na reumatyzm oraz homeopatii.

Czym jest homeopatia?

Homeopatia to metoda leczenia, która opiera się na stosowaniu szeregu substancji naturalnych, w tym ziół, minerałów i surowców pochodzenia zwierzęcego. Leki homeostatyczne mają na celu uderzyć w samą chorobę nie jej objawy. Homeopatia nie jest skuteczna w leczeniu trwałych zmian wywołanych przez złamania czy zawały, może natomiast skutkować w chorobach reumatyzmu.

Leczenie przez homeopatię reumatyzmu polega na przyjmowaniu przez pacjenta rozcieńczonych substancji, które spożywanie w większych ilościach dają takie sama obawy jak choroba. Mniejsze ich ilości mają właściwości lecznicze. Leki homeopatyczne dobierane są indywidualnie do pacjenta przez lekarza homeopatę. Pierwsze terapie oparte na homeopatii pojawiły się na przełomie XVII i XIX wieku i były tworzone przez lekarza Samuela Hahnemanna. Wykorzystywały przede wszystkim ziołolecznictwo. Dziś oprócz preparatów roślinnych w tej metodzie leczenia stosuje się też leki zwierzęce (np. jad, wydzieliny czy narządy) oraz mineralne (np. sole wapnia, związki siarki).

Leki homeopatyczne na reumatyzm

Środki homeopatyczne na reumatyzm mają zazwyczaj formę małych białych kulek. Terapia obejmuje stosowanie kilku leków w seriach. To jakie leki należy brać i w jakich ilościach określa homeopata. Najczęściej zaleca on preparaty na bazie roślin np. bluszczu lub przestępy. Środki te nie są toksyczne. Stężenia poszczególnych roślin w lekach są tak małe, że nie mogą zaszkodzić i są całkowicie bezpieczne dla organizmu, przy czy działają leczniczo. Leki homeopatyczne opierają się na pamięci komórkowej. Lekarz dobiera środki w zależności od tego, jaki rodzaj bólu stawów występuje u pacjenta. Inne stosowane są, jeśli dyskomfort odczuwa się przy ruchu, inne przy bólu w czasie siedzenia czy leżenia.

Jak wygląda wizyta u homeopaty?

Lekarz homeopata jest takim samym lekarzem, jak ten leczący reumatyzm. Na wizytę do niego trzeba się omówić i przeznaczyć na nią dość sporo czasy.  W jej trakcie lekarz dobiera lek, uwzględniając wiele czynników, nie tylko diagnozę. Pod uwagę bierze m.in. wiek, ogólny stan zdrowia, styl życia pacjenta, jego sytuację rodzinną czy choroby w rodzinie. Na podstawie wywiadu dopiero dobierana jest terapia, która oprócz leków może obejmować rekomendacje co do zmiany trybu życia. Wizyta kończy się szczegółową instrukcją, jak i kiedy zażywać leki homeopatyczne na reumatyzm. Najczęstszym wskazaniem jest zażywanie ich na czczo i odczekanie 30 minut przed spożyciem posiłku.

Homeopatia czy standardowe leczenie – co sprawdza się w przypadku reumatyzmu?

Osoby cierpiące na choroby reumatyczne bólu chcą się pozbyć jak najszybciej, dlatego też rozważają różne opcje terapii. Bardzo często zastanawiają się, czy lepiej postawić na leczenie tradycyjne, czy też na homeopatie. Należy jednak zaznaczyć, że te dwie terapie nie muszą się wykluczać. Z powodzeniem można korzystać z obydwóch na raz. W związku z tym, jeśli lekarz homeopata zaleci odstawienie standardowych medykamentów, należy się poważnie zastanowić nad skutecznością ordynowanie przez niego terapii.

Bóle stawów a homeopatia

Dzisiejsza medycyna zna wiele leków homeopatycznych na bóle stawów. Pierwsze z nich pojawiały się jednak stosunkowo niedawno. Na ich powstanie wpływ miały badania naukowców z uniwersytetu Southampton, którzy postanowili zadbać wpływ homeopatii na leczenie schorzeń reumatycznych. W ich badaniach wzięło udział 83 osoby, które leczyły się w Poole, Winchester oraz Southampton. W czasie badań oprócz tradycyjnych leków uczęszczali na wizyty u homeopaty. Terapia trwała przez 24 tygodnie. Okazało się, że w jej wyniku u chorych nastąpiło złagodzenie objawów związanych z zapaleniem  stawów. Odczuwali oni mniejszy ból i obrzęk stawów, poprawiła się ich aktywność oraz samopoczucie. Pozytywne zmiany zostały potworzone przez lekarzy prowadzanych. Badania te oraz późniejsza przypadku potwierdzają, że homeopatia w leczeniu reumatyzmu jest tą metodą leczenia, która się sprawdza. Aby jednak móc mówić o jej sukcesie, konieczne jest stosowanie się do zaleceń lekarza, a także prowadzenie zdrowego trybu życia. Należy także pamiętać, że w przypadku chorego reumatyzmu nic nie dzieje się natychmiast. Zarówno tradycyjne leczenie standardowymi metodami, jak i homeopatia może trwać. Należy wiec uzbroić się w cierpliwość oraz oprócz regularnych wizyt u lekarzy dbać o aktywność fizyczną i zdrową dietę. Połączenie tych wszystkich elementów pozwala na zmniejszenie dolegliwości chorobowych, bólu, a przede wszystkim na zahamowanie rozwoju choroby.

[Głosów:31    Średnia:3.1/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *