Press "Enter" to skip to content

Dobra maść na reumatyzm – czym leczyć stawy?

Odradzamy stosowanie leków na reumatyzm bez konsultacji z lekarzem. Powód jest prosty – leczenie stawów na własną rękę opóźnia rozpoznanie choroby i wdrożenie optymalnej terapii farmakologiczno-rehabilitacyjnej. W dodatku nie ma żadnej gwarancji, że leki na stawy dostępne bez recepty w ogóle pomogą – zaawansowane schorzenia reumatyczne często wymagają podania kortykosteroidów oraz leków modyfikujących przebieg choroby. Niemniej czasami lekarz nie widzi konieczności w stosowaniu silnych środków i zaleca pacjentowi leki ogólnodostępne. W leczeniu bólu i sztywności stawu szczególnie pomocna jest maść na reumatyzm. Jakie składniki może zawierać i w jaki sposób uśmierza dolegliwości?

Dlaczego warto sięgnąć po maść na stawy?

W odróżnieniu od tabletek maści nie podrażniają przewodu pokarmowego i nie powodują tylu skutków ubocznych, dlatego są bezpieczne dla osób o wrażliwym żołądku. Preparaty w formie maści działają bezpośrednio w miejscu podania i w rezultacie uderzają wprost w źródło bólu. Niektóre z nich mają właściwości chłodzące lub rozgrzewające, dzięki czemu wzmacniają efekt terapeutyczny. Maść na reumatyzm może też zawierać środek znieczulający zapewniający natychmiastową ulgę w bólu. Ponieważ wiele takich preparatów jest dostępnych bez recepty, chory może poprawić swój stan w trakcie oczekiwania na wizytę u specjalisty.

Przeciwzapalne i przeciwbólowe maści na reumatyzm

Ponieważ choroby reumatyczne mają charakter przewlekłego lub ostrego stanu zapalnego, leki pierwszego rzutu powinny wykazywać właściwości przeciwzapalne. W zależności od głównego składnika czynnego, tak zwane niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) można kupić bez recepty lub wyłącznie z polecenia lekarza. W pierwszej grupie znajdziesz maści na stawy zawierające takie substancje jak: ibuprofen, naproksen, diklofenak, salicylany. Preparaty te nie tylko hamują rozprzestrzenianie stanu zapalnego, ale dodatkowo uśmierzają ból, likwidują obrzęki (diklofenak) oraz znieczulają bolesne miejsce (salicylany).

Maść na reumatyzm może być dostępna tylko na receptę, dotyczy to szczególnie preparatów zawierających ketoprofen. To substancja o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym (gorączka to częsty objawy schorzeń reumatycznych). Ze względu na skutki uboczne powinna być stosowana tylko przez krótki czas i przy nasileniu dolegliwości.

Musisz jednak pamiętać, że żaden lek z grupy NLPZ nie jest obojętny dla zdrowia, także maści na stawy dostępne bez recepty – dlatego zawsze czytaj ulotkę producenta i poproś farmaceutę o pomoc w dobraniu leku. W razie wątpliwości skonsultuj się najpierw z lekarzem – szczególną ostrożność powinny zachować osoby o wrażliwej skórze, kobiety w ciąży i matki karmiące. Ponadto maści przeciwreumatycznych z NLPZ nie należy stosować także u dzieci poniżej 12 roku życia.

Maści regenerujące chrząstkę stawową

W przebiegu schorzeń reumatycznych dochodzi do stopniowego uszkodzenia struktury stawu. W związku z tym w leczeniu stosuje się także specjalne maści, które wzmacniają stawy  i wspierają ich odbudowę. W składzie takich preparatów znajdziesz m.in.:

  • kolagen – dba o elastyczność stawów
  • glukozaminę (siarczan glukozaminy) – pobudza wytwarzanie kolagenu, wspiera regenerację chrząstki, łagodzi ból
  • chondroitynę (siarczan chondroityny) – chroni chrząstkę, działa przeciwbólowo

W odróżnieniu od NLPZ maści na reumatyzm zawierające powyższe składniki nie wywołują niepożądanych reakcji. Można używać ich stale, jednak  na pierwsze efekty trzeba czekać długo, bo ok. 2 miesiące. Z tego względu chorzy często sięgają po dodatkowe środki przeciwbólowe, które od razu uśmierzają dolegliwości reumatyczne.

Maści rozgrzewające i chłodzące

Znieczulenie i ulgę w bólu zapewniają także preparaty o działaniu rozgrzewającym lub chłodzącym, . Oprócz maści dostępne są w formie żelu i wygodnych w użyciu plastrów. Mogą zawierać m.in. mentol, kamforę, kapsaicynę. Przynoszą szybką ulgę, jednak nie nadają się do długoterminowego stosowania – o ile lekarz nie zaleci inaczej, należy poprzestać na maksymalnie 10-dniowej kuracji. Ograniczenia wynikają z silnego działania znieczulającego i przeciwbólowego, jak również z możliwości podrażnienia skóry. Rozgrzewająca lub chłodząca maść na reumatyzm może także zawierać dodatkowe składniki z grupy NLPZ, dlatego nie może być stosowana przez dzieci poniżej 12. roku życia. Ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży i matki karmiące, a także osoby cierpiące na choroby skóry.  

Ziołowe maści na stawy

Czy wiesz, że również niektóre rośliny pomagają w walce z bólem i zapaleniem stawów? Dobre rezultaty terapeutyczne zapewniają m.in. korzeń hakorośla, omułek zielonowargowy, kasztanowiec, arnika, rozmaryn, mięta, tymianek, szyszki chmielu, kajeput. Rośliny te wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, niektóre z nich wspierają odbudowę chrząstki (np. omułek zielonowargowy). Choć ziołowe maści na reumatyzm są bezpieczne, nie należy stosować ich na podrażnioną, zranioną lub oparzoną skórę oraz w razie nadwrażliwości na jakikolwiek składnik. Odradzamy je także w przypadku kobiet ciężarnych i karmiących oraz dzieci poniżej 6. roku życia.

[Głosów:26    Średnia:2.7/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *