Wykonywane różnymi technikami obrazy ludzkiego ciała, określane wspólną nazwą “diagnostyki obrazowej” to szybko rozwijająca się gałąź medycyny, silnie powiązana z informatyką. Z całą pewnością stwierdzić można, że w Polsce stoi ona na bardzo wysokim poziomie. Wiele punktów opieki zdrowotnej dysponuje najnowocześniejszym sprzętem, a kadra medyczna nie odbiega od światowych standardów. Na podstawie badań obrazowych szacunkowo stawia się lub potwierdza obecnie około 80% diagnoz.
Co składa się na diagnostykę obrazową?
Podstawową techniką wykorzystywaną w diagnostyce obrazowej jest radiologia. Dzięki niej uzyskać można zdjęcia rentgenowskie, min. stomatologiczne czy mammograficzne, rezonans magnetyczny, prześwietlenia, tomografię komputerową czy ultrasonografię. Coraz częściej stosowane są również połączenia hybrydowe – np. radiologii i medycyny nuklearnej, czy też używające dwóch różnych metod obrazowania. Znakomitym przykładem są tutaj badania PET-MR – połączenie badania PET i rezonansu magnetycznego, czy też PET-CT – połączenie badania PET i tomografii komputerowej.
Diagnostykę obrazową stosuje się również do monitorowania postępów leczenia czy oceny możliwości uniknięcia klasycznego zabiegu operacyjnego. Zakres wskazań do diagnostyki obrazowej uwidacznia się w szczególności w rezonansie magnetycznym. Dlatego tak ważne jest, aby ośrodków stosujących z powodzeniem tę technikę, takich jak klinika REX MEDICA z Warszawy powstawało w całej Polsce coraz więcej.
Czym jest rezonans magnetyczny?
Rezonans magnetyczny (MR) pozwala na uzyskanie obrazu narządów wewnętrznych i struktur anatomicznych we wszystkich płaszczyznach. Aparat do rezonansu generuje silne pole magnetyczne i fale radiowe, oddziaływujące na protony w jądrach wodoru będącego składnikiem wody w ludzkim organizmie. Protony te “odpowiadają” falami o tej samej częstotliwości, a aparat do MR je rejestruje i przetwarza komputerowo. Dzięki temu uzyskać można obraz:
- głowy i jej części – np. przysadki, twarzoczaszki, zatok, oczodołów
- szyi
- kręgosłupa
- stawów w kończynach – barku, łokcia, nadgarstka, stawu skokowego, biodrowego, kolanowego
- stopy
- jamy brzusznej
- dróg żółciowych
- miednicy mniejszej
- prostaty
Wykonanie wszystkich powyższych obrazów w rezonansie magnetycznym możliwe jest w REX MEDICA, ale to nie koniec usług jakie w związku z tym proponuje każde centrum diagnostyki obrazowej. Otrzymane bowiem wyniki można skonsultować z doświadczonymi lekarzami specjalistami, którzy wskażą pacjentowi drogę do leczenia zdiagnozowanej dolegliwości. Dzięki temu pacjenci po urazach, kontuzjach, z dolegliwościami bólowymi lub jednostkami chorobowymi na wczesnym etapie mogą rozpocząć kurację prowadzącą do odzyskania zdrowia, lub przynajmniej zmniejszenia dyskomfortu i poprawy samopoczucia.
Czy sprzęt najwyższej jakości jest gwarancją prawidłowej diagnozy?
Ważne jest, aby klinika zajmująca się diagnostyką obrazową posiadała wysokiej jakości aparaty i urządzenia i odpowiednio często aktualizowała ich oprogramowanie. Ale sam sprzęt, to nie wszystko. Ważni są jeszcze obsługujący go specjaliści i cały pozostały zespół placówki, który w razie potrzeby dokona niezbędnych konsultacji, albo zleci kolejne badania, takie jak USG, RTG czy EMG. Niezwykle cenną wartością dodaną takiej placówki jest także możliwość wykonania małoinwazyjnych zabiegów będących naturalnym następstwem postawionej diagnozy.
Warto więc wybrać placówkę, która będzie w stanie zadbać kompleksowo o pacjenta, aby nie musiał on szukać pomocy w wielu różnych punktach. Szybszy powrót do zdrowia, to nie tylko satysfakcja dla chorego – to również cel i misja, jaką narzucają sobie centra diagnostyki obrazowej.
Be First to Comment