Press "Enter" to skip to content

Badanie RTG – wszystko co musisz wiedzieć na ten temat

W obecnych czasach jak nigdy wcześniej wzrasta wśród pacjentów świadomośc dotycząca konieczności regularnego badania się i dbania o własne zdrowie. Jednak w okresie, w którym większość osób obawia się potencjalnych skutków zakażenia koronawirusem podczas wizyty w przychodni czy placówce medycznej, sporo planowanych wizyt na przykład w zakresie diagnostyki obrazowej jest odwoływanych. Zupełnie niesłusznie, ponieważ najlepsze centra diagnostyczne w kraju są doskonale przygotowane na przyjmowanie pacjentów w najwyższym reżimie sanitarnym. Warto zjawić się na wyznaczony termin np. badania RTG, ponieważ na skutek przeciążenia służby zdrowia, w przyszłości mogą pojawić się wydłużone kolejki oczekujących na to badanie. Przekonaj się, że badanie RTG jest w pełni bezpieczne dla zdrowia, a podczas jego wykonywania w wybranej placówce medycznej nic Tobie nie grozi.

Czym jest badanie RTG? 

Badanie RTG, to nic innego jak popularnie nazywany przez wielu pacjentów rentgen czy prześwietlenie. Badanie, jak sama nazwa wskazuje wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, które przenika przez ludzkie ciało i pozwala zobrazować sytuację wewnątrz organizmu. Najczęściej badanie wykorzystuje się do wykrycia i oceny nieprawidłowości, które pojawiły się w budowie lub strukturze prześwietlonego narządu, na przykład na skutek nagłego urazu. Badanie RTG jest najskuteczniejsze i najczęściej wykorzystywane podczas diagnozowania urazów i schorzeń układu kostnego. Aby poddać się badaniu RTG zawsze należy posiadać skierowanie lekarskie. 

Jeżeli obawiasz się badania RTG, to spokojnie. Jest ono całkowicie nieinwazyjne dla każdego pacjenta i w pełni bezpieczne. W większości przypadków, aby poddać się RTG nie trzeba wcześniej w żaden sposób specjalnie się przygotowywać. Jedynie w sytuacji, kiedy udajesz się na badanie RTG kręgosłupa lub jamy brzusznej, należy zachować lekkostrawną dietę w dniu poprzedzającym badanie i prawidłowo się wypróżnić. Na takie badanie należy również zgłosić się na czczo. Takiej konieczności nie ma natomiast w przypadku RTG stawów czy głowy.

Przebieg badania

Aby poddać się badaniu RTG, należy uprzednio umówić się na nie w wybranej placówce diagnostyki obrazowej. Podczas rejestracji na miejscu należy mieć przy sobie dowód tożsamości, skierowanie na badanie oraz ewentualne wyniki wcześniejszych badań. 

Badanie przeprowadza się w pokoju, w którym znajduje się specjalna aparatura do RTG. Cała procedura trwa kilka minut, a aby się jej poddać należy jedynie zdjąć odzież wierzchnią i odsłonić badany obszar ciała. Osoba przeprowadzająca badanie może poprosić o przybranie określonej pozycji ciała oraz o wstrzymanie na moment oddechu. 

Jeżeli szukasz godnej zaufania placówki medycznej, w której bezpiecznie i bez problemu wykonasz badania z zakresu diagnostyki obrazowej, takie jak RTG sprawdź ofertę na https://tomma.com.pl/badanie/rtg/. Przekonaj się jak wysoki jest standard usług medycznych świadczonych przez wykwalifikowaną kadrę medyczną w placówkach Tomma, rozlokowanych w całym kraju. Nie zwlekaj z wykonaniem swojego badania RTG i wykonaj je właśnie w Tomma. Dzięki ogromnemu doświadczeniu w zakresie diagnostyki obrazowej, w placówce Tomma zawsze spotkasz się z profesjonalną i troskliwą opieką, nastawioną na dobro każdego pacjenta. Wejdź na stronę internetową i znajdź placówkę oferującą RTG najbliżej Twojego miejsca zamieszkania. Umów się na badanie telefonicznie lub online i zadbaj o swoje zdrowie już dziś.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *