Urządzenia nazywane aparatami BiPAP (bilevel positive airway pressure) i CPAP (continuous positive airway pressure) są stosowane do leczenia bezdechu sennego, czyli zaburzenia, które powoduje krótkotrwałe przerwy w oddychaniu podczas snu. Oba urządzenia działają na zasadzie dostarczania powietrza do dróg oddechowych, aby zapobiec powstającym przerwom, a tym samym poprawić jakość Twojego snu.
Działanie urządzeń BiPAP i CPAP
BiPAP działa na zasadzie dostarczania powietrza pod dwoma różnymi poziomami ciśnienia. Jest to przydatne dla pacjentów z bardziej zaawansowanym bezdechem sennym, którzy potrzebują zapewnienia różnych poziomów ciśnienia w zależności od fazy snu i występującej w jej czasie fazy oddychania.
CPAP to urządzenie, które działa na zasadzie ciągłego dostarczania jednego poziomu ciśnienia powietrza do dróg oddechowych. W tym przypadku pacjent oddycha powietrzem pod stałym ciśnieniem, które utrzymuje drogi oddechowe otwarte, zapobiegając przerwom w oddychaniu.
Oba urządzenia wymagają odpowiedniej diagnozy i zaleceń lekarza przed ich włączeniem do terapii. W przypadku stosowania tych urządzeń, ważne jest także regularne monitorowanie stanu pacjenta przez lekarza w celu dostosowania odpowiedniego poziomu ciśnienia, by wdrażane leczenie było skuteczne.
Rodzaje urządzeń BiPAP i CPAP
Istnieją różne rodzaje aparatów BiPAP i CPAP, które mogą być stosowane w leczeniu bezdechu sennego.
Standardowe aparaty BiPAP: są to urządzenia, które dostarczają powietrze pod dwoma różnymi poziomami ciśnienia, których wartość jest ustawiona przez lekarza. Auto-BiPAP mają natomiast zdolność dostosowywania poziomów ciśnienia do potrzeb pacjenta w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że na bieżąco analizują jego stan w czasie snu i dobierają własne parametry pracy względem jego przebiegu.
ST-mode BiPAP to natomiast urządzenia zapewniające dodatkowe wsparcie oddychania. Ich specjalne funkcje pozwalają na rejestrowanie długich przerw w oddychaniu, nazywanych centralnymi bezdechami sennymi.
Aparaty CPAP można podzielić przede wszystkim na wersje automatyczne, czyli pracujące na stałym poziomie, a także na aparaty VPAP. Te ostatnie są zalecane w przypadku pacjentów cierpiących na choroby serca lub niewydolność oddechową w połączeniu z bezdechem nocnym.
Ponadto znajdziesz aparat CPAP z funkcją nawilżania powietrza. Zapobiegają ona powstawaniu suchości w jamie ustnej i gardle, co może przyczynić się do poprawy skuteczności terapii.
Skuteczność aparatów BiPAP i CPAP
Skuteczność aparatów BiPAP i CPAP w leczeniu bezdechu sennego została potwierdzona w badaniach klinicznych i jest zalecana przez wielu specjalistów. Może prowadzić nie tylko do wyeliminowania zjawiska bezdechu, ale również do poprawy jakości snu i zmniejszenia innych objawów związanych z jego zaburzeniem. Przykładowo, mogą pomóc z takimi problemami jak chrapanie, przerwy w czasie snu, wybudzanie się, a tym samym poprawić też jakość funkcjonowania na co dzień.
Ocenia się, że stosowanie aparatów BiPAP lub CPAP przez co najmniej 4 godziny dziennie przez 3 miesiące bądź dłużej może na stałe poprawić jakość snu, zmniejszyć lub nawet całkowicie wyeliminować objawy bezdechu sennego. Najbardziej skuteczne są w przypadku pacjentów z umiarkowanym lub ciężkim bezdechem sennym niż u tych z łagodnymi objawami.
Be First to Comment