Dokuczliwy ból kręgosłupa czy przewlekłe migrenowe bóle głowy to uczucia znane większości dzisiejszego społeczeństwa. Przykre dolegliwości bólowe motywują niejedną osobę do poszukiwania skutecznych metod leczenia. Jedną z nich jest terapia manualna.
Dokuczliwy ból kręgosłupa czy przewlekłe migrenowe bóle głowy to uczucia znane większości dzisiejszego społeczeństwa. Przykre dolegliwości bólowe motywują niejedną osobę do poszukiwania skutecznych metod leczenia. Jedną z nich jest terapia manualna.
Terapia manualna – definicja
Co to jest terapia manualna? Za pojęciem tym kryje się technika fizjoterapii, która ma na celu leczenie poszczególnych elementów aparatu ruchowego czyli mięśni, stawów, wiązadeł, ścięgien a nawet nerwów obwodowych. Terapia manualna kręgosłupa szyjnego, kręgosłupa lędźwiowego, stawu barkowego czy kolanowego zakłada użycie rozmaitych technik leczniczych. Działania terapeuty są zatem dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Zasadniczą rolą terapeuty jest dotarcie do objętych schorzeniem miejsc w celu zniesienia bólu oraz, co najważniejsze, przyczyn jego występowania. Terapia manualna pozwala także przywrócić prawidłowy zakres ruchu. Osiągnięcie powyższych celów jest możliwe dzięki zastosowaniu następujących technik:
- mobilizacja – oddziaływanie na stawy
- neuromobilizacja – oddziaływanie na nerwy
- manipulacja – natychmiastowe uruchomienie stawu
- masaż
- stretching
Jedną z najbardziej skutecznych form omawianej metody leczenia jest terapia manualna holistyczna. Zakłada ona leczenie całego człowieka a nie tylko bolącej części ciała ludzkiego. Koncepcja terapii holistycznej zakłada nierozerwalną więź pomiędzy sferą psychiczną oraz fizyczną pacjenta oraz obejmuje wpływ stresu na ciało. Stosując założenia terapii holistycznej terapeuta powinien uwzględniać także odczucia i emocje pacjenta.
Zalety terapii manualnej
Terapia manualna w Polsce zaczyna odgrywać coraz bardziej znaczącą rolę jako skuteczna forma leczenia w rękach lekarzy, rehabilitantów oraz fizjoterapeutów. Niejednokrotnie pozwala ona uniknąć długotrwałego leczenia środkami farmakologicznymi, które nie zawsze przynosi pożądane rezultaty, potrafi natomiast wywołać wiele przykrych skutków ubocznych. Zaletą terapii manualnej jest więc skrócony czas leczenia oraz szybki powrót do pełnej sprawności. Metoda ta przynosi nie tylko rozluźnienie fizyczne ale także ukojenie emocjonalne, co znacznie wpływa na ogólną poprawę samopoczucia pacjenta. W niektórych przypadkach leczenie manualne pomaga nawet uniknąć ingerencji chirurgicznej, która w przypadku każdej choroby powinna być absolutną ostatecznością.
Terapia manualna – przeciwwskazania
Choć terapia manualna jest skuteczną i bezpieczną metodą leczenia, to istnieje pewna grupa przypadłości uniemożliwiających przeprowadzenie leczenia manualnego, są to:
- złamania kości
- ostre stany zapalne
- choroba nowotworowa
- zaawansowana osteoporoza
- problemy z krzepliwością krwi
- silny ból uniemożliwiający przeprowadzenia badania
- ostre dolegliwości neurologiczne (np. objawy oponowe)
- ciąża
W przypadku zdiagnozowania choćby jednej z powyższych przypadłości, nie zaleca się stosowania terapii manualnej, istnieje wówczas ryzyko wystąpienia niechcianych powikłań.
Terapia manualna – skutki uboczne
Jak przy każdej metodzie leczenia wiele osób chciałoby się dowiedzieć czy terapia manualna kręgosłupa niesie ze sobą jakieś skutki uboczne. Otóż, o ile tylko przestrzega się wymienionych wcześniej przeciwwskazań, omawiany rodzaj leczenia jest bezpieczną formą fizjoterapii. Jedynym warunkiem jest współpraca z doświadczonym, certyfikowanym fizjoterapeutą. Niektóre manipulacje wymagają bowiem precyzji wykonania oraz fachowej wiedzy z zakresu fizjologii i biomechaniki, dlatego też bezwzględnie odradza się korzystania z niesprawdzonych i wątpliwych źródeł pomocy. Tylko i wyłącznie pomoc doświadczonego terapeuty może przynieść spodziewane rezultaty bez przykrych skutków ubocznych.
Be First to Comment