Press "Enter" to skip to content

Psychotraumatologia – dziedzina nauk psychologicznych

Psychotraumatologia to dziedzina nauki w psychologii. Opiera się na leczeniu traumatycznych wydarzeń w życiu człowieka – występujących nagle, związanych z zagrożeniem zdrowia bądź życia pacjenta. Silne emocje, które pojawiły się w obliczu trudnej sytuacji powodują konsekwencje psychosomatyczne przez długie lata. Terapia traumy pozwoli na długofalowe radzenie sobie z problemem. 

Czym jest trauma?

Trauma to ogólne określenie stanu psychicznego po wystąpieniu trudnego wydarzenia. Stanowi w życiu człowieka silną sytuację stresującą. Osoby doświadczające traumy bardzo często zmagają się także z Zespołem Stresu Pourazowego (PTSD), który stanowi poważne utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu. Objawy towarzyszące osobom przeżywającym traumę to między innymi:

  • bezsenność
  • uogólnione lęki
  • ataki paniki
  • flashbacki (powracające w pamięci wspomnienia z traumatycznego wydarzenia)
  • depresja
  • myśli samobójcze
  • rozdrażnienie
  • koszmary senne

Powyższych objawów bardzo często doświadczają żołnierze po wojnie, uczestnicy wypadków drogowych, pobić, napaści. Często występują one z opóźnieniem w stosunku do poprzedzającego wydarzenia. W przypadku, kiedy objawy nie ustępują po dłuższym czasie, należy skorzystać z pomocy u specjalisty i podjąć się leczenia traumy.

Jak wygląda terapia traumy?

Leczenie traumy rozpoczyna się od konsultacji z psychotraumatologiem. Na tej podstawie jest dobierany odpowiedni rodzaj terapii, w zależności od objawów pacjenta. W niektórych przypadkach stosuje się leczenie krótkoterminowe (wystarczy kilka-kilkanaście spotkań). Do takich metod zaliczamy:

  • Terapię ekspozycyjną – pacjent jest zestawiany z traumatycznym wydarzeniem po to, aby obniżyć poziom stresu i napięcia związanych z tą sytuacją.
  • Terapia EMDR – w tym modelu pracy oprócz rozmowy terapeuta stosuje specyficzne metody pracy, takie jak ruch gałek ocznych, impulsy dźwiękowe, tapping.

Niekiedy jednak wydarzenie traumatyzujące tak głęboko zakorzenia się w psychice pacjenta, że wymaga on pomocy długofalowej. Po początkowym złagodzeniu objawów stresu następuje dalsze oswajanie lęków. Niekiedy psychoterapia jest wspomagana leczeniem psychiatrycznym.

Warto skorzystać z pomocy psychotraumatologa, ponieważ potrafi się on sprawnie poruszać wśród wrażliwych dla pacjenta tematów. Precyzyjnie odróżni symptomy traumy od innych zaburzeń, dobierze skuteczną metodę leczenia i dotrze do źródła problemów. Taka wizyta jest często przydatna tuż po trudnej życiowej sytuacji, gdyż może zapobiec wystąpieniu PTSD. W ten sposób nastąpi zdecydowana poprawa jakości życia po traumatycznych wydarzeniach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *