Press "Enter" to skip to content

Mikrobiologia w życiu codziennym

Mikrobiologia to dziedzina nauki, która znajduje zastosowanie w codziennym życiu wielu ludzi. To właśnie dzięki szczegółowym badaniom możemy być pewni, że spożywana przez nas żywność jest bezpieczna, a kosmetyki nie zawierają szkodliwych substancji. Mikrobiologia przemysłowa jest ważnym aspektem w piekarnictwie oraz browarnictwie. Co warto o niej wiedzieć?

Rozwój mikrobiologii

Jak długo mamy już do czynienia z nauką, która zajmuje się wszystkim, co ma związek z mikroorganizmami? Początki tej dziedziny naukowej datuje się nawet na czasy starożytności. To już wtedy wykorzystywane były procesy biochemiczne, które umożliwiały tworzenie piwa, wina, octu czy też przygotowywanie chlebów i ciast. Natomiast rozwój nowoczesnej mikrobiologii nastąpił w XVI wieku i ma ścisły związek z wynalezieniem mikroskopu. Wykorzystywać zdobytą wiedzę o mikroorganizmach, takich jak pleśnie, bakterie i grzyby zaczęto dopiero w połowie dziewiętnastego wieku. Wtedy to znany profesor pochodzenia francuskiego rozpoznał czynniki, które powodują fermentację alkoholową. Następnie stworzył on metody, które umożliwiały konserwację żywności — na przykład pasteryzowanie, polegające na ingerencji w środowisko drobnoustrojów poprzez podniesienie temperatury. Właśnie od tego momentu rozwój mikrobiologii, a szczególnie mikrobiologii przemysłowej oraz żywności nabrał rozmachu.

Jaką rolę w mikrobiologii odgrywają laboratoria?

Żadna z dziedzin mikrobiologii nie istniałaby, gdyby nie laboratoria. To wynalezienie mikroskopów umożliwiło dokładną obserwację mikroorganizmów. Na czym więc polega praca laboratoriów mikrobiologicznych w branży spożywczej? Zajmują się one przeprowadzaniem badań, które pozwalają uzyskać gwarancję, że w składnikach lub produktach nie ma żadnych chorobotwórczych związków. Dokonuje się analizy tego, czy pleśń, drożdże ani inne bakterie nie znalazły się w danej próbce – co znaczyłoby, że nie można dopuścić jej do obrotu.

Skażona bakteriami żywność mogłaby spowodować chorobę klientów, a nawet śmierć – co pociągnęłoby za sobą bardzo poważne konsekwencje. Dużo więc zależy od dobrej pracy laboratoriów. Dlatego w środowisku spożywczym ważną rolę odgrywa akredytacja laboratoriów badawczych. Co znaczy to określenie? Oznacza to, że dana placówka spełniła wiele rygorystycznych norm międzynarodowych oraz wymagań, i ma kompetencje do wykonywania danej pracy. Jest to oficjalne potwierdzenie, swojego rodzaju certyfikat, który upewnia nas, że laboratorium swoją pracę wykonuje w sposób rzetelny i możemy być pewni, że wyniki, które otrzymamy będą wiarygodne. Wzmacnia to zaufanie klientów oraz ich poczucie bezpieczeństwa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *