Press "Enter" to skip to content

Co to jest rehabilitacja?

Rehabilitacja to proces pomagający osobie osiągnąć najwyższy możliwy poziom funkcji, niezależności i jakości życia. Rehabilitacja nie odwraca ani nie cofa szkód spowodowanych przez chorobę lub uraz, ale raczej pomaga przywrócić osobę do optymalnego zdrowia, funkcjonowania i dobrego samopoczucia.

Program rehabilitacji

Medycyna rehabilitacyjna ma na celu zaspokojenie specyficznych potrzeb każdej osoby; dlatego każdy program jest inny. Niektóre ogólne elementy uwzględniane w ramach programów rehabilitacji obejmują następujące zagadnienia:

  • leczenie podstawowej choroby i zapobieganie powikłaniom;
  • leczenie niepełnosprawności i poprawa funkcji;
  • dostarczanie narzędzi adaptacyjnych i zmiana środowiska;
  • nauczanie pacjenta i rodziny, jak pomóc jednostce w dostosowaniu się do zmian stylu życia.

Dodatkowe obszary objęte programami rehabilitacji mogą obejmować kwestie takie jak: potrzeba pacjenta, pomoc w dostosowaniu się do zmian stylu życia, problemów finansowych i planowania wypisów, leki i alternatywne metody leczenia bólu, czy też edukacja i szkolenie pacjentów i jego rodziny na temat stanu, opieki medycznej i technik adaptacyjnych.

Centra rehabilitacji i jej sukces

Sukces rehabilitacji zależy od wielu zmiennych, w tym mają na niego wpływ między innymi: charakter i ciężkość choroby, zaburzenia lub urazu, rodzaj i stopień wszelkich wynikających z tego upośledzeń i niepełnosprawności, ogólny stan zdrowia pacjenta, jak również wsparcie rodziny.

We wszystkich tych aspektach i ich zrozumieniu rehabilitantów mogą wspierać profesjonaliści z centrów rehabilitacji, takich jak www.terapiaimpuls.pl. Wybrane centrum rehabilitacji może zaoferować w ramach rehabilitacji różnego rodzaju terapie, wykonywane na miejscu bądź na życzenie pacjenta – w jego domu.

Aby znaleźć centrum rehabilitacji w Twojej okolicy, skorzystaj z zasobów internetowych. Wyszukaj według nazwy szpitala (niektóre centra rehabilitacji współpracują z konkretnymi placówkami), kodu pocztowego lub miasta. Warto też przed podjęciem ostatecznej decyzji dowiedzieć się czegoś więcej na temat wyboru wysokiej jakości programu rehabilitacji medycznej.

W sieci można znaleźć niejeden porządnie opracowany przewodnik, który zawiera listy kontrolne, pytania, które należy zadać, porusza problemy z ubezpieczeniami, a czasem nawet zawiera świetny słownik terminów związanych z rehabilitacją. Taka dawka wiedzy, zarówno przy wyborze odpowiedniego centrum, jak i dążeniu do sukcesu rehabilitacji może się okazać dla Ciebie niezwykle cenna.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *