Press "Enter" to skip to content

Ketonal – antidotum na ból czy ostatnia deska ratunku?

Czy ketonal jest bezpieczny? Tego rodzaju pytanie standardowo pada w punkcie aptecznym bądź gabinecie doktorskim, kiedy specjalista wręcza pacjentowi receptę z ketonalem w roli głównej. Kiedyś dostępny tylko po przepisaniu przez uprawnionego do tego lekarza, dziś ogólnodostępny środek przeciwbólowy, który rzeczywiście działa i to błyskawicznie w porównaniu z szeregiem innych dostępnych na rynku farmaceutycznym medykamentów. Niemniej jednak, przez lata użytkowania owego specyfiku, zrodziło się na jego temat wiele, niekiedy dość kontrowersyjnych opinii. Które z nich są faktem, a co stanowi konieczny do obalenia mit? Sprawdź w naszym tekście.

O pigułce w pigułce


Czym tak na dobrą sprawę jest popularny środek medyczny zwany ketonalem? To preparat o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym oraz przeciwbólowym składający się z ketoprofenu. W praktyce okazuje się dużo silniejszy niż produkty apteczne bazujące na paracetamolu czy ibuprofenie. Obecnie z ketonalu można korzystać w rozmaitych postaciach – jako żel przeznaczony do zastosowania bezpośrednio na skórę, w formie ampułek wstrzykiwanych domięśniowo, a także jako tabletki do użytku doustnego. Omawiany lek jest bardzo skuteczny, bowiem redukuje aktywność COX, to jest enzymu cyklooksygenazy oraz uczestniczy w syntezie przekaźników stymulujących receptory wywołujące ból. W związku z tym, normuje temperaturę ciała i niweluje obrzęki. Jest idealnym środkiem do maskowania dolegliwości stawowych, w tym sprawdza się przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, bolesnym miesiączkowaniu, chorobie zwyrodnieniowej stawów, czyli osteoporozie.

Lepiej nie zażywać, gdy…


Na pytanie „czy ketonal jest bezpieczny?” z pewnością trzeba odpowiedzieć i tak, i nie. Z jednej strony to lek dopuszczony do sprzedaży już bez recepty lekarskiej, a z drugiej – czytając zawartą w opakowaniu ulotkę, można dostrzec całą masę możliwych skutków ubocznych. Przeciwwskazaniem do zażywania w celach redukcji bólu ketoprofenu na pewno będzie zbyt młody wiek, a ściślej nie powinny po niego sięgać osoby poniżej piętnastego roku życia. Nie jest on również zalecany przy kłopotach z układem pokarmowym, w tym wrzodach dwunastnicy, czy żołądka oraz przewlekłych stanach zapalnych jelit. Negatywny w skutkach będzie proces łagodzenia dolegliwości ketonalem u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym bądź zaburzeniami prawidłowego rytmu serca. Dodatkowo, z ketonalu warto zrezygnować przy zażywaniu innych silnych medykamentów, a w szczególności nie dopuszcza się łączenie go z aspiryną. Odpada on również przy niewydolności nerek, czy wątroby, problemach z krzepliwością krwi, skazą krwotoczną, w ciąży oraz okresie karmienia i przy toczniu rumieniowatym.
[Głosów:7    Średnia:2.4/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *